Štola a skanzen dokumentují historii průmyslu

Pro okres Beroun jsou dlouhodobě typické dva rysy. První představují romantické a malebné scenérie krajiny Českého krasu, druhý pak hluboké stopy v něm, které zde zanechal a zanechává průmyslovou činností člověk. Oba rysy k sobě nerozlučně patří a bohatou historii druhého z nich věrohodně dokumentují dva mladé muzejní areály.

První z nich, v Chrustenicích, je půl kilometru dlouhá bývalá železorudná štola. Druhý, muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu Solvayovy lomy, leží nedaleko obce Bubovice. Oba i pro laika velmi zajímavé areály vznikly díky obdivuhodné aktivitě několika nadšenců, kteří zajišťují také jejich provoz pro veřejnost. Jejich společná návštěva může být pro prázdninové víkendy tipem pro výlet.

VE ŠTOLE JEZDÍ I VLÁČEK

Dva roky pracovalo dvacet členů pražské neziskové společnosti CMA, která se věnuje vyhledávání, průzkumu a mapování historického podzemí České republiky, na zpřístupnění železorudné štoly v Chrustenicích. Veřejnost měla poprvé možnost ji spatřit v červenci 1997. Od té doby ji každý rok o prázdninových víkendech navštíví přes pět tisíc lidí. Chrustenický důl patřil ještě v polovině 60. let tohoto století k největším a nejvýznamnějším v Barrandienu, geologické oblasti západně od Prahy. Zasahoval až do hloubky 426 metrů. V letech 1861 až 1965 se v něm vytěžilo téměř osm milionů tun rudy. Chrustenický důl má osmdesát čtyři pater, ale přístupný je jen do osmého patra, protože zbytek je zatopený vodou. Návštěvní okruh je dlouhý zhruba půl kilometru a jeho prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu. "Na cestě je deset zastávek s expozicemi, které dokumentují nejen historii a způsob těžby v chrustenickém dole, ale jsou tvořeny i ukázkami lomových a důlních vozíků, vrtaček, kahanů, trhací techniky, dobových nástrojů horníků nebo sbírkou výstražných a bezpečnostních tabulek," uvedl Ondřej Müller ze společnosti CMA. Návštěvníci absolvují polovinu prohlídkové trasy pěšky, nazpět se však vracejí v důlním vláčku poháněným akumulátorem. Po cestě je průvodce například upozorní, v kterých místech se točily některé scény z filmu Bumerang nebo televizních seriálů Zdivočelá země a Hotel Anathema.

SKANZEN, MUZEUM A ŠTOLA

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu Solvayovy lomy se poprvé představilo veřejnosti v srpnu 1998. Nachází se v romantické lesnaté krajině mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice na okraji Národní přírodní rezervace Karlštejn. Nedaleko odtud vede například turisty velmi oblíbená Svatojánská naučná stezka. Muzeum společně se skanzenem a nedalekou stometrovou štolou, kam vozí návštěvníky důlní vláček, zpřístupnili členové pražské společnosti pro zachování důlních a průmyslových památek Barbora. "Zájemce nejdříve provedeme muzeem, kde je seznámíme s historií Solvayových lomů i těžby a zpracování vápence v Českém krasu. K dispozici je bohatá dokumentace i početné exponáty. Potom svezeme návštěvníky do štoly, kterou si mohou prohlédnout a dostanou tu informaci nejen o ní samotné, ale i o velkých jeskynních komplexech v nedalekém lomu Čeřinka. V areálu skanzenu před muzeem si pak mohou prohlédnout důlní techniku nebo části objektů, kde se vápenec třídil a zpracovával. Všechny exponáty jsou doplněny textem na tabulích," představil zhruba hodinu trvající prohlídkový okruh Štěpán Křtěnský ze společnosti Barbora. Součástí skanzenu jsou i lavičky, na nichž mohou turisté posedět, odpočinout si a případně se i občerstvit.

JE DOBRÉ VĚDĚT DOPŘEDU

Zatímco při prohlídce chrustenické štoly stráví návštěvník většinu času pod zemí, v Solvayových lomech je tomu naopak. Ve štole pobyde asi tak třetinu prohlídkové doby, její převážnou část však stráví v objektu muzea nebo pod širým nebem ve skanzenu. Oba areály, vzdálené od sebe necelých pět kilometrů, se tak na druhou stranu velmi dobře doplňují. Chrustenická štola se nachází v areálu místní firmy Strand. Samotná obec Chrustenice leží asi 150 metrů od dálnice z Prahy do Berouna a jeden kilometr od železniční stanice Loděnice. Štola je přístupná pouze o víkendech, a to od července do září. Prohlídky začínají v každou čtvrt hodinu, a to od 10.15 do 15.15. Dospělí za ni zaplatí 35 a děti 15 korun. V pokladně je k dostání i občerstvení a suvenýry. Bližší informace poskytuje internetová stránka http://cma.mssch.cz. Do Solvayových lomů vede nejrychlejší a nejschůdnější cesta po silnici přes Loděnici směrem do Bubovic. Po zdolání táhlého stoupání jsou z jeho vrcholu vidět nejen domky v Bubovicích, ale dá se z něj odbočit doleva i doprava na polní cesty. K lomům se odbočuje doprava a po příjezdu na začátek lesa k nim spolehlivě vede modrá turistická značka. Expozice je otevřená od května do října o sobotách a nedělích mezi 9. a 16. hodinou. Prohlídka začíná každou celou hodinu, vstupné je dobrovolné. Stejně jako v chrustenické štole, i v Solvayových lomech dostane návštěvník na požádání skládačku s textem, který obsahuje kromě historie obou areálů i stručný popis expozice.

Chrustenická šachta.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...