Jednou za rok nacpané turisty: štoly u Malé Ameriky se otevřou na podzim

Tajemné štoly u lomu Malá Amerika jsou veřejnosti oficiálně nepřístupné. Spolek Hagen Mořina je ve spolupráci se Správou CHKO Český kras turistům otevírá pouze jednou ročně - na Evropský den chráněných území. O prohlídku podzemí, kde se těžil vápenec, je přitom velký zájem. Spolek by rád část štol zpřístupnil do konce roku.
Štola k lomu Malá Amerika nabízí krásné výhledy

Štola k lomu Malá Amerika nabízí krásné výhledy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při posledním otevření štoly letos v květnu navštívilo na 1500 lidí. „Obvyklá návštěvnost této akce, pořádané Správou CHKO Český kras, bývala každým rokem kolem pěti set, maximálně osmi set lidí. Letos poprvé zveřejnila Správa CHKO informaci i na sociálních sítích, které nadmíru zafungovaly. Prodali jsme nečekaných 1480 vstupenek,“ uvedl Karel Fous ze Spolku Hagen Mořina, který prohlídku ve štole zabezpečuje.

Virtuální prohlídka štoly v Mořině

Organizátoři turistického okruhu Českým krasem a prohlídky štoly u Malé Ameriky takový zájem nečekali - návštěvnost se od loňska téměř zdvojnásobila. Štola se turistům otevřela v rámci Evropského dne chráněných území a její prohlídka byla součástí dvanáctikilometrové trasy krajinou CHKO z Karlštejna do Srbska. Šlo o celodenní akci, ale fronty lidí u štoly vyjedly bufet už před druhou hodinou a na vstupné se před polednem čekalo i hodinu. Více o akci čtěte zde. Lidé mají zkrátka o lomy a štoly v Českém krasu zájem a jeden den v roce na prohlídky nestačí.

„O zájmu víme už dlouho. Vypovídá o tom i to, kolik lidí se do těchto nebezpečných míst pouští ilegálně, na vlastní pěst. Vstup do štol je však zakázán. Jde o důlní dílo, navíc v areálu firmy Lomy Mořina, a pro turisty bez průvodce, osvětlení a helmy zde není bezpečno, před zabezpečením štol se zde řešilo hodně úrazů,“ doplnil Karel Fous.

Amerika

Soustava vápencových lomů Amerika leží poblíž obce Mořina u Karlštejna. Nejznámějším a nejvyhledávanějším lomem je Velká Amerika, která je doslova magnetem pro turisty i filmaře. Natáčely se tu snímky jako Limonádový Joe, Akumulátor nebo Malá mořská víla.
Kámen se tady těžil pro kladenské hutě a ocelárny už od konce 19. století, lomů jsou v oblasti desítky. Zdejší vápenec byl mimořádně kvalitní, využíval se zejména ve stavebnictví, v hutnictví jako vsázkový materiál, i v cukrovarnictví.
Proč Amerika? Vápenec se u Karlštejna začal těžit takzvaným americkým způsobem. Ložisko se rozfáralo hlavní chodbou, z níž se kopaly odbočky. Pak se vyrazily komíny, sloužící pro sypání materiálu. Dole v chodbě se kámen ručně roztloukal a nakládal do vozů. Komíny se postupně rozšiřovaly do tvaru nálevky. Zde se kámen drtil a nakládal na složitou soustavu dopravních vozíků. Razilo se tak dlouho, až vzniklo toto unikátní dílo. Celé podzemí je provrtáno kilometry chodeb, dá se projít z jednoho lomu do druhého, ale také zabloudit. Vstup je přísně zakázán.

Štola z Mořiny k Malé Americe se otevírá jednou ročně na Evropský den...

Pohled ze štoly do lomu Malá Amerika

Kromě nezabezpečené trasy v systému neosvětlených chodeb a děr jsou štoly kolem lomů zavřené ještě z jiného důvodu: přes zimu se stávají nocležištěm četných kolonií mnoha druhů netopýrů, kteří v Českém krasu žijí. A davy turistů by jejich křehký ekosystém mohly narušit.

„Štoly jsou ideálním zimovištěm, protože netopýrům poskytují stálou teplotu 6 až 8 stupňů. V zimě by bylo otevření štol veřejnosti problematické, protože tu hibernují početné kolonie chráněných živočichů,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Český kras František Pojer.

Ochranáři se spolkem spolupracují a dobrovolníci ze spolku se snaží situaci vyřešit. Aby zabránili neoprávněnému vcházení lidí do chodeb kolem lomu Malá Amerika, plánují trasu lidem v budoucnu otevřít. Ideálně už na podzim. Ale s omezením.

„Rádi bychom štolu a zároveň expozici hornictví v Mořině zpřístupnili. Uvažujeme o sezónním víkendovém provozu,“ uvedl Fous s tím, že by štolou by procházely menší skupinky lidí s průvodcem a že na zimu by se chodby kvůli netopýrům opět zavřely. Stejně tak v týdnu není příval turistů v Mořině žádoucí, protože v areálu je rušný provoz.

Dobrovolníci však mají před sebou ještě spoustu práce. Celou trasu z areálu Mořina k lomu Malá Amerika je potřeba zabezpečit a osvětlit. „Dále sháníme důlní stroje, vozíky a techniku do expozice. Trasu pak musí projít Báňská záchranná služba a Báňský úřad a schválit ji pro provoz,“ doplnil Fous.

Úsek štoly, kterým dobrovolníci turisty na Evropský den chráněných území provázely, je dlouhý jeden kilometr a je jen částí podzemního systému Budňanský překop, který je podle Fouse se všemi odbočkami do bočních štol dlouhý asi tři kilometry.

„Umím si představit, že by se v budoucnu zpřístupnil delší úsek. Mimo jiné to záleží také na financích, protože otevření chodeb pro veřejnost vyžaduje mnoho příprav a úprav v terénu - řeší se rozměry chodby, schůdnost, osvětlení a podobně,“ dodal s tím, že Spolek Hagen Mořina zatím funguje z vlastních zdrojů a dotací z obce.

Zakázaná Amerika

Stejně jako do štol je zakázán vstup i do blízkých lomů, z nichž nejoblíbenější jsou Malá a Velká Amerika. Přitom právě nejznámější lom - Velká Amerika - je doslova magnetem pro turisty a na dně u jasně modrého jezírka stávají o víkendu i zaparkovaná auta. Využívat jej však mohou v omezené míře jen potápěči a různé složky Integrovaného záchranného systému, které zde trénují potápění a lezecké techniky.

V současnosti je lom obehnaný ocelovým lanem, lemují ho vyhlídková místa a naučná stezka. Podrobnější informace o lomu Velká Amerika čtěte zde.

„Jsou to lomy zdánlivě opuštěné a zároveň zdánlivě přístupné. Zájem o ně snad nikdy neutichne. Podle hornického zákona však jde stále o dobývací prostory, kde se nacházejí potencionální zásoby vápence. Lomy se musí udržovat v zákonem stanoveném stavu, proto je zde vstup zakázán,“ uvedl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek s tím, že jde o zákonnou povinnost, kterou musí dodržovat společnost Lomy Mořina.

Vstupem do lomu se lidé dopouštějí přestupku, za který hrozí postih až 15 tisíc korun. Realita je však taková, že v sezoně se tam víkend co víkend koupou desítky lidí. Proč je vlastně vstup do lomů už roky zakázaný a změna se nerýsuje?

Otevřeno lidem

Kde ještě se lidem otevírají místa po těžbě?

  • Jeseníky a část Poštovní štoly
  • Břidlicový důl – Raabova štola
  • rozšíření důlních děl na Dole Jeroným
  • rozšíření důlních děl na Dole Bohumír

„Už desítky let se zde netěží, ale společnost netuší, jak se bude vyvíjet situace na trhu a zda nebude třeba všechny zásoby vápence vytěžit,“ doplnil Machek.

Společnost Lomy Mořina se k plánům na případné otevření nevyjádřila. V případě, že se však těžební společnost rozhodne lomy lidem otevřít, musí se v místě zrušit takzvaný „dobývací prostor“ definovaný horním zákonem, a rozhodnutí o využití území v lomu. Společnost jej pak může rekultivovat nebo otevřít lidem a turismu. Problém však nastává v situaci, kdyby si to s těžbou vápence majitelé lomu po letech opět rozmysleli.

„Území lomů a štol v Mořině a kolem Karlštejna se nalézá v chráněné krajinné oblasti Český kras. Pokud by se tedy společnost rozhodla lom zpřístupnit a změnit jeho využití, bylo by v budoucnu z logiky věci prakticky nemožné vrátit se v případě nutnosti k těžbě. I když je velmi málo pravděpodobné, že se tak stane, pro společnost je jednodušší ten stav ponechat takto,“ doplnil Bohuslav Machek.

Lom Velká Amerika je v obležení aut a turistů, oficiálně je zde přitom vstup přísně zakázán.

Legenda Hagen

Hans Hagen je legendární postava, o které kolují pověsti zejména mezi trampy a návštěvníky soustavy vápencových lomů Amerika. Legenda má mnoho verzí. Podle jedné z nich šlo o německého vojáka, který uvázl ve vápencových dolech, když se snažil uprchnout Rudé armádě. (Podle jiné byl Hagen příslušníkem jednotky Wehrmachtu a dělal dozorce v nedalekém lomu Alkazar dělníkům, kteří tam stavěli podzemní továrnu.) Hagen se na konci války údajně schovával po štolách v Českém krasu. Lidi do nich lezoucí pak měl bít, krást jim věci a některé dokonce i zabít. Podle legendy Hagen ve štolách zemřel a říká se, že kdo zazvoní na Hagenův zvon v jedné ze štol, už se ven ze spleti štol Malé Ameriky nevrátí nebo do roka a do dne zemře.
Jiná varianta tvrdí, mrtvého Hagena ve štole po válce našel jakýsi trestanec, který do Českého krasu unikl v 50. letech. Oblékl si Hagenovu uniformu, vzal jeho zbraně a trampům od té doby škodí dodnes. Zná prý všechny utajené štoly, o nichž nikdo jiný neví. Více na webu o lomech Amerika - ZDE.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...