Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středozemní Tahiti, tak se přezdívá ostrovu Djerba

  0:01aktualizováno  0:01
Djerba je největším ostrovem severní Afriky. Ostrov je obklopen plážemi, nabízí široký výběr vodních sportů, vyjížďky na velbloudech a jistě vás okouzlí i více než milion datlových palem. Typickým a nesmírně příjemným znakem této krajiny je krásných 320 slunečných dní v roce.

Pověst říká, že prvním, kdo do této země vkročil, byl Odysseus, který se vracel z Trojské války. Ztroskotal zde se svou posádkou. Za pomoci kouzelného lotosu se námořníci ocitli ve snovém opojení a nepřáli si nic jiného než lenošit a odpočívat, protože tento okouzlující ostrov nabízí nekonečné množství lákadel a pohody.

Djerba

V uličkách Djerby na vás bude dýchat typická orientální atmosféra, můžete si vyzkoušet vlastní obchodní schopnosti při smlouvání cen koženého zboží, ručně tkaných koberců nebo keramiky.


Za dob Féničanů a Římanů ostrov sloužil obchodníkům pro projíždějící karavany z jihu Sahary. Nájezdy Vandalů, Arabů a Normanů vzaly bohužel zemi poslední památky této doby.

Djerba

Ostrovní vesnice, čtvrtě a hradby vypovídají o nepopiratelném blahobytu a bohaté historii místních obyvatel. Toto "Středozemní Tahiti", jak se také Djerbě říká, byste neměli opouštět, aniž byste poznali mauzoleum Sidi Zitouniho s vlastivědným muzeem, mešitu Djama el Ghorba a pevnost Fort Espagnol ze 13. století.

Moře u El Kantara – Djerba

Projděte se po neuvěřitelných 130 kilometrů dlouhých plážích, nechte se unášet na vlnách blankytného moře a poznejte zdejší faunu a flóru.

Djerba: navštivte zajímavá městě

Houmt Souk (s letištěm v Mellitě) je hlavním a největším městem ostrova. Můžete zde navštívit a ochutnat místní speciality i světovou kuchyni. Houmt Souk obývá přes 40 tisíc obyvatel a stojí tu přes 200 mešit. Za návštěvu stojí rovněž muzeum se sbírkou tradičního oblečení, ale i šatů pro nevěsty, židovskými šperky a hrnčířským zbožím z 20. století.

Houmt Souk, Djerba 

Midoun je druhé největší malebné město ostrova, vzdálené 5 kilometrů směrem do vnitrozemí od severních pobřežních letovisek. Každý pátek se zde koná prodejní trh.

Djerba

Zarzis je nejjižnější pevninské turistické letovisko na tuniském pobřeží vzdálené 50 kilometrů od letiště na Djerbě, s níž je spojeno mostem. Žije zde přibližně 15 tisíc obyvatel. Mezi zdejší zajímavosti bezesporu patří Velká mešita a starý rybářský přístav. Turistická zóna je vzdálena 2 kilometry od centra. Zarzis a Djerba jsou označovány za jedno letovisko, a to z toho důvodu, že jsou právě propojeny římskou hrází a mostem.

Zarzis, Djerba

La Ghriba ("Dílo zázraků") je dlouho domovem zdejší židovské komunity. Židovská synagoga La Ghriba neboli La Mervielleuse (v překladu nádherná), se nachází nedaleko vesničky Er Riad a je přístupná denně kromě soboty. V období svátků Pesah (období našich Velikonoc) je zde pořádána velká pouť ze všech končin světa. Je vnímána jako velké poděkování za nalezení útočiště. Mahboubine je známé pro své krásné zahrady, v Sedouikechu se vyrábějí rybářské koše, slaměné klobouky a náhubky pro velbloudy.

Židovská synagoga La Ghriba, DjerbaNejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz