Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti kosí louky v Karpatech

  12:09aktualizováno  12:09
Žitková - Senoseč v Bílých Karpatech přivedla několik desítek studentů do Žítkové na Uherskohradišťsku, kde začal tábor ekologického hnutí Brontosaurus. "Letos pořádáme dvanáctý ročník tohoto nevýdělečného pracovního eko-tábora," uvedl hlavní vedoucí Jan Blahůšek. Brigádníci budou až do konce července kosit trávu na loukách chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v okolí Žítkové, kde se vyskytují ohrožené druhy orchidejí.

"Kdyby se tady  měl volně pást dobytek, brzy by se některé vzácnější druhy zdejší flory úplně vytratily z českých luhů a hájů," poznamenal Blahůšek. "Za tu dobu, co tento sekáčský tábor pořádáme, jsou výsledky znatelné," dodal.

Na nevýdělečný ekologicky zaměřený tábor, který leží asi dva kilometry za Žítkovou, se sjíždí každý rok nejméně čtyřicet mladých lidí z celé republiky. "Dostala jsem se sem přes kamaráda, který sem jezdí kosit už asi deset let. Ale leccos je taky možné zjistit na internetu. Řada lidí se o tom dozví i od známých," uvedla šestnáctiletá Radka Marečková z Brna, která je na senoseči podruhé.

Tento rok se kapacita naplnila do posledního místa. Účast je dobrovolná a každý, kdo se přihlásil, může zůstat na táboře libovolně dlouhou dobu. Musí to ale oznámit předem. Tak se na táboře vystřídá asi sedmdesát lidí ve věku od patnácti do třiceti let.

"Práce je tady samozřejmě tvrdá, ale to záleží i na tom, jaký k ní má kdo přístup. Mě pracovat baví. Není to zas takový problém. Každý nemusí jen séct. Je třeba posečenou trávu taky shrabat, složit na kupy, a pak případně pomoct nakládat, když se seno odváží ke zdejšímu zemědělci Zdeňku Koudelovi, který ho od nás vykupuje," dodává ještě Radka Marečková.

"Vstáváme tak kolem šesté hodiny, někdy ještě dřív. Sekat se dá, jen když je vlhko. Jakmile tráva uschne, jde to hůř. Proto většinou sečeme jen dopoledne," říká dvacetiletý Michal z Veselí nad Lužnicí.

"S plněním nějakého plánu jsme na tom teď dobře. Máme už posečeno asi tak šest z devíti hektarů.," zhodnotil Jan Blahůšek výkony všech účastníků.

Po práci na žitkovských loukách je na programu také různé další vyžití. "Jako každý rok i letos pořádáme Žitkovské olympijské hry. Disciplín je pět. Sečení, hrabání, stahování, stavění a pálení panáků. Hodnotíme i styl a umělecký dojem práce.

Návštěva nedálekého přírodního koupaliště samozřejmě nemůže na letním táboře chybět," prozradil Jan Blahůšek. "Denní pracovní režim je pevně daný, ale do zábavy nikoho nenutíme. V těchto věcech jsme dost liberální," dodal Blahůšek.

Projekt finančně zaštiťuje z poloviny správa CHKO Bílé Karpaty, z části sponzorské dary, a také prodej sena. Všichni sekáči mají zdarma zajištěnou stravu a nocleh ve stanech. Jejich práce na Žítkové skončí 27. července.

Neobvyklé prádzniny tráví v Žítkové v těchto dnech mladí lidé z celé republiky při kosení bělokarpatských luk. Tábor organizuje hnutí Brontosaurus.

Neobvyklé prádzniny tráví v Žítkové v těchto dnech mladí lidé z celé republiky při kosení bělokarpatských luk. Tábor organizuje hnutí Brontosaurus.

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz