Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stromovka: za světem oceánů a hvězdami

  16:51aktualizováno  16:51
Hvězdy, žraloky, zříceninu historické restaurace - to všechno pohromadě najdete ve Stromovce a jejím okolí.

Stromovka | foto: Martin MrázMF DNES

FOTOGALERIE

PRAŽSKÁ STROMOVKA

Stromovka neboli Královská obora byla založena ve druhé polovině 13. století a od té doby mnohokrát změnila tvář. V minulosti se tu proháněla divoká zvěř z českých lesů i z exotické Asie, nechyběl tady ani rybník o rozloze přes dvacet hektarů nebo bažantnice.

Do dnešní doby ani jedna z těchto atrakcí nezůstala. Z rybníka zbyl jen takzvaný Dubový pahorek, většina české i cizokrajné zvěře byla vybita během válek v 18. století. I tak zde však stále zbyla spousta zajímavých staveb a přírodních památek, které by byla škoda nevidět.

Voda až z Vltavy

I když je rybník ve Stromovce už dlouho zasypaný, připomíná jeho existenci kromě Dubového pahorku i Rudolfova štola vybudovaná na konci šestnáctého století. Ta je dlouhá více než kilometr a v minulosti přiváděla do rybníka vodu z Vltavy. Dnes už samozřejmě svému původnímu účelu neslouží. Vchod do štoly zdobí portál vyvedený v renesančním stylu.

Další zastávkou na procházce Stromovkou může být Šlechtova restaurace. Ta vznikla úpravami Královské dvorany. Svoje jméno nese po jednom z pronajímatelů objektu. Budovu v roce 1979 zničil rozsáhlý požár, objekt stále ještě chátrá. V těsné blízkosti stojí stánek s venkovním posezením, kde se můžete při prohlídce rozsáhlého parku občerstvit před další cestou.

Může se hodit

Cíl výletu: Stromovka, planetárium, Mořský svět

Co uvidíte: Místodržitelský letohrádek, Šlechtovu restauraci, Rudolfovu štolu; dle výběru program v planetáriu nebo Mořském světě

Kolik peněz s sebou: Stromovka je otevřena zdarma; programy v planetáriu od 40 do 100 korun; Mořský svět dospělí 150 korun, studenti a senioři 120 korun, děti od 4 do 15 let 90 Kč

Předposledním místem, kam při prohlídce Stromovky zavítáme, je málo známý objekt Místodržitelského letohrádku v těsném sousedství ruské ambasády. Ten byl po dobu své existence mnohokrát přestavován, dnešní podobu má od počátku 19. století. Dovnitř se dnes však dostanete pouze v případě, že hledáte vědomosti. Sídlí tu oddělení novin a časopisů Národního muzea.

Pokud si do parku vyrazíte i s malými dětmi, které nijak zvlášť nezajímá historie Královské obory, můžete je zavést ke Kaštánku. Na tomto nově zrekonstruovaném dětském hřišti se zaručeně zabaví na některé z mnoha prolézaček, ti nejodvážnější prckové si mohou zadovádět na voru, který pluje tady na hladině malého rybníčku.

Stromovka je přístupná bez omezení, není tudíž problém naplánovat si třeba noční prohlídku parku. Malebné prostředí Stromovky je pro romantické procházky jako stvořené.

Z Královské obory můžete zamířit třeba do planetária, které i během prázdnin připravilo řadu pořadů pro širokou veřejnost. Otevřeno mají denně kromě pátku od 11 do 20 hodin. "Novinkou v programu je pořad nazvaný Pozorování malým dalekohledem, který doporučuji každému, kdo se rád podívá na hvězdnou oblohu. Dozví se, jak z malého dalekohledu, který má třeba na chatě, vytěžit maximum,“ říká zaměstnankyně planetária. Připraveny jsou i pohádky pro nejmenší.

"Dlouhodobé oblibě se těší pohádka O zvědavé kometě, kterou namluvila Jiřina Bohdalová a která nenásilnou formou přibližuje vesmír i těm nejmenším,“ upřesňuje pracovnice planetária.

Po stopách indiánů

Novinkou je i Ztracená říše boha Slunce. Jak název napovídá, snaží se autoři proniknout do mytologie a chápání světa Mayů a Aztéků. V sále Starvid pak každý den promítají cestopisné pořady ze všech koutů světa. Žádný z nich se neopakuje, každá projekce je unikátní.

Milovníci života v mořských hlubinách se mohou vydat do nedalekého Mořského světa na Výstavišti, kde je největší akvárium svého druhu v republice, v němž se prohánějí pestrobarevné korálové rybky nebo žralok. Otevřeno je tady každý den od 10 do 19 hodin.

Šlechtovka: dlouhá historie jedné výletní restaurace

Pokud si vzpomenete na dobu, kdy si návštěvník Stromovky mohl dát v proslulé Šlechtově výletní restauraci kávu nebo pivo, patříte už mezi pamětníky. Smutným koncem známé restaurace byl požár v roce 1979. Od té doby objekt jenom chátrá.

Zpustlou stavbu dnes odděluje od upravené Stromovky dřevěné bednění, za kterým se ukrývají zoufalé trosky kdysi slavné restaurace. Výstavba tunelu městského okruhu, který bude procházet přímo pod Stromovkou, přiměla jejího majitele, sedmou městskou část, aby nechala objekt staticky zabezpečit.

"Objekt nám patří od poloviny 90. let minulého století,“ řekl zástupce starosty Prahy 7 Štěpán Hasal. "Byla vypracována řada projektů, proběhlo hledání nájemce nebo investora. Bezvýsledně,“ dodal Hasal.

Přesto i Šlechtovka má naději. Po dobudování tunelu chtějí radnice Prahy 7 a magistrát restauraci opravit. Náklady se už před několika lety odhadovaly na 85 milionů.

Historie Šlechtovy restaurace je delší, než by se mohlo zdát. Na jejím místě stával barokní královský letohrádek, restaurace v něm vznikla už na konci 18. století. Od roku 1882 ji provozoval restauratér Václav Šlechta, za kterého zažila dobu největší slávy.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Najdete na iDNES.cz