Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stanou Češi opět na nejvyšším vrcholu světa?

  10:46aktualizováno  10:46
Mt. Everest je bezesporu výzvou a snem téměř každého horolezce. Od prvního Hillaryho výstupu v roce 1953 se podařilo nejvyšší vrchol světa zdolat desítkám lezců nejrůznějším způsobem s různým vybavením. Na český tým Himalaya 8000 však čeká jedna z nejnáročnějších cest - Hornbeinovým kuloárem.

Japonským žlebem – pojmenováno podle prvovýstupu japonské expedice - se od prvního zdařeného výstupu povedlo vystoupat pouze sedmi ze světových expedic, bohužel zatím ani jedné české výpravě, i když se o to Češi pokoušeli.

Jediným českým pokusem byla expedice Josefa Rakoncaje s týmem l´Esprite d´Equipe. 

Expedice už začala

Celá výprava potrvá dva měsíce. Během této doby se členové pokusí zdolat nejvyšší horu světa.

Jejich cesta za snem nebude nikterak jednoduchá a než se dostanou do základního tábora, budou muset překonat a zdolat řadu jiných – náročných překážek.

Pak už se vše bude soustředit na pokoření Mt. Everestu. K tomu má výprava k dispozici dva kilometry lana, 30 kusů šroubů do ledu, 100 kusů karabin, 6 stanů a samozřejmě kuchyň. Díky televiznímu a on-line přenosu přes satelit budete moci sledovat výstup na vlastní oči, a to v období mezi 10. a 30. květnem.

V čem je expedice výjimečná

* zdolání Mt.Everestu jednou z nejtěžších cest: Severní stěnou – Hornbeinovým koloárem

* Soňa Boštíková nebo Lucie Oršulová mohou vystoupat na vrchol Mt.Everestu jako první Češky

* zároveň mohou být vůbec prvními ženami, které zdolali vrchol Hornbeinovým koloárem

* české veřejnosti bude umožněno sledovat osudy expedice v živém vysílání na televizních obrazovkách

V expedici jsou i ženy

Horolezecký maratón, jehož cílem je uspět při výstupu na největší horu světa, tedy už začal.

Plnohodnotnými členy expedice jsou také dvě ženy (Soňa Boštíková a Lucie Oršulová), které se budou pokoušet o zdolání jedné z nejobtížnějších cest jako první ženy na světě.

Expedice dorazila 31. března po osmihodinovém letu (cca v 18,30 hod) v pořádku do nepálského Káthmándú a to včetně objemnějších osobních zavazadel.

Rozhodující okamžik hned na začátku
Jedním z rozhodujících okamžiků byl právě v Káthmándú, kde expedice dokupovala poslední nutné vybavení.

Veškerý materiál, který putuje s výpravou do základního tábora, prošel důkladnou kontrolou. Ihned po příletu začala expedice odbavovat letecké kargo s materiálem, které bylo odesláno již 21. března. Na nejméně 45 dní, které tým stráví pod Everestem, musí být vše důkladně připraveno. Některé věci se budou muset dokoupit ještě přímo na místě.

Harmonogram expedice

21.3.  Odlet vybavení a zásob

29.3.  Tisková konference

1.4.     Káthmándú (Nepál)

6.4.     Překročení nepálsko-čínské   hranice

7.4.     Nyalam (3700 m.n.m.)

11.4.   Oblast Rohgbuckého kláštera  (5000 m.n.m.)

13.4.   Základního tábora (5300 m.n.m.)

14.4.   Práce na zdolání vrcholu

Náročná cesta do základního tábora

Po nezbytných organizačních a materiálních zajištěních výprava vše naloží na náklaďák a vydá se na  dlouhou pouť přes hraniční přechod Kodari (Nepál – Tibet).

Pak bude následovat aklimatizační zastávka v Zhangmu a Nyalamu (3700 m n.m.) a pokračovat se bude do Tingri (cca 4000 m.n.m), kde je naplánována další aklimatizační přestávka.

Poté se výprava přesune až do oblasti Rohgbuckého kláštera (5000 m n.m.) a postaví základní tábor v 5300 metrech.

"Nejúspěšnější expedice je ta, ze které se všichni dostanou v pořádku zpátky", to je hlavní zásadou vedoucího týmu Josefa Šimůnka.

Cesta do základního tábora se zdá jednoduchým procesem, ale expedici čeká několik opravdu vydatných prověrek. Jednou z nich je strastiplná cesta náklaďákem, přejezd Nepálsko – Tibetských hranic s komunistickými "číňany" apod.

Členové týmu spěchali s odbavením, aby se stávce vyhnuli. Vedoucí expedice, Josef Šimůnek se připojil k výpravě až s týdenním zpožděním a po 13 letech tak poprvé neabsolvoval první fázi. Na přípravu materiálu tak dohlížel Josef Morávek.

Členové expedice jsou:

Soňa Boštíková (Vomáčková)

* expedice na osmitisícovky :  4

* vrcholy nad 8000 :  2  ( Makalu 98, Lhoce 99 ) 

* Narozená 22.9. 1971 v Boskovicích

* rozvedená, bezdětná

Sportuje odmalička - hlavně lyže, běžky, vandry a běh. V současné době ji nejvíce oslovují skialpy a chození po horách.
Studovala učitelství, matematiku a tělocvik na FTVS od roku 1990 se specializací sporty v přírodě. Ze skialpu, lezení a orientačního běhu ji chytlo nejvíce právě lezení.

Od roku 1997 tam na poloviční úvazek také vyučuje hlavně lezení na umělé stěně, kurzy letní a zimní vysokohorské turistiky, horolezectví, zimní táboření. Každý rok se to opakuje se skupinou studentů v Julských Alpách, Dolomitech a Roháčích.

Velké hory: Dachstein 1993, lezení ve Francii (Chamonix). Ještě na škole expedice na Pumori 1995, v květnu 1997 vystoupila na Mc. Kinley (nejvyšší hora Severní Ameriky, 6,194m) a v roce 1998 jako první žena bez umělého kyslíku na Makalu (8,463m).

Z velkých akcí vzpomíná na Skialp (Rakousko 1992, Rumunsko 1994, Polsko 1995, Rakousko 1998 a Ukrajina 1998).

V roce 1999 se zúčastnila expedice na Lhoce (8,516m) a stala se tak teprve druhou ženou na světě na vrcholu Lhoce a první vůbec bez použití umělého kyslíku.

Na podzim roku 2000 opět vyrazila do Himaláje, tentokrát na Kangchenjungu (8,586m), bohužel velmi špatné počasí nepustilo nikoho na vrchol. Stejná situace se opakovala v létě 2001, kdy se marně pokoušeli o vrchol K2 (8,612m). Pak následovala dlouhá odmlka a doufá v další výpravu.

Když není zrovna na expedici, najdete ji na FTVS mezi studenty, ale hlavně v Namche - prodejně, půjčovně, základně pro lezecké a skialpové kurzy a další sportovní akce.

Bydlí v Praze a utíká z ní do hor. 

Josef Šimůnek - [Šimon]
* expedice na osmitisícovky :  8

* vrcholy nad 8000 :  3  ( Shisha Pangma 95, Makalu 98, Lhoce 99 ) 

* Narozen 21.7. 1964 v Jičíně, dcerka Gábina

V Prachově začal s lezením. Bylo to v osmnácti letech, potom přišly zimní Tatry, Kavkaz 1984, Alpy 1987, Kavkaz 1990 (Ushba, Elbrus), Pamír 1991 (Pik Četyre) a další...

V Himálaji to byly expedice na Cho-Oyu 1993, Dhaulagiri 1994, Shisha Pangma 1995 (summit), Manaslu 1996, Makalu 1998 (summit), Lhoce 1999 (summit), Kangchenjunga 2000, K2 2001, Shisha Pangma 2002.

Josef Morávek
* expedice na osmitisícovky :  5

* vrcholy nad 8000 :  1  ( Lhoce 99 )

* Narozen 24.7. 1961, ženatý, dcera Martina a syn Petr.

S lezením začal během studií na VŠ v Brně v Moravském Krasu, následovaly stále častější výjezdy do Tater a podle možností i výjezdy za lezením do Ruska.
V roce 1991 na Aljašce vylezl Mount McKinley.

Prvním pokusem o osmitisícovku byl Broad Peak 1994 (8,047m), ale tato expedice ukončila svoje působení na kopci po tragické smrti dvou českých horolezců z týmu. 1996 opět McKinley.

Potom následovaly úspěšné akce na Kilimanžáro, Mt. Kenya, Spicberky a Amma Dablam s nezapomenutelně nádherným počasím při dosažení vrcholu.

Další působení v Himaláji bylo na Mt. Everestu (8,848m), kde severní stěnou vystoupil až do Severního sedla ve výšce 7,300m. Následoval úspěch na Lhoce 1999. Bohužel další expedice na Dhaulagiri 1999 (8,167m) opět skončila kvůli úmrtí v mezinárodním týmu.

Na podzim roku 2000 se zúčastnil expedice na Kangchenjungu (8,586m), bohužel velmi špatné počasí nepustilo nikoho na vrchol.

2001 a 2002 treky s klienty v Nepálu a Tibetu. 2004 výlet do Peru. 

Ivan Foltýn
výstupy a expedice: Pumo-Ri 1995, Mt.McKinley 1997 (vrchol), Ama Dablam 1998 (vrchol), Chan Tengri 1999 (vrchol), Kusum Kanguru 2001 (prvovýstup,vrchol).

Lucie Oršulová

Reprezentantka České republiky ve skialpinismu, Mistryně republiky ve skialpinismu

Petr Hnojna
výstupy a expedice: Shisha Pangma 2002, Annapurna IV 2003

Lhakpa Dorjee Sherpa
 
Lhakpa Dorjee Sherpa je zkušený himalájský horolezec, zúčastnil se mnoha himalájských expedic jako sirdar a výškový nosič. V posledních čtyřech letech úzce spolupracoval s Himalaya 8000 a v rámci expedic vystoupil na Makalu a Lhoce.
 

Mt. Everest - Severní stěna (Hornbeinový kuloár)

Autoři:
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Paříž, Řím, Barcelona. Podzim je ideálním obdobím pro cesty po evropských metropolích. Ve městech už není tolik turistů a počasí vybízí k bloumání v ulicích....  celý článek

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

Další z rubriky

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Paříž, Řím, Barcelona. Podzim je ideálním obdobím pro cesty po evropských metropolích. Ve městech už není tolik turistů a počasí vybízí k bloumání v ulicích....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.