Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hanbaté obrázky v jeskyni, Buddhův zub. To nej z památek Šrí Lanky

aktualizováno 
Nádherná příroda, příjemné klima tropických krajů, dobrá bohatá historie a hlavně přijatelné ceny dělají z dnešní Šrí Lanky vyhledávanou a oblíbenou destinaci. Podívejte se s námi na nejzajímavější města, vesnice, kláštery a památky, které byste během své cesty neměli minout.

V první díle našeho putování po Šrí Lance jsme se vydali hlavně za přírodními památkami tohoto pozoruhodného ostrova, dnes vám chceme více přiblížit jeho bohatou historii.

Sigiriya – nedobytné město na skále

Mohutná impozantní Lví skála (Lion ́s Rock) vysoko převyšuje okolní krajinu a její vrchol, kde kdysi stával palácový komplex, je přístupný po několika schodištích. Celý komplex zahrnující ruiny paláce na vrcholu skály i zbytky paláců, jeskyní a zahrad pod ní byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Češi objevili Šrí Lanku

Češi jezdí na ostrov pod Indií čím dál víc. Co je tam láká?

Rybáři vyrážejí na lov v noci a do přístavu se vraceí často před východem...

Jeskyně na úpatí skály byly využívány až do 3. století před naším letopočtem jako poustevny. K tomuto místo se váže celá řada mýtů a legend. Palácový komplex na vrcholu skály nechal podle všeho postavit král Kasyapa I. v 5. století.

Ve stejné době vznikla i unikátní fresková výzdoba ve střední části skály. Z původních asi pěti set maleb se do dnešních dob zachovalo 22 erotických ženských portrétů „nahoře bez“.

Na severní plošině, asi v polovině výstupu, stával ohromný cihlový lev viditelný z velké dálky. Schodiště do paláce pak vedlo mezi jeho tlapami přímo do jeho tlamy.

Na vrcholu můžeme obdivovat zbytky zdiva, stále funkční nádrže na pitnou vodu a hlavně neskutečný výhled do kraje. Pod skálou se na velké ploše nachází zbytky zahrad a paláců, které jen umocňují monumentálnost a výjimečnost místa.

Lví skála působí z dálky monumentálně a z jejího vrcholu je ničím nerušený...

Lví skála působí z dálky monumentálně.

Malby na Lví skále pochází z pátého století.

Malby na Lví skále pochází z pátého století.

Šrílanský raný středověk

Podobně jako Sigiriya bylo i bývalé tamilské královské hlavní město Polonnaruwa zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Město vzniklo v 11. století za vlády tamilské dynastie Čólů a i když zde tamilské vládce vystřídali Sinhálci, zůstalo po dlouhých 300 let hlavním městem ostrova.

V kronikách se uvádí, že největšího rozvoje dosáhlo město za vlády Parákramabáhua I. v druhé polovině 12. století. Tenkrát byly postaveny ohromné parky, budovy a paláce, jejichž ruiny se dochovaly dodnes.

V areálu historického města Polonnaruwa najdeme nespočet dágob (stúp).

Celý rozlehlý areál je tak plný zřícenin paláců a chrámů a projít ho pěšky zabere skoro celý den. Je však možné si půjčit kolo. Zajímavé je i zdejší archeologické muzeum, které podává ucelený přehled o historii nejen tohoto místa.

Všetečné opice a 150 soch Buddhy

Město Dambula bývá v literatuře popisováno jako geografický střed ostrova. Nicméně to nejzajímavější se ukrývá ve skalách nad městem, kde se nachází nejrozsáhlejší a převážně buddhistické skalní chrámy na Šrí Lance. Od parkoviště a pokladen je potřeba pod monumentální 30 metrů vysokou zlatou sochou Buddhy vystoupat po schodech a cestách 160 výškových metrů ke chrámovému komplexu. Společnost nám dělají endemičtí všeteční makakové rodu makak bandar.

Jeskynní chrámy ukrývají na 150 soch buddhů.

Udává se, že jeskyní je tu celkem 80, ale pouze v pěti z nich se dochovaly malby a sochy buddhů. Většina soch a maleb pochází z 19. století, ale najdou se tu i mnohem starší, které vznikly již v 1. století před Kristem. Jeskyně ukrývají 150 různě velkých soch Buddhy. Jak již popis napovídá, jedná se o velmi významné místo, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Horský klenot Kandy

Až do příchodu Britů v roce 1815 sídlili v Kandy sinhálští králové a některé historické prameny uvádí, že se jedná o vůbec nejstarší město země. Rozkládá se v malebné kopcovité krajině asi 100 km severovýchodně od Colomba a kdysi Kandy bývalo ostrovním centrem buddhismu, v současně době je to druhé největší město na ostrově.

Má toho hodně co nabídnout. V 17. století zde byl postaven chrám Dalada Maligava (chrám Buddhova zubu), kde je ve zvláštní schránce uložen Buddhův zub, jedna z nejvýznamnějších buddhistických relikvií.

Tato relikvie hraje důležitou roli i během nejdůležitějšího zdejšího svátku Esala Perahera, který se koná každoročně na přelomu července a srpna a při níž je replika skříňky s relikviemi pronášena mezi exotickými tanečníky a bubeníky. Svou významnou roli hraje i stovka slonů, kteří se účastní průvodů.

Botanická zahrada v Kandy poskytuje nejednu příjemnou možnost k odpočinku a...

Botanická zahrada v Kandy poskytuje příjemnou možnost k odpočinku a rozjímání.

Botanickou zahradu v Kandy proslavila mimo jiné i velká sbírka orchidejí.

Botanickou zahradu v Kandy proslavila mimo jiné i velká sbírka orchidejí.

Barevný chrám jako z kýčovitého filmu

Na okraji města se nachází jedna z nejkrásnějších botanických zahrad na světě Peradeniya Botanic, kde kromě jiného můžeme obdivovat rozsáhlou sbírku orchidejí.

Mattale je rušné město necelých 30 km severně od Kandy, které je centrem tradiční řemeslné a umělecké výroby. Moderní centrum Mattale by nebylo nijak zvlášť zajímavé, nebýt hinduistického chrámu Sri Muthumariamman Tvevasthanam. Rozlehlý, barevný a možná i snad trochu kýčovitý chrám patří mezi největší na Šrí Lance. Je zasvěcený bohyni Mariamman s tím, že „Mari“ znamená „šakti“, což vnímáme jako ženskou sílu a energii a „ammanpak znamená „matka“. Když se tedy procházíme chrámovým komplexem, nejčastěji potkáváme ženy s dětmi nebo bez dětí, případně celé rodiny, které přináší oběti k jednotlivým božstvům.

Na hradbách v Galle se kromě občerstvení prodávají hlavně suvenýry.

Na hradbách v Galle se kromě občerstvení prodávají hlavně suvenýry.

Nad vstupním portálem do chrámu v Mattale je nespočet soch hinduistických...

Nad vstupním portálem do chrámu v Mattale je nespočet soch hinduistických božstev.

Nedaleko Vatadage stojí podivně vyhlížející Satmahal Prasada, tzv. Sedmipatrový...

Nedaleko Vatadage stojí podivně vyhlížející Satmahal Prasada, tzv. Sedmipatrový chrám.

Galle

Galle, které se nachází nedaleko od nejjižnějšího bodu Šrí Lanky na pobřeží Indického oceánu, je spojováno dokonce s biblickým městem Taršíš a se samotným Šalamounem, který si odtud nechal vozit slony, slonovinu, opice, zlato a pávy. Taršíš, nebo chceme-li Galle, ležel na tradičních obchodních trasách mezi Arábií, Indií a jihovýchodní Asií.

Město se tak stalo obchodním centrem a hlavním přístavem ostrova dlouho před příchodem Evropanů. Historické prameny uvádí, že největšího rozvoje dosáhlo město v 18. století během holandské koloniální nadvlády.

Nebýt ničivé tsunami v roce 2004, zachovala by si opevněná historická část města více ze své původní atmosféry i architektonických skvostů. I přesto patří procházka historickým centrem s názvem Fort k nezapomenutelným zážitkům.

Na pláži v Dondra na nejjižnějším bodě Šrí Lanky

Na pláži v Dondra na nejjižnějším bodě Šrí Lanky

Hippies, sex a pláže

Hikkaduwa se stala vyhledávaným cílem pro alternativní cestovatele, kteří odmítali platit přemrštěné částky za ubytování a služby v luxusních hotelích. I když se situace pomalu mění, stále si zde dávají dostaveníčko party surfařů a cestovatelů, kteří hledají nepříliš drahou alternativu.

Fotogalerie

Zlom v životě na pobřeží způsobila ničivá vlna tsunami, která podobně jako v Galle poničila řadu významných památek, hotelů a penzionů a její důsledky jsou patrné dodnes. A některé jizvy se nezahojí nikdy. Často tu míjíme domy nebo spíš jejich ruiny, které už nikdy nikdo neopraví a nebude obývat. Přesto celé pobřeží obrazně řečeno vstává z popela a jeden hotelový komplex střídá druhý. Místní hoteliéři stále neradi mluví o budoucnosti a soustředí se hlavně na přítomnost a své klienty.

Pohodová, nebo „nebezpečná“ dovolená?

Šrí Lanka patří v poslední době k velmi vyhledávaným dovolenkovým destinacím. Bohatá historie, kultura, zvyky i obyčeje a přírodní bohatství dělá z ostrova velmi atraktivní dovolenou na zimní prodloužení léta. Turistická infrastruktura a úroveň poskytovaných služeb se rok od roku zlepšují a v pravdě exotická Šrí Lanka pomalu přestává být levnou destinací pro nezávislé cestovatele.

Přesto nebo snad právě proto je potřeba sem vyrazit. Odměnou za nejrůznější trable a otravné prodejce suvenýrů vám budou vřelé a nefalšované úsměvy domorodců. Šrí Lanka je pro nás zkrátka ostrovem tisíce vůní a úsměvů, pohody v moři spěchu a stresu běžných dnů.

Kromě zmíněných památek a archeologických lokalit se nabízí celá řada dalších míst, které stojí za zařazení do itineráře případné cesty. Čajovníkové plantáže a továrny na zpracování čaje jsou téměř všude a nelze je minout. Nedaleko Kandy bylo v jedné z bývalých továren zřízeno i malé muzeum.

Vstup do svatyně v Embekke Devale hlídají sochy lvů.
Při tradičních kandyjských tancích vystupují muži i ženy.

Za zmínku stojí malá rustikální svatyně Embekke Devale ze 14. století nedaleko Kandy zasvěcená Kataragamovi. Svatyně je známá hlavně díky vyřezávaným a bohatě zdobeným sloupům před vstupem do svatyně. Skalní plastiky Buduruvagala ohromí svou velikostí a plavba po říčním safari po tzv. Blue lagoon v deltě řeky Madu a prohlídkou buddhistického kláštera dá na chvíli zapomenout od plážového a městského shonu.

Pozornosti jistě neunikne ani památník na vlnu tsunami, která v roce 2004 zničila velkou část jižního pobřeží ostrova. Velmi populární je i zdejší tradiční ájurvédská medicína. Studií, které nabízí masáže nebo rovnou celé ozdravné pobyty je tu nespočet. Stačí si jen vybrat. Zkrátka a dobře, na Šrí Lance je toho hodně k vidění a rozhodně stojí za návštěvu.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se na novinky lyžařských areálů. Kde zdražili?

Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Lyžaři si v nadcházející zimní sezoně připlatí za permanentky v průměru o čtyři procenta víc než loni. Vyplývá to z...

Další z rubriky

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...

Milenci ukradli gondolu v Benátkách a málem se utopili. Teď čelí obvinění

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Pár Francouzů v italských Benátkách v noci na pondělí ukradl gondolu, aby se vydal na romantickou večerní plavbu....

OBRAZEM: Surfaři, plachetnice, potápěči. Jak si užít kilometrový bazén

V hotelovém resortu San Alfonso del Mar u chilského města Algarrobo si můžete...

V hotelovém resortu San Alfonso del Mar u chilského města Algarrobo si můžete užívat koupání v 1 013 metrů dlouhém...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.