Stalinova sklenička a jak jsem hořel v džungli

aktualizováno 
Uviděl jsem skleničku a měl jsem radost, neboť byla důkazem, že svět se nemění. "Z této skleničky pil Josif Vissarionovič Stalin," pravil hrdě průvodce ve Stalinově rodném domku v gruzínském městečku Gori.

Detaily neřeš

Byla to samozřejmě úplně jiná sklenička, než jakou mi ukazovali před lety, když jsem tam byl poprvé. Ale to nevadí, on ani ten dům pochopitelně není ten Stalinův, ten už dávno strhli a po letech vybrali jiný, hezčí, o kousek dál, a slavnostně ho prohlásili za "rodný dům".

Takže ani ta sklenička nemusí být pravá. Gruzíni patří k nejpřátelštějším národům na světě. Ale na Stalina jim nesahejte. Zachránil svět od Němců, říkají, a na protiargument: "Ale povraždil několik desítek milionů lidí!" odpovídají po kavkazsku: "Detaily neřeš. Dáme si trochu koňáčku a šašlíček?"

V Jaltě, v tom příjemném lázeňské městě na Krymu, kde Stalin řekl, že Praha je jeho, jsem kdysi rozlítil průvodce dotazem: "Jak dlouho vám tady vydrží kvést ty krásné rododendrony?" Dával najevo, že ptát se na podružné věci v tak významném místě je drzost.

V Jaltě byl také Churchill a s tím to je snazší: většina Britů o něm mluví jako o "tom našem milém kořalovi" a občas též zaslechnete: "Jen na toho Gándhího byl trochu měkkej." Oni totiž Britové operují tím, že když je Gándhí vyhnal z Indie, zahynulo v následné řeži přes milion lidí.

Na tento argument jsem si vzpomněl, když jsem se jednou na indicko-pákistánském pomezí málem otrávil nesnesitelně pálivým curry a na někoho jsem se tu újmu v duchu snažil svést.

Hnusný Rasputin

A zde je přímý historický důkaz, že Rasputin, šarlatán s velkým vlivem na carskou rodinu, byl opravdu divný typ: "Jednou vám tak jdu parkem tady v Carském selu a najednou vidím takového opravdu hnusného chlapíka. Fuj, říkám si. A on to Rasputin! Odporný chlap!" vyprávěla mi bezmála před deseti lety v petrohradském domově důchodců Věra Vladimirovna Gedrojcová, důstojná dáma, která to všechno neuvěřitelné pamatuje.

"To carevič Alexej, toho jsem viděla v parku, a maršál Žukov, tomu jsem jednou recitovala báseň, to byli jiní štramáci!"

Hoříte, pane

Počátkem devadesátých let jsem se potloukal po Kambodži a v té době ještě bylo možné zahlédnout stín Pol Pota, jednoho z největších řezníků 20. století. "Koukaj na nás! Sedej, zdrháme!" vykřikl na mě při jedné zvlášť ospalé procházce po zapadlé vesnici můj průvodce. "Partička rudejch Khmerů na nás civí," opakoval hospodskou ruštinou, kterou pochytit na studiích, a na mopedu jsme poté uháněli krajinou, aniž jsem měl šanci zahlédnout tu skupinku pod velkým stromem, skupinku z armády fanatiků, na něž by byl Stalin hrdý.

Poté jsem se vracel taxíkem do hlavního města, povídal jsem si s řidičem o Khmerech, a on v jednu chvíli pravil: "Hoříme." "Ano také něco cítím." "Hoříte." "Ano, něco tu hoří." "Vy hoříte, pane." "Já nehořím, auto hoří." "Hoříte, pane," pokračovala diskuse.

Po několika minutách jsem musel uznat, že opravdu v důsledku pádu cigaretového vajglu do mého obrovského tropického šátku koloniálního střihu plápolám jasným plamenem. Připouštím, je to opravdu příhoda velmi, velmi banální. Mám ji však hodně rád. Budiž důkazem, že na podobné historky se vzpomíná lépe než na pomníky "velkých" mužů.

Stalinův "rodný" dům v gruzínském městečku Gori. Ten původní se nehodil, tak vybrali jiný a postavili kolem něj muzeum.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Další z rubriky

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Brusle, lokše a horký punč. Advent v Bratislavě vám bude chutnat

Vánoční trhy na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě

Vůně svařáku a medoviny, mastná pusa od lokší se škvarky, zelím nebo bryndzou. Vyzdobené ulice a laskavá náruč bezpočtu...

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Najdete na iDNES.cz