Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indický politik předčí i Buddhu. Nejvyšší socha světa bude mít 182 metrů

aktualizováno 
Až do letošního roku mířili turisté za nejvyšší sochou světa do čínské provincie Che-nan. Zlatý Spring Temple Buddha o výšce 128 metrů bude ale letos poprvé překonán. V Indii bude na zemi shlížet z rekordní výšky jeden ze zakladatelů Indické republiky.

Dvakrát vyšší než Socha svobody v New Yorku bude nová nejvyšší socha světa, kterou letos v říjnu dokončí v Indii. Z malého ostrůvku Sadhu bude na řeku Narmada a okolní přehradu hledět 182 metrů vysoký Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél, právník a politik, který byl jedním z vůdců Indického národního kongresu a otců samostatné Indické republiky.

Fotogalerie

Právě indickému boji o nezávislost a významnému politikovi budou věnovány místnosti v podstavci celé sochy, kde se bude také nacházet informační centrum.

Z vyhlídkového patra ve výšce 150 metrů umístěného v prsou bronzového Patéla se pak bude turistům nabízet panoramatický výhled na řeku a chráněnou přírodní oblast Shoolpaneshwar Wildlife Sanctuary.

Součástí obřího turistického komplexu bude také tříhvězdičkový hotel se 128 pokoji a restaurací, vzpomínková zahrada a kilometry silnic, které novou atrakci spojí s nedalekým městečkem Kevadiya.

Jednou z nejnáročnějších prací bylo už počáteční přebudování kamenného koryta řeky a ostrova, na kterém bude obří socha stát. Mimochodem, železná konstrukce se vyrábí také z recyklovaných zemědělských nástrojů, které se v rámci dobročinné sbírky vybíraly od farmářů z celé Indie.

Vyhlídková plošina na prsou bude ve výšce 150 metrů.

Náklady na celý projekt byly původně odhadovány na částku 320 milionů amerických dolarů, v říjnu 2014 vyhrála zakázkové řízení společnost Larsen & Toubro s nejnižší nabídkou 460 milionů dolarů (9,5 miliardy korun). Ve stejném měsíci také začaly stavební práce. Indické úřady doufají, že právě toto místo se stane vůbec nejnavštěvovanějším v Indii.

Prozatím nejvyšší sochou světa je Čung-jüan ta-fu v oblasti Fo-tu-šan nedaleko města Pching-ting-šan. Socha Velkého Buddhy z Centrálních rovin je vysoká 128 metrů, v seznamu rekordně vysokých staveb se uvádí výška 153 metrů, do které se počítá také podstavec sochy a buddhův trůn.

Všechny současné rekordní sochy s výškou přes 100 metrů stojí v Asii a zobrazují právě buddhu. Indický politik tedy bude mezi těmito monumenty stát osamoceně.

Autor:


Nejčtenější

Polská „čínská zeď“ sloužila proti Čechům. Dnes je prvotřídní atrakcí

Téměř dvě stě kilometrů dlouhá linie opevněná hrady vznikla na ochranu Polského...

Cestu z Krakova do Čenstochové lemuje hrdá linie pětadvaceti hradů a strážních věží postavených na vysokých skalách,...

Je to král všech ostrovů. A ne proto, že se tady narodil Cristiano Ronaldo

Voda je na Madeiře sice překvapivě průzračná, ale jen kousek od břehu tady dno...

Fidži? Havaj? Zanzibar? Samá voda! Světového „cestovního Oscara“ World Travel Award pro ostrov roku drží už tři roky v...Brno jako bahniště a ve Zlíně žil zlý člověk. Jak vznikla jména měst

Hlavní město Praha

Původ názvů českých měst je obestřen mnoha legendami, jazykovědci však obvykle nabízejí střízlivější verze. Týdeník...

Mallorca bojuje s opilými turisty. Na naháče a agresory čekají vysoké pokuty

Opilí turisté v letovisku Magaluf na Mallorce

Úřady na španělském ostrově Mallorca vyvěsily plakáty varující před vysokými pokutami za nahotu, rvačky či jiné podobné...

Jak si užít liduprázdný klenot Chorvatska. Výlet na kopce Velké Paklenice

Národní park Paklenica

Přírodní perlu chorvatského pobřeží Velkou Paklenici berou v letní sezóně útokem tisíce turistů, aby si jednodenním...

Další z rubriky

Je to král všech ostrovů. A ne proto, že se tady narodil Cristiano Ronaldo

Voda je na Madeiře sice překvapivě průzračná, ale jen kousek od břehu tady dno...

Fidži? Havaj? Zanzibar? Samá voda! Světového „cestovního Oscara“ World Travel Award pro ostrov roku drží už tři roky v...

Jak oslavit 70 let. Naložte 40 kg na saně a vydejte se na severní pól

Aktivní důchodce Zdeněk Chvoj na severním pólu po sedmi dnech mrazivého pochodu...

Letos v březnu oslavil sedmdesáté narozeniny, ale bačkory s přezkou ani houpací křeslo k nim nedostal. Fyzik v důchodu...

Eiffelovu věž ochrání před teroristy neprůstřelné sklo a 420 bariér

Stavba neprůstřelného plotu v okolí Eiffelovy věže by měla být dokončena v...

V Paříži se dokončuje nový ochranný plot okolo Eiffelovy věže, částečně skleněný a neprůstřelný, který má ochránit...

Najdete na iDNES.cz