Správná velikost lyžáků je základ

  • 20
Ve 3. části seriálu o lyžařských botách jsme pro vás připravili pár rad, jak zkoušet a vybrat boty v obchodě. Na první pohled to možná vypadá snadno... Pokud si ale vyberete boty příliš velké, nebo naopak malé, lyžování se pro vás může stát peklem. Jaké jsou tedy ty správné triky na výběr bot?

Boty zkoušejte vždy přímo s ponožkami, které budete s lyžařskými botami používat na horách. Ideálně byste přitom na lyžování měli nosit jen jedny ponožky – nejlépe lyžařské podkolenky. Nosit do lyžařských bot dvoje tlusté vlněné ponožky, jak se dříve tradovalo, se už dávno přežilo.

Správná lyžařská ponožka by měla mít následující vlastnosti: neměla by se shrnovat ani škrtit, měla by dobře izolovat a dovolit přirozenou cirkulaci krve a zabraňovat tak pocitu chladu chodidel. Na škodu není ani to, pokud je ponožka na kritických místech (hlavně na holeni) vybavena "nárazníkem", který zabraňuje otlačeninám.

Při výběru velikosti bot počítejte s tím, že se lyžařské boty po několika prvních dnech lyžování "vyšlápnou" a vnitřní botička může být finálně až o půl čísla větší. Nekupujte proto boty příliš velké. To je asi nejčastější chybou většiny zákazníků.

Čtěte seriál JAK KOUPIT LYŽAŘSKÉ BOTY A NEPROHLOUPIT

1. díl: Typy lyžařských bot na trhu. Jak si vybrat?

2. díl: Jaký model lyžařských bot zvolit?

Skoro každý má po nazutí do nových nepoužitých lyžařských bot správné velikosti pocit, že by boty mohly být ještě o malinko větší, aby se v nich cítil pohodlněji. Ve skutečnosti se ale později lyžařská bota o něco "vyšlápne" a lyžař, který si vezme v obchodě boty o půl až číslo větší, nakonec lyžuje v botách příliš velkých.

Pocit po nazutí lyžařských bot je odlišný od pocitu po nazutí konfekčních bot pro běžné nošení, nenechte se proto zmást. Pocity by měly být zhruba následující: po nástupu do nových nepoužitých a nezapnutých lyžařských bot v obchodě by se měly prsty dotýkat (nikoliv bolestivě) přední části vnitřní botičky.

Po dopnutí přezek by se celá noha měla lehce posunout  směrem dozadu a prstová část se uvolnit tak, že budete sice vědět, že před prsty je vnitřní botička, ale boty vás nebudou tlačit.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Skeletová metoda
Správnou velikost ověříte také tím, že si po vyjmutí vnitřní botičky nazujete prázdný skelet lyžařských bot (prsty nohou se přitom budete dotýkat přední části skeletu) a budete sledovat, kolik prostoru vám zbývá vzadu ve skeletu za patou.

Podle této "skeletové" metody zkoušení bot je prostor tak do 1cm je vyhovující pro závodní lyžování, 1-2cm  pro sportovní lyžování, 2-2,5 pro hodně rekreační lyžování a u mezery nad 2,5cm je bota příliš velká.


Speciální lyžařská podkolenka

Ve chvíli, kdy určíte správnou velikost, nazujte obě boty a snažte se alespoň několik minut v botách pobýt, abyste poznali, zda správně sedí. V případě potíží vyzkoušejte boty o půl čísla větší nebo menší až do té doby, dokud nenaleznete správnou velikost bot.

Pamatujte si přitom, že přestože většina výrobců nabízí boty odstupňované po půlčísle, velikost skeletu mění vždy po jednom čísle. Pro jednu velikost skeletu jsou proto k dispozici dvě velikosti vnitřní botičky, jedna půlčíslo větší a jedna o půlčíslo menší. Ideálnější je přitom varianta, pokud vám zrovna sedne velikost bot, kdy je do příslušného skeletu vložena větší vnitřní botička.

Nákup po práci
Ke zkoušení bot na závěr ještě jeden poslední tip: během dne, jak stojíte a chodíte, se noha lehce zvětší - naběhne, nejlepší čas pro zkoušení nových bot je proto až odpoledne nebo večer. Pokud to jde, směřujte nákup bot až na odpoledne nebo večer.

Moderní lyžařské boty klasické koncepce s předním nástupem.

Jeden z nových modelů bot označovaných jako soft boots.

Dětské jednopřezkové vyklápěcí lyžařské boty se zadním nástupem

Srovnání dámského (vlevo) a unisexové modelu bot při pohledu zezadu. Dobře patrný je nižší komín a větší vybrání bot v oblasti lýtka u dámského modelu, dámská bota si lépe poradí s nižším a silnějším lýtkem.

Příklad lyžařských bot nejvyšší třídy pro náročné sportovce s pevným, dobře vyztuženým skeletem a kvalitními přezkami.

Termoplastické vložky do bot, které se za pomoci speciálního přístroje natvarují přesně podle tvaru chodidla, vytvoří „otisk“ chodidla a poskytnou nohám dokonalou oporu. Kromě zlepšení kontroly pohybu při lyžování se za pomoci těchto vložek daří úspěšně snižovat únavu nohy i svalů při lyžování a odstraňovat nebo potlačovat problémy jako jsou křeče při lyžování, nebo bolesti kolen a svalů.

Úkazka speciálních lyžařských podkolenek. Ponožka je v oblasti holeně vybavena "nárazníkem" zabraňujícím otlačeninám a je konstruována tak, aby se neshrnovala a přitom nikde neškrtila.