Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Srí Lanka: Ráj, kde chybí jen andělé

  7:00aktualizováno  7:00
Srí Lanka, to zní jako když se vlny lenivě převalují po pláži. Srí Lanka, to zní i jako nové místo na mapě světa českých turistů. Takové mnohem krásnější Thajsko. Exotičtější a opravdovější. Srí Lance se říká Perla Indického oceánu, pro Hanzelku a Zikmunda to byl Ráj bez andělů.

Podle Marka Pola byla Srí Lanka jednoduše nejkrásnější ostrov světa.

Srí Lanka má neuvěřitelně mnoho podob. Pláže, které slunce vypálilo do zlatova a příroda opatřila slunečníkem kokosových palem.

Vlhké džungle a výšivky rýžových polí, v nichž se rolníci brodí vodou za párem vodních buvolů.

Hornaté vnitrozemí, kde jste večer vděční za svetr. Nekonečné čajové plantáže. Ruiny starých civilizací.

Po Srí Lance se dobře cestuje, neboť země je opět zcela bezpečná a lidé jsou přátelští. Je to místo, kde se dobře cítí nejen ten, kdo přijel s cestovní kanceláří, ale i batůžkář, jenž cestuje na vlastní pěst.

Je to země, kde ananas se prodává jako u nás jablka a kde kokosové mléko je k dostání jako u nás minerálka.

Je to země, kde kromě čaje roste také vanilka, zázvor, hřebíček, pepř a všechna ta voňavá koření. Kdysi kvůli nim umírali mořeplavci, teď si je člověk může pořídit u cesty a nemělo by jej překvapit, když alespoň v jednom obchodě najde návod k vytváření vonných olejů přímo v češtině.

Symboly ostrova jsou čaj a sloni. Čaj je ke koupi skoro všude a sloni také: miniaturní, malí i velcí, vyřezaní ze dřeva, kokosového ořechu či batikou zvečnění na kusu látky. Tak si lze přivézt kus Srí Lanky až domů.

SRÍ LANKAČajová plantáž

JE LIBO ČAJ?
Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

 Sloni

JAK SE KRMÍ SLON
Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.DÁT SI RÝŽI A PŘEŽÍT
Lidé na Srí Lance mají zřejmě plechová ústa. Typické místní jídlo, obyčejná rýže s kari (curry), totiž pálí napalmovým žárem. Přitom vypadá tak nevinně a lákavě: příloha - maso, ryba či zelenina - je vařena v kokosovém mléku a ochucena čili, pepřem, cibulí, skořicí, hřebíčkem. Výsledek pálí tak, že Balkán by zíral. Pozor, nehasit vodou! To je ještě horší. Lépe je udusit oheň na jazyku rýží, okurkou či jogurtem. Ale kdo žije na Srí Lance delší dobu, třeba patnáct let, určitě si zvykne.
Žluté pláže

ŽLUTÉ PLÁŽE
Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

 

 

Největší kamenný lev

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA
Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy.

Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.
Chrám s Budhovým zubem

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU
Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

 

JAK SE TAM DOSTAT
Srí Lanka vypadá dosti vzdáleně, ale nenechme se mýlit: od podzimu tam přímo z Prahy létají České aerolinie. A to dokonce dvakrát týdně. Letenku lze pořídit zhruba za 25 000 korun. Na Srí Lanku není třeba žádat dopředu o vízum.

Polykač ohně na Srí Lance

Stádo slonů na Srí Lance

JAK SE KRMÍ SLON. Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA. Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy. Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.

ŽLUTÉ PLÁŽE. Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

Pláže na Srí Lance

JE LIBO ČAJ? Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU. Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

Srílanští rybáři na posezech, které se dědí z otce na syna

Autoři: ,
Nejčtenější

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.