Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sulovského výprava postupuje Tibetem pod Cho Oyu

  12:13aktualizováno  12:13
Expedice Leopolda Sulovského, která míří na osmitisícovku Cho Oyu, se rychle blíží na okraj civilizace. Týden poté, kdy na pražské Ruzyni nastoupili do letadla, už je pětice horolezců v Tibetu a zatím auty stoupá k hranici 5 000 metrů.

Expedice Leopolda Sulovského postupuje Tibetem na Cho Oyu. Zastavení na svatém místě | foto: Archiv expedice Sulovského na Cho OyuiDNES.cz

Horolezci už v nepálském Káthmándú vybavili všechny potřebné formality pro vstup do velehor a vyřídili si povolení pro výstup na horu označovanou Tibeťany jako tyrkysová bohyně.

Expedice Sulovského míří na Cho Oyu. Nepál, Káthmándú

Politováníhodné pivo Everest

Agentura Miss Holly, která eviduje všechny himálajské výstupy, si už do svých análů zapsala jméno Sulovský a jeho expedice do kolonky "nová cesta". "Hned potom jsme navštívili místní horolezeckou hospodu s místním pivem Everest, které chutná asi jako přišel, viděl, litoval…," píšou v poznámkách z nepálské metropole horolezci.

Těsně před tím, než výprava opustila Káthmándú, zažila unikátní setkání. U jednoho stolu se sešly dvě legendy československého horolezectví. Po jednadvaceti letech se setkali první Slovák na Everestu a jeho první český přemožitel, tedy Zoltán Demján a Sulovský.

Výprava, kterou zatím potkala jediná drobná komplikace, když musela na letišti čekat na zavazadlo s lékárnou, mohla zamířit vstříc horám.

Expedice Sulovského míří na Cho Oyu. Nepál, KáthmándúExpedice Sulovského míří na Cho Oyu. Nepál, Káthmándú

V rukou mafie

"Na čínsko-nepálské hranici přenesli naše zavazadla najatí nosiči, převážně ženy, které kromě cca 25kilových sudů nesly pod paží i svá mimina. Člověk se cítí trapně, ale pomoci takové ženě by znamenalo připravit ji možná o výdělek, který pro ni a dítě znamená snad jedno jídlo," hlásí Radovan Galoš Marek z přechodu Zaghmu–Kodari.

Vše tady mají pod kontrolou zprostředkovatelé a místní mafiáni. "Musí s nimi určitě spolupracovat i naše agentura, protože jsme se na čínskou stranu dostali prakticky bez problémů a plynule," tvrdí Marek.

Expedice Leopolda Sulovského postupuje Tibetem na Cho Oyu. Nosičky na hranici

Víkend a noc na pondělí horolezci strávili v tibetském hotýlku v Nyalamu. "Těžko si představit smradlavější chodbu mezi naším pokojíkem a WC, pro jehož ‚vůni‘ již není v češtině asi výraz. Nicméně jídlo v místní vývařovně oblepené plakáty expedic je skvělé," popisuje Marek atmosféru v nadmořské výšce těsně pod hranicí 4 000 metrů.

Dnes je čeká cesta do vyšších nadmořských výšek, do Thingri, kde plánují kvůli aklimatizaci den zůstat, a potom následuje Chinese basecamp pod Cho Oyo. "Odtud budeme šlapat už po vlastních do našeho base campu (cca 5 700 m. n. m.) I když se tato trasa už dnes jezdi autem, kvůli aklimatizaci ji půjdeme pěšky," vzkazují horolezci.

Expedice Leopolda Sulovského postupuje Tibetem na Cho Oyu. Dole Nepál, nahoře ČínaExpedice Leopolda Sulovského postupuje Tibetem na Cho Oyu. Pastevec
Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz