Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studánky v Beskydech nejsou nejlepší

  16:43aktualizováno  16:43
Beskydy - Slova slavné romantické básně Znám křišťálovou studánku nemusí pro letního návštěvníka hlubokých lesů vůbec platit. To vědí i polští, slovenští a čeští ochránci přírody, kteří dokončují mezinárodní mapu studánek v Beskydech. Po testech vody se totiž neodvažují na tabulky u studánek napsat: Zde je nezávadný zdroj. "Měli jsme o tom dlouhou rozmluvu s hygieniky, ale ti neustoupili," řekl jeden z duchovních otců mapy Aleš Bernatík.

Ochránci přírody nalezli a upravili v rámci projektu financovaného Evropskou unií na sedmdesát studánek na polské, slovenské a české straně Beskyd.

Jenom Češi však museli devět studánek ze sedmadvaceti vyřadit. Právě rozbory frýdecko-místeckých hygieniků totiž ukázaly, že tyto studánky nejsou k pití vhodné.

Hygienička odrazuje od pití
Stejný názor  zastává i bruntálská hygienička Alena Ondrová, ač její kraj není příliš průmyslový. Říká stroze: "Nedoporučuji k pití vůbec žádné studánky. Pokud z nich lidé pijí, činí tak jen na vlastní nebezpečí."

PŘED NAPITÍM:
- zdroj má být viditelně udržován
- v jeho okolí ani nad ním by neměla být hlavní cesta, firma nebo jiný zdroj znečištění
HROZÍ NAPŘÍKLAD:
- leptospiróza při znečištění studánky výměšky hlodavců
- střevní problémy

Dodává, že ani kladné rozbory vody nezajistí, že studánka je za týden ještě stále zdraví neškodná. "Zaprší a složení vody se může kvůli spodní vodě změnit," říká hygienička, ovšem vzápětí podotýká, že neměla ještě žádný případ, kdy by voda ze studánky nějak závažně zdravotně ublížila.

O pitnou studánku se musí někdo starat
Hygienička Iveta Nováková však vidí řešení. "Pokud nějaké sdružení nebo firma chce o studánku pečovat, může si testy objednat. První rozbor ale přijde až na desítky tisíc. Voda se musí testovat na přítomnost ropných a organických látek a těžké kovy. Pak už ale stačí jen o studánku pečovat a průběžně vodu kontrolovat," řekla.

Ona sama však takový případ nezná. "Víme o některých studánkách na Libavé, kde jsou skautské a dětské tábory. Tu vodu ale doporučujeme jen k splachování záchodu. Pro pitnou si děti musí jezdit do obcí," řekla.

Přestože hygienici raději nedoporučují vodu ze studánek pít, návštěvníci Beskyd budou mít od konce června příležitost zpestřit si túry příjemným posezením u těchto upravených lesních vodních zdrojů.

Studánky budou na mapě
Vydaná mezinárodní mapa jim ukáže cesty k šedesáti zřetelně označeným a upraveným novým studánkám na beskydském pomezí Slovenska, Polska a Moravy.

"V mapě budou i další upravované studánky, které už lidé znají a dalších asi šedesát studánek, které nám poskytly ke zveřejnění lesní správy v Beskydech," řekl Aleš Bernatík ze Svazu ochránců přírody v Kunčicích pod Ondřejníkem. O studánky budou pečovat děti a skauti z oddílů ochrany přírody.

Studánky jsou poblíž známých turistických tras, například kolem Hutiska-Solanec, kolem Bílého Kříže, Morávky nebo na Hrčavě. Mapu dostanou zdarma všichni, kteří se zúčastní slavnostního otevření tras 24. června v Hrčavě.

"Chceme vytisknout na tři tisíce kusů map a zbytek dáme po otevření do informačních center," řekl Aleš Bernatík.

Některé studánky jsou až kuriózní. "Na slovenské straně je jedna, kterou nazývají Dvojí voda. Její pramen teče na polskou a slovenskou stranu. Kvůli novým devíti studánkám na polské straně dokonce Poláci otvírají turistickou stezku," řekl.

Dívka pije ze studánky v Beskydech, v hájku na okraji Frýdku-Místku. I když si lidé myslí, že je voda dobrá, hygienici ji nedoporučují, stejně jako několik dalších studánek v Beskydech. (8.6.2001)

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz