Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stánkaři na pláži: šidí každý druhý

  17:06aktualizováno  22:42
Doksy, Staré Splavy - Dejte si pozor na stánkový prodej na koupalištích! Přesně to vyplývá z kontroly, kterou o víkendu provedla Česká obchodní inspekce u Máchova jezera na Českolipsku. Polovina z kontrolovaných, většinou se jednalo o stánkáře, dostala od inspektorů pokuty.

"V Doksech a ve Starých Splavech jsme provedli kontroly ve stáncích, restauracích i půjčovnách kol. Z jedenadvaceti kontrolovaných jsme pokutu udělili v jedenácti případech. A to je hodně," řekla Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Stánkaři neuvádějí ceny

Nejčastějším prohřeškem je podle inspekce to, že stánkaři neuvádějí ceny. "Někteří zřejmě počítají s tím, že budou o ceně smlouvat a dosáhnou tak většího zisku," míní Kohoutková.

"Někde zase mají cenu některého výrobku tak vysokou, že ji proto raději neuvedou. Přihodilo se mi to, když jsem si kupovala půl litr sodovky. Za něj chtěl stánkař 35 korun, tu cenu mi ale řekl, až když mi podával kelímek. Nikde ji napsanou neměl," řekla Dana Kománková z Kolína, která je na dovolené v Doksech. "Už jsem neměla odvahu říct, že za takovou cenu to nechci a raději jsem zaplatila."

Stánkaři u Máchova jezera se podle inspekce provinili také tím, že neměli váhu nebo ocejchované sklo, na kterém by si bylo možné ověřit správnou míru nápoje.

Co stánkař, to zloděj?

Poté, co ČOI zkontrolovala prodejce u Máchova jezera, to tak skoro vypadá. Polovina z kontrolovaných dostala pokuty, a to je hodně i podle otrlých inspektorů. "Chybějí ceny, můžeme tak snáz pumpnout turistu," říkají si jistě někteří stánkaři. Třeba německého, který s něčím takovým nepočítá a pokorně zaplatí. Nebo dívku, která při přebírání kelímku sody za 35 korun jen nasucho polkne. Je jí trapně se hádat a zaplatí. Kvalitu prodávaných a často ředěných limonád patrně poslední kontroly ani nesledovaly.

Podle internetu nedávno cizím turistům v České republice vadilo právě nepoctivé prodávání nápojů. Možná nám stánkaři brzy zařídí další červený vykřičník v turistických bedekrech. Hned vedle taxikářů.

Adam Pluhař, MF DNES

"Přesné míry rozlévaných nápojů jsme sledovali stejně tak jako správné vyúčtování, a to všechno bylo v pořádku," připustila zástupkyně ředitele oblastního inspektorátu ČOI.

Inspektoři České obchodní inspekce udělili u Máchova jezera pokuty stánkařům s občerstvením, s textilem a také v jedné restauraci, kde měli váhy s neplatným ověřením. "Všem jsme udělili pokuty ve výši jeden tisíc korun," řekla Marcela Kohoutková. Podle ní byly kontroly pro řadu stánkařů velkým překvapením. "Hlavně pro prodejce textilu, ti si totiž mysleli, že o víkendech kontroly neprovádíme."

Inspekce zkontrolovala i dvě půjčovny kol u Máchova jezera. "U nich jsme posuzovali, jak dobře je zákazník seznámen s cenou a to s rozlišením na různé doby výpůjčky kola či zda všechny ceny uvádějí. Nedostatky jsme tady neodhalili," doplnila Marcela Kohoutková.

Kontroly na koupalištích provádí obchodní inspekce v rámci akce Léto. "Nekontrolujeme při tom jen stánkaře, ale vše, co nějak souvisí s rekreací a turistikou," tvrdí Kohoutková. Inspektoři už podle ní prošli řadu koupališť na Českolipsku, Liberecku či Jablonecku. Například na Kristýně už byli inspektoři letos v létě několikrát. Zaměřili se i na libereckou zoologickou a botanickou zahradu.

Máte špatné zkušenosti s nákupem občerstvení u stánků u přehrad, rybníků či koupališť? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Máchovo jezero

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz