Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezka kolem Oseka - vlaštovka v Krušných horách

aktualizováno 
- Naším nejdelším pohořím jsou Krušné hory, jež se postupně zbavují stop minulé devastace odsiřováním elektráren, výsadbou nových lesů, ochranou životního prostředí a dnes již také ožívají cizineckým ruchem.

Naučná stezka kolem Oseka, kterou zřídil odbor životního prostředí podkrušnohorského okresu Teplice je jedním z počinků pro celkové zlepšení regionu. Na jedenácti zastavení se dočtete o historických i přírodních zajímavostech okolí městečka na úpatí Krušných hor poblíž měst Teplic a Duchcova.
Místní cisterciácký klášter zde má sídlo osm století, i přes zanedbání si dochoval svou velikost i barokní krásu. Při klášteře byla zřízena v roce 1697 textilní manufaktura jako první v českých zemích.
Naučná stezka, značená bílým čtvercem se zelenou uhlopříčkou, začíná u horního nádraží. Najdete tu i pomník jako vzpomínku na důlní katastrofu na dole Nelson III v roce 1934 při které zahynulo 144 horníků.
Když obejdete klášter a rybník, dostanete se do skalního města z velkých křemencových balvanů. Na nejvyšší skále byla Salesiova vyhlídka, nechal ji postavit někdejší opat oseckého kláštera Salesius Kruger, avšak dnes zde zbyly jen výstupní schody. Mezi skalisky jsou letité buky se zajímavě spletenými kořeny.
Po překročení silnice se dostanete ke skále, na které se dokazuje krušnohorský zlom, při němž poklesla uhelná pánev a hřeben hor byl naopak vyzdvižen. Čertova díra je pozůstatek středověkého dolování stříbra. Od zastávky Krásná vyhlídka je celkový pohled na klášter a na vzdálené České středohoří s nejvyšší horou Milešovkou.
Klášter ve svých budovách skrývá z nejstarších dob sloh románský, nejcennější, kapitulní síň je raně gotická a pak následuje baroko z doby přestavby kláštera litoměřickým stavitelem Broggiem.
Těsně pod vyhlídkou je horní stanice malého lyžařského vleku. Na další cestě narazíte na skalní štěrbinu u potoka, kde je útočiště netopýrů. Dále se dostanete k hradu Ryznburku, ale dříve ještě můžete vystoupat do svahu hor k geologické zajímavosti, Vráse. Na skalní stěně, asi pětadvacet metrů, dlouhé je vidět vrásnění krystalických břidlic, původně sediment, mnohaletým působením velkých tlaků.
Při sestupu přejdete Vlčí potok, který si v bukovém balvanitém svahu vytvořil kaskádové koryto. Posledním zastavením je rozlehlá zřícenina hradu Ryznburku (též Oseka). Jeho založení se datuje do poloviny třináctého století jako gotická stavba. Patří k největším u nás, zbylo z ní část obvodového zdiva, budov a zbytky dvou věží. Majiteli hradu bylo české království, Míšňané a i osecký klášter. Od 15. století je opuštěný. Široká, klesající cesta vás zavede kolem kaple s chráněnou lípou zpět k pomníku důlní katastrofy. Celková délka trasy je sedm kilometrů.

JAK SE TAM DOSTAT:

Nejlépe vlakem z Teplic či Duchcova přes Oldřichov. Autem či autobusem až do středu Oseka (parkoviště je k dispozici). Osecký klášter je přístupný od jara do podzimu mimo pondělí, vstupné je deset a pět korun.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz