Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spravuje krásný zámek bez strašidel

  14:09aktualizováno  14:09
Buchlovice - Stejně tak, jako je historie zámku Buchlovice těsně spjata s nedalekým hradem Buchlovem, měl pobyt na Buchlově vliv i na buchlovickou zámeckou kastelánku Ivanu Syslovou. Rodačka z nedalekých Polešovic pracovala na hradě šest sezon jako průvodkyně.

Do nynější funkce nastoupila v roce 1986, právě v době, kdy zámek přecházel ze správy Krajského památkového úřadu v Brně pod křídla Okresního úřadu v Uherském Hradišti. Péče o zámek se současně ujala nově vytvořená Památková správa Buchlovice.

zámek Buchlovice

Historie buchlovického zámku je úzce spjata s dějinami nedalekého hradu Buchlova. Traduje se, že když si Jan Dětřich z Petřvaldu přivedl v roce 1692 na Buchlov manželku italského původu Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, nemohl jí na hradě vytvořit prostředí, na jaké byla zvyklá, a proto se rozhodl postavit pro ni na úpatí buchlovského hradního kopce nový zámek.
Buchlovický zámek se zahradou a parkem se dochoval jako příkladná ukázka barokního "celkového díla", na jehož podobě se podílely všechny obory výtvarné kultury - architektura, sochařství, malířství, umělecké řemeslo a zahradní umění. Zámecký komplex tvoří dva objekty. Podélné  nádvoří vymezuje na východní straně hlavní zámecká budova, nazývaná dolní zámek, na opačné straně pak hospodářský trakt, označovaný jako horní zámek nebo také Flóra.
Otevřeno:
duben a říjen: 9 až 16 hodin (soboty, neděle a svátky)
červenec až srpen: 9 až 18
květen, červen, září: 9 až 17
Vstupné:
plné - 40 korun, snížené (děti do 15 let, studenti, vojáci, invalidé) - 20 korun.
Zámecký park: duben, květen a říjen: plné - 5 korun, snížené 3 koruny. Červen až září a v době výstav: plné - 10 korun, snížené - 5 korun.

"V té době byl zámek v havarijním stavu, už od roku 1979 byl uzavřen pro veřejnost," vzpomíná kastelánka, která tady zažila období velkých a náročných oprav. V roce 1987 byla veřejnosti zpřístupněna první část prohlídkové trasy procházející devíti místnostmi. Za další dva roky k nim přibyly ještě tři pokoje v levém křídle zámku a kompletního zprovoznění se prohlídková trasa dočkala až v roce 1991. Dnes mohou návštěvníci spatřit v plné kráse patnáct zámeckých pokojů, které krášlí opravená štuková výzdoba a tapety, kompletně zrestaurovaný nábytek a obnovené parkety.

V loňském roce se dočkala opravy fasáda původního hospodářského traktu, nazývaného též horní zámek či Flóra, který je tvarově shodný s hlavní zámeckou budovou. "V nejbližší době bude už zase potřeba opravit fasádu samotného zámku," říká kastelánka. "Tyto opravy se mohou dělat stále dokola, když skončíme na jednom konci, můžeme na druhém zase začít."

Kromě budovy zámku je velkým lákadlem Buchlovic také krásný zámecký park. Na osmnácti hektarech se rozkládá pěstěná francouzská zahrada, na kterou volně navazuje anglický park. Zámecký park ročně přiláká na sto tisíc hostů, což je asi dvojnásobek návštěvníků zámku. Odpočinout si mezi krásné a vzácné dřeviny často zajdou i místní, hlavně maminky s dětmi.

"Návštěva zámeckých zahrad rozhodně stojí za to, v ceně vstupenky je i volný přístup na výstavy," říká kastelánka. "Navíc mají hosté možnost navštívit zdejší vinotéku a prodejnu starožitností," upozorňuje.

Velkou atrakcí Buchlovic je už dvacet let výstava fuchsií v budově bývalých zámeckých koníren od začátku června do konce září. Péče o zeleň, okrasné dřeviny a květiny má v Buchlovicích dlouhou a bohatou tradici. V tomto duchu se nese i výstava růží, která se koná v prostorách zámku začátkem července. "Všech patnáct místností je vyzdobeno historickými vázami s růžovým aranžmá, která připravují profesionální aranžéři ze Střední zahradnické školy v Brně-Bohunicích," láká kastelánka.

Výstavy květin ovšem nejsou zdaleka jedinou zdejší kulturní atrakcí. Areál je pro pořadatele nejrůznějších akcí velice atraktivní. Zájmu se těší Den vína, který tady pořádají na začátku března. Díky iniciativně milovníků folkloru v zámeckém parku vznikla tradice sečení luk nazvaná Kosecké písně. Setkání pěveckých souborů a cimbálových muzik je tak zároveň příležitostí k soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka. Další folklorní akce, setkání pěveckých souborů a muzik pod názvem Zpívání, má v Buchlovicích nejdelší tradici. V období Vánoc se zde zase konají jarmark a koncerty.
Buchlovice se mohou pyšnit krásnou vnitřní výzdobou, vybavením interiérů a vzácnou grafickou sbírkou. Všechny tyto skvosty kastelánka přes zimu fotí pomocí digitálního fotoaparátu, čímž připravuje podklady pro další zpracování informací o zámeckých sbírkách. Poté, co se ve dvacet hodin zavře i park, zámek zcela osiří. Jeho kastelánka se však v opuštěném objektu nebojí. "Jsme zámek bez strašidel," směje se.

Zámek Buchlovice

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz