Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti kosí louky v Karpatech

  12:09aktualizováno  12:09
Žitková - Senoseč v Bílých Karpatech přivedla několik desítek studentů do Žítkové na Uherskohradišťsku, kde začal tábor ekologického hnutí Brontosaurus. "Letos pořádáme dvanáctý ročník tohoto nevýdělečného pracovního eko-tábora," uvedl hlavní vedoucí Jan Blahůšek. Brigádníci budou až do konce července kosit trávu na loukách chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v okolí Žítkové, kde se vyskytují ohrožené druhy orchidejí.

"Kdyby se tady  měl volně pást dobytek, brzy by se některé vzácnější druhy zdejší flory úplně vytratily z českých luhů a hájů," poznamenal Blahůšek. "Za tu dobu, co tento sekáčský tábor pořádáme, jsou výsledky znatelné," dodal.

Na nevýdělečný ekologicky zaměřený tábor, který leží asi dva kilometry za Žítkovou, se sjíždí každý rok nejméně čtyřicet mladých lidí z celé republiky. "Dostala jsem se sem přes kamaráda, který sem jezdí kosit už asi deset let. Ale leccos je taky možné zjistit na internetu. Řada lidí se o tom dozví i od známých," uvedla šestnáctiletá Radka Marečková z Brna, která je na senoseči podruhé.

Tento rok se kapacita naplnila do posledního místa. Účast je dobrovolná a každý, kdo se přihlásil, může zůstat na táboře libovolně dlouhou dobu. Musí to ale oznámit předem. Tak se na táboře vystřídá asi sedmdesát lidí ve věku od patnácti do třiceti let.

"Práce je tady samozřejmě tvrdá, ale to záleží i na tom, jaký k ní má kdo přístup. Mě pracovat baví. Není to zas takový problém. Každý nemusí jen séct. Je třeba posečenou trávu taky shrabat, složit na kupy, a pak případně pomoct nakládat, když se seno odváží ke zdejšímu zemědělci Zdeňku Koudelovi, který ho od nás vykupuje," dodává ještě Radka Marečková.

"Vstáváme tak kolem šesté hodiny, někdy ještě dřív. Sekat se dá, jen když je vlhko. Jakmile tráva uschne, jde to hůř. Proto většinou sečeme jen dopoledne," říká dvacetiletý Michal z Veselí nad Lužnicí.

"S plněním nějakého plánu jsme na tom teď dobře. Máme už posečeno asi tak šest z devíti hektarů.," zhodnotil Jan Blahůšek výkony všech účastníků.

Po práci na žitkovských loukách je na programu také různé další vyžití. "Jako každý rok i letos pořádáme Žitkovské olympijské hry. Disciplín je pět. Sečení, hrabání, stahování, stavění a pálení panáků. Hodnotíme i styl a umělecký dojem práce.

Návštěva nedálekého přírodního koupaliště samozřejmě nemůže na letním táboře chybět," prozradil Jan Blahůšek. "Denní pracovní režim je pevně daný, ale do zábavy nikoho nenutíme. V těchto věcech jsme dost liberální," dodal Blahůšek.

Projekt finančně zaštiťuje z poloviny správa CHKO Bílé Karpaty, z části sponzorské dary, a také prodej sena. Všichni sekáči mají zdarma zajištěnou stravu a nocleh ve stanech. Jejich práce na Žítkové skončí 27. července.

Neobvyklé prádzniny tráví v Žítkové v těchto dnech mladí lidé z celé republiky při kosení bělokarpatských luk. Tábor organizuje hnutí Brontosaurus.

Neobvyklé prádzniny tráví v Žítkové v těchto dnech mladí lidé z celé republiky při kosení bělokarpatských luk. Tábor organizuje hnutí Brontosaurus.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz