Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stopněte si policejní auto!

  9:35aktualizováno  9:35
Stopování v Guatemale je považováno za ještě větší šílenství než v Mexiku, soudě podle všech průvodců. Je pravdou, že s podstatně větším množstvím lidí s IQ vyplé automatické pračky je možná nebezpečí větší, ovšem při troše opatrnosti se to dá zvládnout. Pokud nejste v sebevražedných oblastech bez aut, je někdy i rychlejší než v Mexiku. Největší zádrhel je v počtu aut, které v Guatemale jezdí a které vám zastaví. Řada soukromých pick-upů totiž zároveň slouží i jako příležitostný taxík.

Jede-li jeho majitel do města a má místo na korbě, tak proč by si ještě nevydělal na benzín. Tento princip se nám silně zajídal a proto jsme se takovýchto služeb snažili vyvarovat. Výsledkem je jen další prohlubování sociálních rozdílů mezi Guatemalci, protože je jasné, že auto si s tamějšími výdělky nemůže dovolit každý a takto peníze putují zase k těm bohatším.

Jenže někdy není nazbyt. Pokud jsme někdy platili, bylo to jen těmto vydřiduchům. Poznáte je docela snadno. Na korbě mají železná konstrukce sloužící k držení cestujících. Pokud je už na korbě přepravován někdo jiný, většinou jede také za peníze. Může se ale stát, že budete nastupovat jako první a teprve po cestě naberou ještě někoho dalšího.

Pokud to není evidentně rodinný příslušník, vyplatilo se co nejrychleji vystoupit, dělat blbého, nezaplatit a počkat na další auto s oddůvodněním jakékoliv záminky výstupu. Jsou ale vyjímky. V řídce obydlených oblastech je výstup z auta dost sebevražedný, protože další auto už taky ten den nemusí jet. Nebo jen další placené.

Přečtěte si první díl reportáže o autostopu v Mexiku a Guatemale ZDE.

Jak se vyhnout placení? Někdy si řidič o peníze ani neřekne (automaticky čeká na zaplacení) a jiní cestující platí. To je tak 30% případů, prostě u co nejrychleji mnohokrát poděkujte a co nejrychleji odejděte, kdyby si to náhodou ještě rozmyslel. Ve zbývajících případech už peníze chtějí. Někdy vám to řeknou předem, to pak záleží na vás a na smlouvacích schopnostech.

Pokud jste právě vystoupili a řidič čeká na peníze, nabízí se zcela univerzální výmluva: nemáme peníze, čekáme na město, kde bude bankomat. Těch v Guatemale příliš není a tak se nemusíte bát, že s vámi řidič půjde až k němu. Asi nejlepší je řidičům, kteří by mohli chtít zaplatit, říct takovou historku předem. Jednou jsme zkusili, že jsme byli okradeni a to také fungovalo. Jednou jsme byli za takovou historku tak seřváni, že se nám poté (ostatně jako po každé žádosti o placení), jevili Guatemalci jako největší tupci na světě.

Placení nehrozí na hlavních tazích, kde jezdí poměrně dost aut a je z čeho vybírat. Neplatí se ve vládních vozidlech (těch je naštěstí dost a jezdí i v horách) a ve firemních (taky docela dost). Z více než padesáti stopů jsme platili dvakrát a asi třikrát o to byli požádáni. Jinak ne. Pozor na některé náklaďáky, které jezdí ve vysočinách. V útrobách se totiž mačkají desítky lidí a slouží tedy jako autobus.

Úplně nejvýhodnější bylo stopnout si policejní auto, které je v Guatemale pochopitelně také v pick-up verzi. V dost opuštěné oblasti si nás policajti vysílačkami přehazovali jak kdyby převáželi svého prezidenta včetně nezbytného občerstvení. Výhody není třeba zdůraňovat: všude absolutní přednost a naprosté bezpečí.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Najdete na iDNES.cz