Starověké rybě hrozí vyhynutí

Kaviár bývá vyvažován zlatem, je to jedna z nejlepších pochoutek na světě, symbol oslav, luxusu a blahobytu. Za těmito půvaby se však skrývá rize ochrany přírody; ekologické skupiny proto zahájily kampaň na záchranu populace jeseterů především v Kaspickém moři, odkud pochází více než 90 procent světového kaviáru. Všech 27 druhů jesetera a jejich blízkých příbuzných je totiž chráněno mezinárodní úmluvou známou jako Konvence o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy flóry a fauny.

Několik druhů je přesto na pokraji vyhynutí v důsledku nadměrného rybolovu,
nezákonného obchodu, ztráty přirozeného prostředí, znečištění vody a nedostatku účinné ochrany. Mezi nejvíce ohrožené druhy patří jeseter bílý (běluga) a jeseter hvězdicový z Kaspického moře.

Jeseteři se na Zemi vyskytují již od dob dinosaurů a prokázali pozoruhodnou schopnost přizpůsobit se mnoha změnám v prostředí, které nastaly během posledních 200 miliónů let. Tato starověká ryba je už téměř po tři tisíciletí ceněna pro maso a zvláště pro jikry, po jejichž úpravě vzniká kaviár. Tlak současného trhu
spolu se změnami životního prostředí v důsledku lidského působení ale mohou být příliš velkou zátěží pro tyto ryby.

Rozpad bývalého Sovětského svazu do značné míry přispěl ke stavu bezpráví a chaotickému obchodování s kaviárem v dnešní době, tvrdí Craig Hoover z programu TRAFFIC, mezinárodní organizace sledující obchod s divokými druhy zvěře v Severní
Americe.

Populace jeseterů v Kaspickém moři utrpěla v uplynulých desetiletích značné ztráty přirozeného prostředí následkem extenzívního znečišťování vody a výstavby přehrad. Jeseter se většinou dožívá vysokého věku - některé druhy mohou žít až sto let - a má pomalý reprodukční cyklus, který neumožňuje, aby se tyto ryby bránily nadměrnému rybolovu. Nezákonný rybolov v Kaspickém moři je přitom hojně rozšířený.

"V dobách Sovětského svazu rybolov provozovala vláda a vláda měla velmi přísnou kontrolu nad tímto průmyslem," říká Hoover. Politická nestabilita však současně s úpadkem rybolovného průmyslu a kontrolních programů vedla k rozvoji černého trhu. Podle ruských úřadů pro boj s pytláctvím uvízlo v letošním roce v ilegálních sítích více než 7,7 tuny jeseterů. Údajně jde jen o malou část nezákonného výlovu.