Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezkou pod Vysokým Ostrým

  10:07aktualizováno  10:07
Dnes vás zavedeme na vycházku poblíž metropole Ústeckého kraje - na naučnou stezku pod Vysokým Ostrým. Obyvatelé Ústí ji zajisté dobře znají, protože začíná, respektive končí poblíž dominanty města - hradu Střekova. Trasa sice není dlouhá, nabízí však velké převýšení a pěkné výhledy a pestrou květenu. Informační tabule jsou číslovány z Brné, kam jezdí městský autobus. Doporučujeme ale spíše opačný postup - od zmíněného hradu, kam lze rovněž dojet městskou dopravou.

Pro méně zdatné se pak nabízí výjezd linkou 11 až do osady Nová Ves, čímž si ušetří asi 220 metrů převýšení, které by od hradu museli vystoupat. Z terasy pevnosti se nabízí první výhled na Labe. Ze stometrové výšky můžete spatřit město a také zdymadla Tomáše Garrigue Masaryka ze třicátých let. Ještě dávno před tím, než tu stály, se po řece plavily vory, roku 1841 tu projel první parník a o třiatřicet let později první vlak. Zajímavostí je, že se tu kvůli silnému proudu plavidla pohybovala pomocí řetězu, který byl položen na dně řeky.

Se zelenou značkou naučné stezky poté začnete stoupat lesnatou strání. Serpentýnami dosáhnete malou horskou osadu Nová Ves. Za zmínku zde stojí několik pěkných hrázděných domů, kaplička a letitá lípa na návsi. Stezka pokračuje krátce po silnici až k vyhlídce u borovic. Uvidíte Milešovku, Krušné hory a zříceninu hradu Blansko.

Ze silnice odbočíte doprava a pěšina vás dovede lesem na erozní hranu Sluneční stráně, což je cenná botanická lokalita. V přírodní rezervaci o ploše sedm a půl hektaru roste na strmé kamenité stráni vystavené slunci pestrá společnost teplomilné květeny. Stezka pokračuje pod vrcholem Vysokého Ostrého, kde se pod skalou dozvíte podrobnější údaje o rozpadu čedičových stěn. Na vlastní vrchol (575 metrů nad mořem) vede serpentýnovitá odbočka až po závěrečné stoupání mezi skalami na vyhlídkovou plošinu na nejvyšším bodě. Pro lepší orientaci je na zabrádlí plastický model okolního panoramatu.

Jste 440 metrů nad Labem a pohled je neopakovatelný. Z výšky můžete pozorovat pohyb lodí, vlaků i aut a okolní lesnaté i skalnaté stráně. Sestup vede po stejné cestě. Poté krátce pokračujte po silnici, ale před hájovnou Sedlo odbočte vpravo na lesní silničku, která vede do opuštěného lomu. Vy ale začnete klesat lesnatým svahem. U zastavení 8 se vám otevře výhled na Brnou a na Labe. Za stálého klesání dojdete pod velké suťové pole vzniklé rozpadem Výřích skal, které také uvidíte.

Závěrečný úsek vede po široké cestě podél potoka, který pramení na Němčí. Poslední informace jsou dole před kapličkou. Věnují se osídlování této rekreační oblasti, pěstování ovoce a životu zdejších obyvatel. Na autobus jsou to tři minuty, linka má ale o víkendech řidší provoz. K projití naučné stezky pod Vysokým Ostrým stačí tři až čtyři hodiny.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz