Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středozemní Tahiti, tak se přezdívá ostrovu Djerba

  0:01aktualizováno  0:01
Djerba je největším ostrovem severní Afriky. Ostrov je obklopen plážemi, nabízí široký výběr vodních sportů, vyjížďky na velbloudech a jistě vás okouzlí i více než milion datlových palem. Typickým a nesmírně příjemným znakem této krajiny je krásných 320 slunečných dní v roce.

Pověst říká, že prvním, kdo do této země vkročil, byl Odysseus, který se vracel z Trojské války. Ztroskotal zde se svou posádkou. Za pomoci kouzelného lotosu se námořníci ocitli ve snovém opojení a nepřáli si nic jiného než lenošit a odpočívat, protože tento okouzlující ostrov nabízí nekonečné množství lákadel a pohody.

Djerba

V uličkách Djerby na vás bude dýchat typická orientální atmosféra, můžete si vyzkoušet vlastní obchodní schopnosti při smlouvání cen koženého zboží, ručně tkaných koberců nebo keramiky.


Za dob Féničanů a Římanů ostrov sloužil obchodníkům pro projíždějící karavany z jihu Sahary. Nájezdy Vandalů, Arabů a Normanů vzaly bohužel zemi poslední památky této doby.

Djerba

Ostrovní vesnice, čtvrtě a hradby vypovídají o nepopiratelném blahobytu a bohaté historii místních obyvatel. Toto "Středozemní Tahiti", jak se také Djerbě říká, byste neměli opouštět, aniž byste poznali mauzoleum Sidi Zitouniho s vlastivědným muzeem, mešitu Djama el Ghorba a pevnost Fort Espagnol ze 13. století.

Moře u El Kantara – Djerba

Projděte se po neuvěřitelných 130 kilometrů dlouhých plážích, nechte se unášet na vlnách blankytného moře a poznejte zdejší faunu a flóru.

Djerba: navštivte zajímavá městě

Houmt Souk (s letištěm v Mellitě) je hlavním a největším městem ostrova. Můžete zde navštívit a ochutnat místní speciality i světovou kuchyni. Houmt Souk obývá přes 40 tisíc obyvatel a stojí tu přes 200 mešit. Za návštěvu stojí rovněž muzeum se sbírkou tradičního oblečení, ale i šatů pro nevěsty, židovskými šperky a hrnčířským zbožím z 20. století.

Houmt Souk, Djerba 

Midoun je druhé největší malebné město ostrova, vzdálené 5 kilometrů směrem do vnitrozemí od severních pobřežních letovisek. Každý pátek se zde koná prodejní trh.

Djerba

Zarzis je nejjižnější pevninské turistické letovisko na tuniském pobřeží vzdálené 50 kilometrů od letiště na Djerbě, s níž je spojeno mostem. Žije zde přibližně 15 tisíc obyvatel. Mezi zdejší zajímavosti bezesporu patří Velká mešita a starý rybářský přístav. Turistická zóna je vzdálena 2 kilometry od centra. Zarzis a Djerba jsou označovány za jedno letovisko, a to z toho důvodu, že jsou právě propojeny římskou hrází a mostem.

Zarzis, Djerba

La Ghriba ("Dílo zázraků") je dlouho domovem zdejší židovské komunity. Židovská synagoga La Ghriba neboli La Mervielleuse (v překladu nádherná), se nachází nedaleko vesničky Er Riad a je přístupná denně kromě soboty. V období svátků Pesah (období našich Velikonoc) je zde pořádána velká pouť ze všech končin světa. Je vnímána jako velké poděkování za nalezení útočiště. Mahboubine je známé pro své krásné zahrady, v Sedouikechu se vyrábějí rybářské koše, slaměné klobouky a náhubky pro velbloudy.

Židovská synagoga La Ghriba, Djerba
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz