Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indický politik předčí i Buddhu. Nejvyšší socha světa bude mít 182 metrů

aktualizováno 
Až do letošního roku mířili turisté za nejvyšší sochou světa do čínské provincie Che-nan. Zlatý Spring Temple Buddha o výšce 128 metrů bude ale letos poprvé překonán. V Indii bude na zemi shlížet z rekordní výšky jeden ze zakladatelů Indické republiky.

Dvakrát vyšší než Socha svobody v New Yorku bude nová nejvyšší socha světa, kterou letos v říjnu dokončí v Indii. Z malého ostrůvku Sadhu bude na řeku Narmada a okolní přehradu hledět 182 metrů vysoký Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél, právník a politik, který byl jedním z vůdců Indického národního kongresu a otců samostatné Indické republiky.

Fotogalerie

Právě indickému boji o nezávislost a významnému politikovi budou věnovány místnosti v podstavci celé sochy, kde se bude také nacházet informační centrum.

Z vyhlídkového patra ve výšce 150 metrů umístěného v prsou bronzového Patéla se pak bude turistům nabízet panoramatický výhled na řeku a chráněnou přírodní oblast Shoolpaneshwar Wildlife Sanctuary.

Součástí obřího turistického komplexu bude také tříhvězdičkový hotel se 128 pokoji a restaurací, vzpomínková zahrada a kilometry silnic, které novou atrakci spojí s nedalekým městečkem Kevadiya.

Jednou z nejnáročnějších prací bylo už počáteční přebudování kamenného koryta řeky a ostrova, na kterém bude obří socha stát. Mimochodem, železná konstrukce se vyrábí také z recyklovaných zemědělských nástrojů, které se v rámci dobročinné sbírky vybíraly od farmářů z celé Indie.

Vyhlídková plošina na prsou bude ve výšce 150 metrů.

Náklady na celý projekt byly původně odhadovány na částku 320 milionů amerických dolarů, v říjnu 2014 vyhrála zakázkové řízení společnost Larsen & Toubro s nejnižší nabídkou 460 milionů dolarů (9,5 miliardy korun). Ve stejném měsíci také začaly stavební práce. Indické úřady doufají, že právě toto místo se stane vůbec nejnavštěvovanějším v Indii.

Prozatím nejvyšší sochou světa je Čung-jüan ta-fu v oblasti Fo-tu-šan nedaleko města Pching-ting-šan. Socha Velkého Buddhy z Centrálních rovin je vysoká 128 metrů, v seznamu rekordně vysokých staveb se uvádí výška 153 metrů, do které se počítá také podstavec sochy a buddhův trůn.

Všechny současné rekordní sochy s výškou přes 100 metrů stojí v Asii a zobrazují právě buddhu. Indický politik tedy bude mezi těmito monumenty stát osamoceně.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz