Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štědrovečerní tip: 'Rybovka' na původních varhanech v Rožmitálu

aktualizováno 
Pokud chcete na Štědrý večer slyšet Rybovu vánoční mši na původních varhanách, na kterých ji mistr před více než 200 lety složil, zamiřte do Rožmitálu pod Třemšínem. Nádherně radostná pastorela rozezní jako každý rok kostel Povýšení svatého kříže.

Kostel Povýšení svatého kříže v Rožmitále | foto: Městský úřad v Rožmitále pod Třemšínem

Mše začíná 24.12. 2008 ve 22 hodin. V kostele bude tradičně plno, ale kdybyste se tam nechtěli mačkat, tak i venku pod širým nebem to bývá nezapomenutelný zážitek.

Církev mu sebevraždu neodpustila

"Hej, mistře! Vstaň bystře! Vzhlédni na jasnost, nebes na švarnost! Krásu uhlídáš v tento noční čas.."

To jsou první verše známé "Rybovky", mnohdy ji ani nevnímáme, i když na nás před Vánoci útočí ze všech stran. Ryba, aniž to tušil, napsal hit.

Poprvé byla tato pastorální hra předvedena v roce 1796 v Rožmitále pod Třemšínem. V malém městečku na úpatí Brd, kde toho moc k vidění není. Kdysi honosný zámek, odkud vzešel jeden z předních šlechtických rodů - Lvové z Rožmitálu - má sice zvenku nový kabát, ale jeho další osud se zdá být ve hvězdách. Co sem ale návštěvníky táhne po celý rok, je právě působení zdejšího učitele Jana Jakuba Ryby.

Většina se jich zastaví pouze u jeho hrobu vedle kostela, v němž Ryba působil jako regenschori. Dlouho ale Jakub Jan Ryba ležel na místě bývalého morového hřbitova. Pan učitel, vlastenec a velmi vzdělaný člověk totiž neunesl stále tíživější chudobu, která doléhala na jeho početnou rodinu s 13 dětmi. Nakonec si sám vzal život. A přestože velká část jeho tvorby měla církevní zaměření, církev mu sebevraždu neodpustila. Na vysvěcenou půdu nepatřil.

Rybovy deníky v rožmitálském muzeu

Rybovy deníky v rožmitálském muzeu

Rybova síň a výjimečné dílo

Rybovu síň najdete v místním muzeu. Expozice není nijak velká, ale dozvíte se z ní hodně. Nejen přímo o životě chudého venkovského učitele, který musel doslova o všechno žebrat. Rybovo povolání nebylo jen o učitelování a řízení kostelního chóru. Obživu mu zajišťovalo i hraní na pohřbech, na veselkách, v podstatě jakýkoli přivýdělek byl vítaný. Ale mnoho jich nebylo. Ryba si ve svých školních sešitech psal poznámky, jak musí neustále žádat vrchnost o slíbené benefity.

Přes všechny svízele byl Ryba přímo posedlý muzikou, jeho vánoční mše v češtině je na svou dobu ojedinělým počinem. Důkazem toho je nejen její obliba jako klasického díla, ale také její různé verze včetně té folkcountryové.

Zatímco předtím byly vánoční hry ryze církevní, Ryba dal svátkům zcela lidový rozměr. Vidíme to na postavách, které v pastorelu vystupují, a jejich jednání. Kde by předtím zaznělo něco o Jankovi, Tomkovi, Ferdovi, Kubovi?

I jiné exponáty v muzeu ale stojí za prohlédnutí - např. model chrámu sv. Víta ze slámy nebo největší sbírka vyřezávaných městských znaků a šlechtických erbů v ČR.

Rybova síň v rožmitálském muzeu

Nad Voltuší životu svému konec učinil

Neberte putování za Rybou jako nostalgickou vzpomínku, "rybovka" je veselá, svižná a plná života. Pokud si uděláte čas na hezký výlet, vezměte svíčku a přidejte ji k ostatním, které o Vánocích zajisté budou na jeho hrobu.

Za hezkého počasí si můžete vyrazit k Voltuši, vsi u Rožmitálu, na místo, kam odešel životem poražený skladatel a ukončil svůj život. Bylo to 8. dubna 1815. Na tomto opuštěném místě ho našli až za tři dny. V úředním záznamu stojí - "břitvou podřezáním životu svému konec učinil." Na místě skonu stál od roku 1854 železný kříž, od roku 1933 potom kamenná mohyla. V jejím výklenku je kamenný křížek, na čelní stěně reliéfní zobrazení skladatele a tabule s nápisem o jeho smrti.

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu

Ryba, nadšený stoupenec josefínských reforem, byl velkým vzdělancem, obrozencem v tom nejryzejším slova smyslu.  Uměl několik jazyků a byl velmi plodným skladatelem. Napsal 19 vánočních mší, 13 slavnostních a 45 krátkých mší, k tomu desítky sonát, duet a tanců. Celkem přes 1400 děl.

Může se hodit

Rybovu síň v místním muzeu (v budově Brdského památníku) je možné navštívit od dubna do října, út-ne od 9-12, 13-16 h. Pro předem ohlášené početnější návštěvy (větší skupiny, školní třídy, ...) kdykoli po dohodě v Kulturním klubu na tel.:  318 665 339, www.rozmitalptr.cz.
Mimo sezonu je rovněž možné pro početnější skupiny zařídit návštěvy kostela Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále s ukázkou hry na varhany z roku 1750 a návštěvou Rybova hrobu.

Muzeum vozů Aero - rovněž otevřeno v turistické sezoně od dubna do října, jinak lze domluvit návštěvu po dohodě u správce p. Jiřího Blažka na tel.: 777 750 329.

Další tipy

  • Nad Rožmitálem je vrch Třemšín s rozhlednou. Bohužel z ní pro vzrostlé stromy již není téměř nic vidět. Kdysi tu stával i hrad.
  • Nedaleký Zámek Březnice - mimo sezonu se dají pro větší skupiny dohodnout prohlídky i v zimních měsících přímo u kastelána p. Bartáka na tel.: 318 682 179 nebo 602 478 498.

Vánoce na iDNES.cz

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Najdete na iDNES.cz