Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stop do Austrálie se protáhl na sedm let. A stačilo 50 dolarů na měsíc

  9:10aktualizováno  9:10
Když v září roku 2002 Roman Vehovský ze Štěpánkovic u Opavy vyrazil stopem přes Asii do Austrálie, neměl ponětí, že se jeho putování protáhne na téměř sedm let. Své cestování po světě nechal osudu a náhodě a až na pár výjimek cestoval stopem, či po mongolských stepích pěšky.

Cestovat se dá i bez kapes plných peněz

Výjimku z autostopu udělal třeba v Pákistánu, kde spěchal, aby se stihl dopravit k hranicím před vypršením víza. "Také v Indii jsem převážně cestoval vlakem. Zásadně jsem však jezdil třetí třídou, tedy tou, kterou cestují nejchudší," popisuje Vehovský.

Původně dobrodruh jen toužil oprostit se od každodenních stresů v práci a vyrazit do světa se jevilo jako zajímavá alternativa. Nakonec se z neplánovaně dlouholeté cesty vyklubala zkušenost k nezaplacení, která zpřeházela dosavadní žebříček jeho životních hodnot. Cestovatel odmítá souhlasit s všeobecným požadavkem, aby se spotřebovávalo vše, co se vyrobí, a muset proto neustále pracovat, aby člověk měl tuhle výsadu konzumovat.

"Přestal jsem konzumaci vnímat jako výsadu. Kdo strávil nějaký čas na cestách, tak si přestane své štěstí odvozovat z okázalého obklopování se drahými zbytečnostmi. Díky cestování se dá také snáz prohlédnout hra, kterou s námi doma hraje reklama a společnost," říká cestovatel, který se o svých toulkách chystá napsat knihu.

"Chci ukázat, že cestovat se dá i bez toho, aby měl člověk plné kapsy peněz, nebo na sebe musel mediálně nabalovat sponzory. Mě na cestu vypravily knížky těch, co nezůstali sedět doma a vyrazili do světa," dodává.

Na začátku své dlouholeté cesty Roman Vehovský ze Štěpánkovic na Opavsku putoval od jednoho chrámu k druhému, od jedné atrakce k další. "Postupně ale člověk přijde na to, že delší pobyt na jednom místě přináší hlubší a trvalejší zážitky. Zjistí, že země se neposuzuje podle památek a historických ruin, ale podle lidí, kteří tam žijí," míní Vehovský.

Roman Vehovský na cestách

Stopování může přihrát trumfy

Cena dobrodružství

"Tak jako si nelze v nevěstinci koupit lásku, tak si ani nelze v cestovce koupit dobrodružství.. Opravdové věci na prodej nejsou..Cenné zážitky občas bývají "zaplaceny" nepohodlím, potem a sebezapřením .. Ovšem čím více 'zaplatíme', tím více se nám dostane."

Vehovský se rozhodl žít na úrovni chudých lidí, a to mu dalo poznat život v zemi v té nejtypičtější podobě. I samotné stopování přinášelo řadu zajímavých setkání a příležitostí.

"Na cestě autostop míchá a rozdává karty osudu... Občas, pokud se hraje fér, přihraje esa a trumfy. Pak se může stát, že se naskytne příležitost plavit se dva dny na otevřeném moři s indickými rybáři, stopnout auto uprostřed australské pustiny, projet poušť Gobi, cestovat na koňském hřbetě mongolskou stepí, nebo vyrazit s veterinářem ošetřovat do divoké přírody nemocného slona. V době, kdy jsem si do deníku značil šestý rok své cesty, stopl jsem jachtu a po deset dní jsem se plavil po tropických ostrovech mezi Malajsií a thajským Phuketem," říká Roman Vehovský.

Nemůže být ale cestování stopem, hlavně v cizích zemích, nebezpečné? "Může být. Asi stejně jako může být nebezpečné cestovat autem do práce nebo přecházet silnici. Proto, aby se člověk ocitl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, nemusí stopovat. Vemte si případy, kdy se nějaký student pomátl a postřílel spolužáky. Jak se tomu bránit? Ignorovat školní docházku?" Podle něj je autostop prostředek, který "třídí" lidi. "Člověk je v kontaktu s pohodovými a otevřenými lidmi, kteří jsou rádi, že mohou být nápomocni a být na chvíli delegáty své země. Samozřejmě je třeba mít při stopu trochu soudnosti."

Největší nebezpečí nezávislého cestování je podle Romana Vehovského v tom, že se na něm stane člověk chorobně závislý. "Pocit naprosté svobody, radost z poznání cizího a podivuhodného světa a vypadnutí z každodenního života doma má sílu drogy. Stačí jedna delší cesta a člověk se už v tom veze," vysvětluje své pocity zkušený cestovatel.

Návrat byl složitější

Autostop a spaní pod hvězdami srazilo v některých zemích jeho měsíční výdaje i pod padesát dolarů. Přesto ale bylo třeba nějak si přivydělávat. To řešil Vehovský většinou prací na farmách. "V Japonsku jsem si zase zkoušel přivydělávat pouličním prodejem svých fotek. Byl to však spíš dobrý způsob, jak se seznámit, než jak udělat stále pohublou kasičku otylou."

Pro cestu domů po sedmi letech se rozhodl kvůli rodičům a příbuzenstvu. Jak ale dodává, samotný návrat do vyjetých kolejí už byl složitější. Více o cestě Romana Vehovského včetně bohaté fotogalerie najdete na webových stránkách cestovatele "Sedm let na stopu".

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz