Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starý Most vstává z mrtvých. Projděte se zmizelým městem

  12:00aktualizováno  12:00
Královské město Most zmizelo v 70. letech minulého století v hnědouhelné těžební jámě. Přesto se jím už o tomto víkendu budou moci zájemci opět projít. A to přesně v místech, kde kdysi stávalo.

Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587. | foto: Centrum volného času v Mostě

Sraz všech, kteří se chtějí po bývalém starém Mostě projít, je v sobotu 27.10. v 15 hodin u přesunutého děkanského kostela. Účastníci vzpomínkové akce získají speciální pamětní list s mapou, na níž budou zmizelé památky vyznačeny. Projít se starým Mostem ale budou mít zájemci možnost až do 11. listopadu 2007.

"Smrdělo Sudetama, ale zadřelo se pod kůži"

"Poznal jsem Most ještě před válkou a pak po ní – nebylo mi to sympatické město, vůbec ne. Smrdí to tu Sudetama, myslel jsem si. A v roce 1961 jsem se tam přestěhoval. A pomalu se to město začalo do mě zadírat, až se zadřelo. Vzpomínkami ve mně stále žije – a zažil jsem celé jeho umírání," vzpomínal slavný český básník Emil Juliš v rozhovoru v roce 1996.

O staré, historické části Mostu totiž vláda v roce 1964 rozhodla: "Zlikvidovat, chceme zdejší uhlí!"

"Je to nenahrazená a nenahraditelná ztráta. Psát o tom městě básně, to už nemohu,“ řekl Juliš o Mostu, který v 70.letech zmizel z povrchu českého.

Kdyby slavný básník žil, možná by se dnes zašel na území starého Mostu podívat, možná by oživil vzpomínky. Je to totiž možné...

Most, II.náměstí, kolem roku 1900
Most v roce 1900 II.náměstí

Stíny starého Mostu ožívají pod Hněvínem

Na louce pod hradem Hněvínem se v sobotu 27.října znovu objeví půdorysy zlikvidovaných staveb v historickém centru - například  radnice, lázně, divadlo, děkanský chrám, pošta, minoritský kostel a klášter.

Oživit staré město Most napadlo Pavela Feketeho z místního Centra volného času, prošel staré mapy a pro zájemce připravil se spolupracovníky exkurzi.

Na výsypkách tak bude třeba vytyčen půdorys pošty a dalších osmi budov.

"Na dřevěných kolících umístíme informační panely s fotografiemi staveb a s jejich popisem. Lidé si tam přečtou, že padesát metrů tímto směrem stála určitá budova, nebo že tudy původně vedla ulice," říká Fekete.

Starý Most, Radnice - 50.léta 20.století
Starý Most, Radnice - 50. léta 20. století.
Likvidace I. náměstí (Mírového) začala po roce 1970.

Starý Most
Pohled na Most od východu, 1930.
Autor: Oblastní muzeum v Mostě

Starý Most, Děkanský kostel
Pohled na Děkanský kostel

Se samotným přesným zaměřením pomocí navigačního systému GPS pomohl Vladimír Brůna z Katedry geografie ústecké univerzity. Brůnovo jméno je garancí přesné práce, neboť patří ke stálému týmu českých archeologů, dlouhodobě mapujících území v okolí egyptských pyramid. "Dosáhli jsme přesnosti zhruba dvou metrů," popisuje Fekete. 

Starý Most, kašna - 40.léta 20.století
Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587, dílo Vincence Petraše.
Na snímku kašna ve 40.letech 20.století

Na původní mostecké náměstí si dobře pamatuje i ředitel Centra volného času Milan Rybák. "Nepamatuji si všechny detaily, ale některá místa mám naprosto dokonale před očima. Když se otočím k budově radnice zády, tak vím, že tamhle byl soud a tam stával děkanský kostel. Nebo támhle vidím roh náměstí a na něm muzeum," podělil se o dojmy při vytyčování půdorysů na louce.

Sobotní vzpomínková akce na zaniklé město se vlastně odehraje na bývalé výsypce povrchového dolu. Právě kvůli dolování uhlí padlo v roce 1964 konečné rozhodnutí o zkáze bývalého slavného města, o kterém se zmínil Kosmas ve své kronice už v roce 1040.

Pamětní list Starý Most 27.10.2007
Pamětní list, který vytvořilo Centrum volného času v Mostě na památku účastníkům sobotní vzpomínkové akce

Most a pak už jen Praha

Uhlí muselo ustoupit město s výjimečnou historií. V samotném historickém centru se do jeho zbourání zachovalo přes dvacet gotických objektů, víc jich na tak malém prostoru bylo jedině v Praze.

Ze starého města, které nebylo plánovitě zvelebováno, aby mohlo padnout, bylo vystěhováno 4258 rodin. Málokdo však litoval, pracovníkům dolů a komunistické propagandě se podařilo lidem namluvit, že život na sídlišti bude jednodušší.

"Lidé se těšili, že už nebudou muset sami topit anebo ohřívat vodu, v mnoha domech ve starém Mostě tekla jen studená,“ vzpomíná Rybák.

A protestů také nebylo mnoho i kvůli tomu, že desítky tisíc lidí, kteří přišli na sever za prací v dolech, neměly k místu vztah. Pokud žilo ve starém Mostě před rokem 1964 třicet tisíc lidí, na počátku 80. let už jich bylo v novém "panelákově“ 70 tisíc.

"Pamětníků starého města je ještě řada. Od nich třeba víme, že divadlo se bouralo náloží 280 kilo gelamonu za použití 1500 rozbušek a povel k tomu dal tehdejší komunistický funkcionář Vopat,“ dodává Fekete.

Starý Most, divadlo - 70.léta 20.století
Divadlo bylo postaveno v letech 1910 - 1911, první slavnostní představení se konalo dne 30. září 1911. Demolice budovy proběhla v roce 1982.
Foto: Archiv Centra volného času v Mostě

Most, Minoritský kostel 30.léta 20.století
Minoritský kostel z první pol.13.století. Na snímku ve 30.letech 20.stol.

Most, pošta 50.léta 20.století
Nová budova K.k. Post- und Telegrafenamt postavená v roce 1914. Na snímku z 50.let 20.stol.

Odpalte to, řekl ÚV KSČ a pak i vláda

S likvidací historického města Most se začalo počítat zhruba na počátku šedesátých let. Plánovači rozhodli, že je cennější zhruba 100 milionů tun uhlí než historické město , kde v té době žilo kolem 30 tisíc obyvatel.

Samotný Most se tehdy skládal z nové části a starší. S likvidací starší už zcela jistě počítal územní plán severočeské uhelné pánve z února roku 1962. Vytěžení uhlí pod starým Mostem bylo zahrnuto i v plánu tehdejšího podniku Severočeský hnědouhelný revír - Důl Ležáky.

Záměr likvidovat starou část posvětilo usnesení předsednictva ústředního výboru KSČ 2. října 1962. Definitivní rozhodnutí udělala vláda v roce 1964 usnesením č. 180. Rozhodla, že likvidaci staré části města je nutno zahájit do roku 1967, "protože výstavba nového Mostu probíhala v tu dobu již 10 let a starý Most zchátral tak, že by jeho obnovení stálo více peněžních prostředků než dokončení nové výstavby“.

Demolice starého Mostu v roce 1977
Demolice starého Mostu v roce 1977
Autor: Oblastní muzeum v Mostě

4258 rodin

Při plánu těžeb pro závod Ležáky se zjišťovalo, zda by požadované množství uhlí nebylo možné získat bez likvidace starého Mostu z jiného dobývacího prostoru podniku Severočeský hnědouhelný revír – Důl Ležáky. Prý nebylo. A tak v roce 1965 začalo stěhování rodin do paneláků v nových čtvrtích a začaly také první demoliční práce. Do roku 1977 bylo přestěhováno na rozkaz úřadů 4258 rodin.

Město, které by se dnes mohlo měřit směle s jakoukoli památkovou rezervací v zemi, bylo bořeno trhavinou. Ostatně bylo to i v plánech, plánovači se nechtěli zdržovat a měli nařízeno rozebírat nebo snášet zdivo je výjimečně. K 1. dubnu 1987 odpaly skončily, Doly Ležáky Most měly volné pole působnosti. A už se jen těžilo a těžilo, vstříc světlým zítřkům...

Demolice starého Mostu v roce 1975
Demolice starého Mostu v roce 1975
Autor: Oblastní muzeum v Mostě

Pomník Mostu ujel 841,1 metru za 500 hodin

Symbolem zničeného města se stal děkanský kostel - architektonický skvost pozdní gotiky, jenž po požáru nahradil starší farní chrám. Jeho hrubá stavba byla dokončena roku 1594.

O zachování kostela bylo podle Jaroslava Červenky, historika, jenž o boření Mostu napsal v roce 2000 závěrečnou práci při studiu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, rozhodnuto vládou přesně 18. listopadu 1964.

Starý Most, Děkanský kostel
Přípravy na transfer Děkanského kostela v Mostě
Zdroj: Oblastní muzeum v Mostě

Na počátku se vycházelo ze dvou základních variant. Podle té první měl kostel zůstat na svém místě na jakémsi uhelném pilíři. To by však bylo technicky náročné a hlavně, proč se zbavovat uhlí pod kostelem, že?

Druhá varianta připouštěla dvě alternativy: 1. kostel rozebrat a přemístit po částech, což by ale znamenalo snížení památkové hodnoty. 2. kostel přesunout vcelku. A tento plán vláda ČSSR přijala 12. května 1971.

Starý Most, Děkanský kostel
Přesun Děkanského kostela
Zdroj: Oblastní muzeum v Mostě

Přípravy na odsun trvaly pět let, celý objekt musel být vyztužen ocelovou konstrukcí, byla vytyčena trasa, na niž pak byly při samotné přepravě pokládány postupně koleje. 60 metrů dlouhý, 31,5 metru široký a 29,7 metru vysoký chrám se dal do pohybu 30. září 1975. Jen samotné zdi vážily 9 600 tun, ocelová konstrukce 1 500 tun a podvozky 1 060 tun.

Kostel popojel o 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,8 centimetru za minutu. Na cestě byl 500 hodin a 1minutu. Na železobetonovou konstrukci za městem, kde je dodnes, "dosedl“ 27. října 1975.

Autoři: ,Nejčtenější

OBRAZEM: Nejlepší pláže světa. Chorvatsko v prestižní anketě není

Na celých osmi kilometrech Slunečního pobřeží nalezne člověk pláže pokryté...

Cestovatelský server FlightNetwork se rozhodl, že tentokrát opravdu vybere nejlepší pláže světa. Ne pro letošní rok, ne...

Za jídlem do Vratislavi. Polská gastronomie dokáže překvapit i pobavit

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak ochutnat výbornou polskou kuchyni,...

Češi se dlouho dívali na polskou kuchyni skrz prsty a to je velká škoda. Současná gastronomie našich severních sousedů...Vzhůru do Afriky. A s dětmi. Pohodová dovolená v Senegalu bez turistů

Senegalská vozidla a vozítka se vyznačují zběsilou konstrukcí a prakticky...

Není to typicky dovolenková destinace, kde byste potkali davy turistů, ale o to větší kouzlo Senegal má. S rodinou se...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Za kolejemi pod hladinou Lipna

Nádraží v Želnavě (Nové Peci)

V dnešním díle našeho historického seriálu se vydáme do nitra šumavských hvozdů. Trať směrem na České Budějovice...

Uděláme až 186 verzí jedné boty, říká výrobce špičkových lyžáků na míru

Naši zaměstnanci musí mít ortopedické znalosti, vyznat se v prodeji, být dobří...

Hannes Strolz je třetí generací majitelů malé rakouské firmy z horského střediska Lech, která už téměř 100 let vyrábí...Další z rubriky

Perničky a palice. Tajuplné skalní mísy u Zkamenělého zámku Vysočiny

Zkamenělý zámek

Ponuré počasí pozdního podzimu je jako stvořené k výletům do drsného světa skal opředeného záhadami dávných pověstí....

Nejkrásnější nádraží mají letos Doksy, nejpohádkovější Velký Valtinov

Nejkrásnější nádražím v Česku roku 2017 jsou Doksy.

Vítězem 11. ročníku soutěže o Nejkrásnější nádraží se stávají Doksy s celkovým počtem 1 602 platných hlasů. Titul...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...Najdete na iDNES.cz