Staré a Nové Dillí - dva různé světy

U dillíské Červené pevnosti ze 17. století je rušno. Je sice obyčejný březnový den, avšak pro Středoevropana je pod hradbami neobvykle živo. Silnicemi se proplétají auta, rikši, autobusy a dodávky. U stánků s upomínkovými předměty, potravinami a pitím si prodavači pečlivě prohlížejí kolemjdoucí v davu. Když uvidí cizince, je to pro ně znamení k mimořádné aktivitě. Zhruba čtyřicetiletý muž nabízí zahraničním návštěvníkům sady pohledů. Lámanou angličtinou je přesvědčuje, že udělají výborný obchod, když si jednu koupí za sto rupií (asi sto korun).

Cizinci odcházejí znechucení zčásti cenou a zčásti způsobem prodeje. Prodavač se ale nedá. Sleduje je několik minut a nakonec je přesvědčí. Kupující mají pocit, že dobrý obchod udělali oni: jeden z nich bere dvě sady pohledů za sto rupií a jedna žena dokonce čtyři sady za 150 rupií.

Jakmile Indové vidí cizince, okamžitě ožívají. "Za sto rupií s vámi udělám projížďku po historických místech," nabízí majitel motorové rikši. Když turisté vstupují do hlavní ulice vedoucí přímo k Červené pevnosti, útok na jejich smysly se stupňuje. Hučení motorů, troubení aut, výkřiky a jednotvárná mluva, zápach výfukových
plynů, oblaka prachu, pachy z kuchyní a žump a hlavně spousta hemžících se lidí.

V obchůdcích se prodává levná elektronika a tretky, látky, kuchyňské nádobí, ale žádné suvenýry. Sem turisté a jiní cizinci obvykle nechodí. Jen výjimečně zde lze potkat Evropana či Američana. Ti jsou okamžitě středem pozornosti. V očích prodavačů je vidět naléhavost, vědomí toho, že se jim naskýtá mimořádná příležitost, a jsou proto neodbytní.

Asi sedmnáctiletý hoch v čistých šatech západního stylu sleduje skupinu cizinců přibližně deset minut a pak se mu podaří je přesvědčit, aby navštívili ten pravý krámek s textilem. Cizokrajní návštěvníci jdou po chodníku, který se najednou
změnil. Obyčejný beton byl bez upozornění vystřídán bílým kamenem, který je posvátnou půdou. Jde se po ní do jakési modlitebny a je po ní zakázáno chodit v botách. Vousatý muž s turbanem na hlavě a s holí v ruce rozčileně odhání děti, které dovádějí na bílé dlažbě, jiný muž dlažbu myje mokrým hadrem.

Skupinka musí opustit chodník a jít chvíli po kraji silnice. Asi deset minut je sleduje přibližně padesátiletý muž s jakýmsi kulichem na hlavě a pytlem na zádech. Zkoumavě se na ně dívá, ale nic neříká. Cizinci unavení pobytem v obřím mraveništi přistupují k taxíku a vysvětlují řidiči, kam chtějí odvézt. Ten ale cíl jejich cesty nezná - je totiž v jiném světě, v diplomatické čtvrti v Novém Dillí. Přichází další taxikář a tvrdí, že on to tam zná.

Muž s pytlem se osmělí, až když návštěvníci nastoupí do bílého čtyřmístného taxíku. Prosí o peníze nejdříve na zasklené straně taxíku a pak na té druhé, kde je místo dveří jen otvor, jímž se vchází a vystupuje. Žebrák prosí neodbytně, ale ne
agresivně. Čtyřicetiletá Evropanka s blond vlasy a distingovanými pohyby, které je tato situace očividně nemilá, mu nakonec nabízí cigaretu. Žebrák si ji nevezme.

Taxík se rozjíždí, ale v neustálé dopravní zácpě se pohybuje jen pomalu. Díky tomu, že vůz má místo dveří otvor, nejsou cestující izolovaní od ulice. Jejich pohledy se občas střetnou s očima Indů na motocyklech, kteří mají někdy místo opravdových
motocyklových přileb jen stavbařské. Indové očima neuhýbají. Jeden z nich jede na kole a za sebou táhne vozík, na němž je do dvoumetrové výšky napěchován papír do sběru a na něm leží další muž.

Vůz vyjíždí ze spleti uliček Starého Dillí u Červené pevnosti, kde zastaví na červenou na křižovatce. Přistoupí k němu asi patnáctiletá dívka s kojencem na rukou a zlehka chytí ženu v taxíku a pak muže naproti ní za lýtko. Ukazuje na dítě, hladí ho po hlavě, vine si ho k sobě a napřaženou rukou přitom prosí o peníze. Taxík se opět rozjíždí.

Ulice jsou stále širší, okolí čistější a upravenější. Auto přijíždí k hotelu. Nevjede ale až ke vchodu, kde stojí zaměstnanec v livreji, zastaví u odbočky k hotelu. Taxikář ví, že je z jiného světa a že mezi luxusní limuzíny jeho oprýskaný vůz nepatří. Cizinci zaplatí a vystoupí. Řidič znovu nastartuje a odjíždí zpět do Starého Dillí. Mladá recepční v hale, která nenechává nikoho na pochybách, že je v luxusním hotelu, se
profesionálně přívětivým hlasem ptá jednoho z cizinců: "Jak se vám líbí Dillí?"


Témata: Dillí