Spravuje krásný zámek bez strašidel

Buchlovice - Stejně tak, jako je historie zámku Buchlovice těsně spjata s nedalekým hradem Buchlovem, měl pobyt na Buchlově vliv i na buchlovickou zámeckou kastelánku Ivanu Syslovou. Rodačka z nedalekých Polešovic pracovala na hradě šest sezon jako průvodkyně.

Do nynější funkce nastoupila v roce 1986, právě v době, kdy zámek přecházel ze správy Krajského památkového úřadu v Brně pod křídla Okresního úřadu v Uherském Hradišti. Péče o zámek se současně ujala nově vytvořená Památková správa Buchlovice.

zámek Buchlovice

Historie buchlovického zámku je úzce spjata s dějinami nedalekého hradu Buchlova. Traduje se, že když si Jan Dětřich z Petřvaldu přivedl v roce 1692 na Buchlov manželku italského původu Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, nemohl jí na hradě vytvořit prostředí, na jaké byla zvyklá, a proto se rozhodl postavit pro ni na úpatí buchlovského hradního kopce nový zámek.
Buchlovický zámek se zahradou a parkem se dochoval jako příkladná ukázka barokního "celkového díla", na jehož podobě se podílely všechny obory výtvarné kultury - architektura, sochařství, malířství, umělecké řemeslo a zahradní umění. Zámecký komplex tvoří dva objekty. Podélné  nádvoří vymezuje na východní straně hlavní zámecká budova, nazývaná dolní zámek, na opačné straně pak hospodářský trakt, označovaný jako horní zámek nebo také Flóra.
Otevřeno:
duben a říjen: 9 až 16 hodin (soboty, neděle a svátky)
červenec až srpen: 9 až 18
květen, červen, září: 9 až 17
Vstupné:
plné - 40 korun, snížené (děti do 15 let, studenti, vojáci, invalidé) - 20 korun.
Zámecký park: duben, květen a říjen: plné - 5 korun, snížené 3 koruny. Červen až září a v době výstav: plné - 10 korun, snížené - 5 korun.

"V té době byl zámek v havarijním stavu, už od roku 1979 byl uzavřen pro veřejnost," vzpomíná kastelánka, která tady zažila období velkých a náročných oprav. V roce 1987 byla veřejnosti zpřístupněna první část prohlídkové trasy procházející devíti místnostmi. Za další dva roky k nim přibyly ještě tři pokoje v levém křídle zámku a kompletního zprovoznění se prohlídková trasa dočkala až v roce 1991. Dnes mohou návštěvníci spatřit v plné kráse patnáct zámeckých pokojů, které krášlí opravená štuková výzdoba a tapety, kompletně zrestaurovaný nábytek a obnovené parkety.

V loňském roce se dočkala opravy fasáda původního hospodářského traktu, nazývaného též horní zámek či Flóra, který je tvarově shodný s hlavní zámeckou budovou. "V nejbližší době bude už zase potřeba opravit fasádu samotného zámku," říká kastelánka. "Tyto opravy se mohou dělat stále dokola, když skončíme na jednom konci, můžeme na druhém zase začít."

Kromě budovy zámku je velkým lákadlem Buchlovic také krásný zámecký park. Na osmnácti hektarech se rozkládá pěstěná francouzská zahrada, na kterou volně navazuje anglický park. Zámecký park ročně přiláká na sto tisíc hostů, což je asi dvojnásobek návštěvníků zámku. Odpočinout si mezi krásné a vzácné dřeviny často zajdou i místní, hlavně maminky s dětmi.

"Návštěva zámeckých zahrad rozhodně stojí za to, v ceně vstupenky je i volný přístup na výstavy," říká kastelánka. "Navíc mají hosté možnost navštívit zdejší vinotéku a prodejnu starožitností," upozorňuje.

Velkou atrakcí Buchlovic je už dvacet let výstava fuchsií v budově bývalých zámeckých koníren od začátku června do konce září. Péče o zeleň, okrasné dřeviny a květiny má v Buchlovicích dlouhou a bohatou tradici. V tomto duchu se nese i výstava růží, která se koná v prostorách zámku začátkem července. "Všech patnáct místností je vyzdobeno historickými vázami s růžovým aranžmá, která připravují profesionální aranžéři ze Střední zahradnické školy v Brně-Bohunicích," láká kastelánka.

Výstavy květin ovšem nejsou zdaleka jedinou zdejší kulturní atrakcí. Areál je pro pořadatele nejrůznějších akcí velice atraktivní. Zájmu se těší Den vína, který tady pořádají na začátku března. Díky iniciativně milovníků folkloru v zámeckém parku vznikla tradice sečení luk nazvaná Kosecké písně. Setkání pěveckých souborů a cimbálových muzik je tak zároveň příležitostí k soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka. Další folklorní akce, setkání pěveckých souborů a muzik pod názvem Zpívání, má v Buchlovicích nejdelší tradici. V období Vánoc se zde zase konají jarmark a koncerty.
Buchlovice se mohou pyšnit krásnou vnitřní výzdobou, vybavením interiérů a vzácnou grafickou sbírkou. Všechny tyto skvosty kastelánka přes zimu fotí pomocí digitálního fotoaparátu, čímž připravuje podklady pro další zpracování informací o zámeckých sbírkách. Poté, co se ve dvacet hodin zavře i park, zámek zcela osiří. Jeho kastelánka se však v opuštěném objektu nebojí. "Jsme zámek bez strašidel," směje se.

Zámek Buchlovice