Srí Lanka má strach z turistů

Premkumár kdysi toužil po dni, kdy mír v zemi opět přivede na srílanské pláže turisty. Nyní, kdy řešení etnického konfliktu může napomoci příměří zprostředkované Norskem a mírové rozhovory mezi vládou a povstalci, už si tím není tak jistý. Premkumár je ředitelem letoviska Nilaveli u přístavu Trinkomalí na jedné z pláží, jež patří k dobře utajeným klenotům ostrova.

Obavy z devastace přírody
Premkunár má obavy, že mír otevře klidné severovýchodní pobřeží levnému, masovému cestovnímu ruchu, který zamořil pláže jinde na Srí Lance.

"Samozřejmě, že chci mír a rozvoj turismu jako každý jiný. Ale pokud úřady nezajistí, že to neskončí jako jinde, pak tu raději žádné turisty nechceme, " říká s přesvědčením.

Jeho obavy sdílejí ekologičtí aktivisté a hrstka návštěvníků podporujících ekoturistiku, kteří jsou ochotni platit za rekreaci na východním pobřeží navzdory konfliktu, který připravil o život více než 64 tisíc lidí.

"Musíme tyto pláže zachránit od masové turistiky," tvrdí německý účetní Hans Heise. On a jeho rodina pravidelně Srí Lanku navštěvují a většinu svého času tráví stejně jako ostatních 400 tisíc turistů na jihozápadním pobřeží. Letos však jeho syn pohrozil, že bojkotuje rodinnou dovolenou, pokud nebude zahrnovat výlet do Trinkomalí, asi 240 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kolomba.

Status Trincomalí jako hlavního města separatistického státu tamilského menšiny, jak to požadují povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), toto místo na léta vyřadil z turistických katalogů. 

Trinkomalí je rájem na zemi
Není těžké pochopit proč. Smaragdová zeleň tamního zálivu je obklopena kilometry běloskvoucích pláží.

Oproti pruhům písku natěsnaným mezi letovisky na jihu jsou pláže Trinkomalí obrovské. Začínají ve stínu pralesního porostu a do oceánu se svažují tak mírně, že 100 metrů od pobřeží je voda hluboká asi po hrudník. Pro turistický průmysl je to pravý ráj, který válka nikdy nezasáhla.

Patnáctiminutová cesta lodí na Holubí ostrov odhalí korálové útesy dosud nepoškozené lovci trofejí a zdejší čistý vzduch nekazí ani závan nafty z motorových člunů. V zálivu Trincomalí plácají do boku lodě létající ryby, družní delfíni tančí podle zvuků motoru a pár šťastlivců může dokonce spatřit tmavý obrys potápějící se velryby. "Toto je ráj vyobrazený na obálce každé turistické brožury," potvrzuje Francouz Boiton Robert.

Na cestě do Nilaveli nejsou levné bary, ani luxusní butiky, které lze spatřit v jiných turistických městech, přestože skupinky opic mohou být stejně vlezlé jako neodbytní obchodníci a výhled na rýžová pole občas naruší kasárna nebo vybombardovaný dům.

Turistická rada nyní začala podporovat ekoturismus, aby přilákala zpět movité západní cizince z Malediv, korálového ostrovního státu jednu hodinu letu z Kolomba. "Chceme rozvíjet cestovní ruch udržitelným a citlivým způsobem," zdůrazňuje De Silva Vijeratne ze společnosti prosazující ekoturismus.

Ostrov má ohromný turistický potenciál
Premkumárův hotel na pláži, který je nyní plný z důvodu přestávky v bojích, měl častokrát dost hostů na to, aby zůstal otevřený, a fanoušci surfování vždy vyhledávali záliv Arugam na nejjižnějším výběžku válečné zóny na tamním pobřeží.

Většina středisek ale takové štěstí neměla. Příměří podepsané v únoru neodstranilo bázlivé ticho obklopující Pasikudah, údajně nejkrásnější pláž ostrova 70 kilometrů jižně od Trinkomalí.

Mělká zátoka s palmami odřezaná od oceánu velkými hřebeny růžových korálů nebyla po léta cílem turistů. Před vypuknutím války v roce 1983 soutěžila o přízeň návštěvníků více než desítka zdejších hotelů. Dnes roste na dně bazénů plevel a na troskách restaurací žijí raci poustevníci.

Mnoho místních obyvatel je dnes ochotno vydat se do válečné zóny a obnovit svá živobytí poškozená válkou a téměř zničená před rokem při útoku povstalců na jediné mezinárodní letiště v zemi. "V Trinkomalí je jen několik lodí," popisuje jeden turistický operátor, který sem před několika měsíci přišel z jihu. "Jedna jízda tady vynese třikrát tolik, co na jihu," dodává. 

,