Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studánky v Beskydech nejsou nejlepší

  16:43aktualizováno  16:43
Beskydy - Slova slavné romantické básně Znám křišťálovou studánku nemusí pro letního návštěvníka hlubokých lesů vůbec platit. To vědí i polští, slovenští a čeští ochránci přírody, kteří dokončují mezinárodní mapu studánek v Beskydech. Po testech vody se totiž neodvažují na tabulky u studánek napsat: Zde je nezávadný zdroj. "Měli jsme o tom dlouhou rozmluvu s hygieniky, ale ti neustoupili," řekl jeden z duchovních otců mapy Aleš Bernatík.

Ochránci přírody nalezli a upravili v rámci projektu financovaného Evropskou unií na sedmdesát studánek na polské, slovenské a české straně Beskyd.

Jenom Češi však museli devět studánek ze sedmadvaceti vyřadit. Právě rozbory frýdecko-místeckých hygieniků totiž ukázaly, že tyto studánky nejsou k pití vhodné.

Hygienička odrazuje od pití
Stejný názor  zastává i bruntálská hygienička Alena Ondrová, ač její kraj není příliš průmyslový. Říká stroze: "Nedoporučuji k pití vůbec žádné studánky. Pokud z nich lidé pijí, činí tak jen na vlastní nebezpečí."

PŘED NAPITÍM:
- zdroj má být viditelně udržován
- v jeho okolí ani nad ním by neměla být hlavní cesta, firma nebo jiný zdroj znečištění
HROZÍ NAPŘÍKLAD:
- leptospiróza při znečištění studánky výměšky hlodavců
- střevní problémy

Dodává, že ani kladné rozbory vody nezajistí, že studánka je za týden ještě stále zdraví neškodná. "Zaprší a složení vody se může kvůli spodní vodě změnit," říká hygienička, ovšem vzápětí podotýká, že neměla ještě žádný případ, kdy by voda ze studánky nějak závažně zdravotně ublížila.

O pitnou studánku se musí někdo starat
Hygienička Iveta Nováková však vidí řešení. "Pokud nějaké sdružení nebo firma chce o studánku pečovat, může si testy objednat. První rozbor ale přijde až na desítky tisíc. Voda se musí testovat na přítomnost ropných a organických látek a těžké kovy. Pak už ale stačí jen o studánku pečovat a průběžně vodu kontrolovat," řekla.

Ona sama však takový případ nezná. "Víme o některých studánkách na Libavé, kde jsou skautské a dětské tábory. Tu vodu ale doporučujeme jen k splachování záchodu. Pro pitnou si děti musí jezdit do obcí," řekla.

Přestože hygienici raději nedoporučují vodu ze studánek pít, návštěvníci Beskyd budou mít od konce června příležitost zpestřit si túry příjemným posezením u těchto upravených lesních vodních zdrojů.

Studánky budou na mapě
Vydaná mezinárodní mapa jim ukáže cesty k šedesáti zřetelně označeným a upraveným novým studánkám na beskydském pomezí Slovenska, Polska a Moravy.

"V mapě budou i další upravované studánky, které už lidé znají a dalších asi šedesát studánek, které nám poskytly ke zveřejnění lesní správy v Beskydech," řekl Aleš Bernatík ze Svazu ochránců přírody v Kunčicích pod Ondřejníkem. O studánky budou pečovat děti a skauti z oddílů ochrany přírody.

Studánky jsou poblíž známých turistických tras, například kolem Hutiska-Solanec, kolem Bílého Kříže, Morávky nebo na Hrčavě. Mapu dostanou zdarma všichni, kteří se zúčastní slavnostního otevření tras 24. června v Hrčavě.

"Chceme vytisknout na tři tisíce kusů map a zbytek dáme po otevření do informačních center," řekl Aleš Bernatík.

Některé studánky jsou až kuriózní. "Na slovenské straně je jedna, kterou nazývají Dvojí voda. Její pramen teče na polskou a slovenskou stranu. Kvůli novým devíti studánkám na polské straně dokonce Poláci otvírají turistickou stezku," řekl.

Dívka pije ze studánky v Beskydech, v hájku na okraji Frýdku-Místku. I když si lidé myslí, že je voda dobrá, hygienici ji nedoporučují, stejně jako několik dalších studánek v Beskydech. (8.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz