Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezkou pod Vysokým Ostrým

  10:07aktualizováno  10:07
Dnes vás zavedeme na vycházku poblíž metropole Ústeckého kraje - na naučnou stezku pod Vysokým Ostrým. Obyvatelé Ústí ji zajisté dobře znají, protože začíná, respektive končí poblíž dominanty města - hradu Střekova. Trasa sice není dlouhá, nabízí však velké převýšení a pěkné výhledy a pestrou květenu. Informační tabule jsou číslovány z Brné, kam jezdí městský autobus. Doporučujeme ale spíše opačný postup - od zmíněného hradu, kam lze rovněž dojet městskou dopravou.

Pro méně zdatné se pak nabízí výjezd linkou 11 až do osady Nová Ves, čímž si ušetří asi 220 metrů převýšení, které by od hradu museli vystoupat. Z terasy pevnosti se nabízí první výhled na Labe. Ze stometrové výšky můžete spatřit město a také zdymadla Tomáše Garrigue Masaryka ze třicátých let. Ještě dávno před tím, než tu stály, se po řece plavily vory, roku 1841 tu projel první parník a o třiatřicet let později první vlak. Zajímavostí je, že se tu kvůli silnému proudu plavidla pohybovala pomocí řetězu, který byl položen na dně řeky.

Se zelenou značkou naučné stezky poté začnete stoupat lesnatou strání. Serpentýnami dosáhnete malou horskou osadu Nová Ves. Za zmínku zde stojí několik pěkných hrázděných domů, kaplička a letitá lípa na návsi. Stezka pokračuje krátce po silnici až k vyhlídce u borovic. Uvidíte Milešovku, Krušné hory a zříceninu hradu Blansko.

Ze silnice odbočíte doprava a pěšina vás dovede lesem na erozní hranu Sluneční stráně, což je cenná botanická lokalita. V přírodní rezervaci o ploše sedm a půl hektaru roste na strmé kamenité stráni vystavené slunci pestrá společnost teplomilné květeny. Stezka pokračuje pod vrcholem Vysokého Ostrého, kde se pod skalou dozvíte podrobnější údaje o rozpadu čedičových stěn. Na vlastní vrchol (575 metrů nad mořem) vede serpentýnovitá odbočka až po závěrečné stoupání mezi skalami na vyhlídkovou plošinu na nejvyšším bodě. Pro lepší orientaci je na zabrádlí plastický model okolního panoramatu.

Jste 440 metrů nad Labem a pohled je neopakovatelný. Z výšky můžete pozorovat pohyb lodí, vlaků i aut a okolní lesnaté i skalnaté stráně. Sestup vede po stejné cestě. Poté krátce pokračujte po silnici, ale před hájovnou Sedlo odbočte vpravo na lesní silničku, která vede do opuštěného lomu. Vy ale začnete klesat lesnatým svahem. U zastavení 8 se vám otevře výhled na Brnou a na Labe. Za stálého klesání dojdete pod velké suťové pole vzniklé rozpadem Výřích skal, které také uvidíte.

Závěrečný úsek vede po široké cestě podél potoka, který pramení na Němčí. Poslední informace jsou dole před kapličkou. Věnují se osídlování této rekreační oblasti, pěstování ovoce a životu zdejších obyvatel. Na autobus jsou to tři minuty, linka má ale o víkendech řidší provoz. K projití naučné stezky pod Vysokým Ostrým stačí tři až čtyři hodiny.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Najdete na iDNES.cz