Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indický politik předčí i Buddhu. Nejvyšší socha světa bude mít 182 metrů

aktualizováno 
Až do letošního roku mířili turisté za nejvyšší sochou světa do čínské provincie Che-nan. Zlatý Spring Temple Buddha o výšce 128 metrů bude ale letos poprvé překonán. V Indii bude na zemi shlížet z rekordní výšky jeden ze zakladatelů Indické republiky.

Dvakrát vyšší než Socha svobody v New Yorku bude nová nejvyšší socha světa, kterou letos v říjnu dokončí v Indii. Z malého ostrůvku Sadhu bude na řeku Narmada a okolní přehradu hledět 182 metrů vysoký Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél, právník a politik, který byl jedním z vůdců Indického národního kongresu a otců samostatné Indické republiky.

Fotogalerie

Právě indickému boji o nezávislost a významnému politikovi budou věnovány místnosti v podstavci celé sochy, kde se bude také nacházet informační centrum.

Z vyhlídkového patra ve výšce 150 metrů umístěného v prsou bronzového Patéla se pak bude turistům nabízet panoramatický výhled na řeku a chráněnou přírodní oblast Shoolpaneshwar Wildlife Sanctuary.

Součástí obřího turistického komplexu bude také tříhvězdičkový hotel se 128 pokoji a restaurací, vzpomínková zahrada a kilometry silnic, které novou atrakci spojí s nedalekým městečkem Kevadiya.

Jednou z nejnáročnějších prací bylo už počáteční přebudování kamenného koryta řeky a ostrova, na kterém bude obří socha stát. Mimochodem, železná konstrukce se vyrábí také z recyklovaných zemědělských nástrojů, které se v rámci dobročinné sbírky vybíraly od farmářů z celé Indie.

Vyhlídková plošina na prsou bude ve výšce 150 metrů.

Náklady na celý projekt byly původně odhadovány na částku 320 milionů amerických dolarů, v říjnu 2014 vyhrála zakázkové řízení společnost Larsen & Toubro s nejnižší nabídkou 460 milionů dolarů (9,5 miliardy korun). Ve stejném měsíci také začaly stavební práce. Indické úřady doufají, že právě toto místo se stane vůbec nejnavštěvovanějším v Indii.

Prozatím nejvyšší sochou světa je Čung-jüan ta-fu v oblasti Fo-tu-šan nedaleko města Pching-ting-šan. Socha Velkého Buddhy z Centrálních rovin je vysoká 128 metrů, v seznamu rekordně vysokých staveb se uvádí výška 153 metrů, do které se počítá také podstavec sochy a buddhův trůn.

Všechny současné rekordní sochy s výškou přes 100 metrů stojí v Asii a zobrazují právě buddhu. Indický politik tedy bude mezi těmito monumenty stát osamoceně.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz