Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stánkaři na pláži: šidí každý druhý

  17:06aktualizováno  22:42
Doksy, Staré Splavy - Dejte si pozor na stánkový prodej na koupalištích! Přesně to vyplývá z kontroly, kterou o víkendu provedla Česká obchodní inspekce u Máchova jezera na Českolipsku. Polovina z kontrolovaných, většinou se jednalo o stánkáře, dostala od inspektorů pokuty.

"V Doksech a ve Starých Splavech jsme provedli kontroly ve stáncích, restauracích i půjčovnách kol. Z jedenadvaceti kontrolovaných jsme pokutu udělili v jedenácti případech. A to je hodně," řekla Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Stánkaři neuvádějí ceny

Nejčastějším prohřeškem je podle inspekce to, že stánkaři neuvádějí ceny. "Někteří zřejmě počítají s tím, že budou o ceně smlouvat a dosáhnou tak většího zisku," míní Kohoutková.

"Někde zase mají cenu některého výrobku tak vysokou, že ji proto raději neuvedou. Přihodilo se mi to, když jsem si kupovala půl litr sodovky. Za něj chtěl stánkař 35 korun, tu cenu mi ale řekl, až když mi podával kelímek. Nikde ji napsanou neměl," řekla Dana Kománková z Kolína, která je na dovolené v Doksech. "Už jsem neměla odvahu říct, že za takovou cenu to nechci a raději jsem zaplatila."

Stánkaři u Máchova jezera se podle inspekce provinili také tím, že neměli váhu nebo ocejchované sklo, na kterém by si bylo možné ověřit správnou míru nápoje.

Co stánkař, to zloděj?

Poté, co ČOI zkontrolovala prodejce u Máchova jezera, to tak skoro vypadá. Polovina z kontrolovaných dostala pokuty, a to je hodně i podle otrlých inspektorů. "Chybějí ceny, můžeme tak snáz pumpnout turistu," říkají si jistě někteří stánkaři. Třeba německého, který s něčím takovým nepočítá a pokorně zaplatí. Nebo dívku, která při přebírání kelímku sody za 35 korun jen nasucho polkne. Je jí trapně se hádat a zaplatí. Kvalitu prodávaných a často ředěných limonád patrně poslední kontroly ani nesledovaly.

Podle internetu nedávno cizím turistům v České republice vadilo právě nepoctivé prodávání nápojů. Možná nám stánkaři brzy zařídí další červený vykřičník v turistických bedekrech. Hned vedle taxikářů.

Adam Pluhař, MF DNES

"Přesné míry rozlévaných nápojů jsme sledovali stejně tak jako správné vyúčtování, a to všechno bylo v pořádku," připustila zástupkyně ředitele oblastního inspektorátu ČOI.

Inspektoři České obchodní inspekce udělili u Máchova jezera pokuty stánkařům s občerstvením, s textilem a také v jedné restauraci, kde měli váhy s neplatným ověřením. "Všem jsme udělili pokuty ve výši jeden tisíc korun," řekla Marcela Kohoutková. Podle ní byly kontroly pro řadu stánkařů velkým překvapením. "Hlavně pro prodejce textilu, ti si totiž mysleli, že o víkendech kontroly neprovádíme."

Inspekce zkontrolovala i dvě půjčovny kol u Máchova jezera. "U nich jsme posuzovali, jak dobře je zákazník seznámen s cenou a to s rozlišením na různé doby výpůjčky kola či zda všechny ceny uvádějí. Nedostatky jsme tady neodhalili," doplnila Marcela Kohoutková.

Kontroly na koupalištích provádí obchodní inspekce v rámci akce Léto. "Nekontrolujeme při tom jen stánkaře, ale vše, co nějak souvisí s rekreací a turistikou," tvrdí Kohoutková. Inspektoři už podle ní prošli řadu koupališť na Českolipsku, Liberecku či Jablonecku. Například na Kristýně už byli inspektoři letos v létě několikrát. Zaměřili se i na libereckou zoologickou a botanickou zahradu.

Máte špatné zkušenosti s nákupem občerstvení u stánků u přehrad, rybníků či koupališť? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Máchovo jezero

Autoři: ,Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Najdete na iDNES.cz