Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spravuje krásný zámek bez strašidel

  14:09aktualizováno  14:09
Buchlovice - Stejně tak, jako je historie zámku Buchlovice těsně spjata s nedalekým hradem Buchlovem, měl pobyt na Buchlově vliv i na buchlovickou zámeckou kastelánku Ivanu Syslovou. Rodačka z nedalekých Polešovic pracovala na hradě šest sezon jako průvodkyně.

Do nynější funkce nastoupila v roce 1986, právě v době, kdy zámek přecházel ze správy Krajského památkového úřadu v Brně pod křídla Okresního úřadu v Uherském Hradišti. Péče o zámek se současně ujala nově vytvořená Památková správa Buchlovice.

zámek Buchlovice

Historie buchlovického zámku je úzce spjata s dějinami nedalekého hradu Buchlova. Traduje se, že když si Jan Dětřich z Petřvaldu přivedl v roce 1692 na Buchlov manželku italského původu Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, nemohl jí na hradě vytvořit prostředí, na jaké byla zvyklá, a proto se rozhodl postavit pro ni na úpatí buchlovského hradního kopce nový zámek.
Buchlovický zámek se zahradou a parkem se dochoval jako příkladná ukázka barokního "celkového díla", na jehož podobě se podílely všechny obory výtvarné kultury - architektura, sochařství, malířství, umělecké řemeslo a zahradní umění. Zámecký komplex tvoří dva objekty. Podélné  nádvoří vymezuje na východní straně hlavní zámecká budova, nazývaná dolní zámek, na opačné straně pak hospodářský trakt, označovaný jako horní zámek nebo také Flóra.
Otevřeno:
duben a říjen: 9 až 16 hodin (soboty, neděle a svátky)
červenec až srpen: 9 až 18
květen, červen, září: 9 až 17
Vstupné:
plné - 40 korun, snížené (děti do 15 let, studenti, vojáci, invalidé) - 20 korun.
Zámecký park: duben, květen a říjen: plné - 5 korun, snížené 3 koruny. Červen až září a v době výstav: plné - 10 korun, snížené - 5 korun.

"V té době byl zámek v havarijním stavu, už od roku 1979 byl uzavřen pro veřejnost," vzpomíná kastelánka, která tady zažila období velkých a náročných oprav. V roce 1987 byla veřejnosti zpřístupněna první část prohlídkové trasy procházející devíti místnostmi. Za další dva roky k nim přibyly ještě tři pokoje v levém křídle zámku a kompletního zprovoznění se prohlídková trasa dočkala až v roce 1991. Dnes mohou návštěvníci spatřit v plné kráse patnáct zámeckých pokojů, které krášlí opravená štuková výzdoba a tapety, kompletně zrestaurovaný nábytek a obnovené parkety.

V loňském roce se dočkala opravy fasáda původního hospodářského traktu, nazývaného též horní zámek či Flóra, který je tvarově shodný s hlavní zámeckou budovou. "V nejbližší době bude už zase potřeba opravit fasádu samotného zámku," říká kastelánka. "Tyto opravy se mohou dělat stále dokola, když skončíme na jednom konci, můžeme na druhém zase začít."

Kromě budovy zámku je velkým lákadlem Buchlovic také krásný zámecký park. Na osmnácti hektarech se rozkládá pěstěná francouzská zahrada, na kterou volně navazuje anglický park. Zámecký park ročně přiláká na sto tisíc hostů, což je asi dvojnásobek návštěvníků zámku. Odpočinout si mezi krásné a vzácné dřeviny často zajdou i místní, hlavně maminky s dětmi.

"Návštěva zámeckých zahrad rozhodně stojí za to, v ceně vstupenky je i volný přístup na výstavy," říká kastelánka. "Navíc mají hosté možnost navštívit zdejší vinotéku a prodejnu starožitností," upozorňuje.

Velkou atrakcí Buchlovic je už dvacet let výstava fuchsií v budově bývalých zámeckých koníren od začátku června do konce září. Péče o zeleň, okrasné dřeviny a květiny má v Buchlovicích dlouhou a bohatou tradici. V tomto duchu se nese i výstava růží, která se koná v prostorách zámku začátkem července. "Všech patnáct místností je vyzdobeno historickými vázami s růžovým aranžmá, která připravují profesionální aranžéři ze Střední zahradnické školy v Brně-Bohunicích," láká kastelánka.

Výstavy květin ovšem nejsou zdaleka jedinou zdejší kulturní atrakcí. Areál je pro pořadatele nejrůznějších akcí velice atraktivní. Zájmu se těší Den vína, který tady pořádají na začátku března. Díky iniciativně milovníků folkloru v zámeckém parku vznikla tradice sečení luk nazvaná Kosecké písně. Setkání pěveckých souborů a cimbálových muzik je tak zároveň příležitostí k soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka. Další folklorní akce, setkání pěveckých souborů a muzik pod názvem Zpívání, má v Buchlovicích nejdelší tradici. V období Vánoc se zde zase konají jarmark a koncerty.
Buchlovice se mohou pyšnit krásnou vnitřní výzdobou, vybavením interiérů a vzácnou grafickou sbírkou. Všechny tyto skvosty kastelánka přes zimu fotí pomocí digitálního fotoaparátu, čímž připravuje podklady pro další zpracování informací o zámeckých sbírkách. Poté, co se ve dvacet hodin zavře i park, zámek zcela osiří. Jeho kastelánka se však v opuštěném objektu nebojí. "Jsme zámek bez strašidel," směje se.

Zámek Buchlovice

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz