Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koněspřežka měla být unikátem Budějovic. Je to ale spíš ostuda

  10:56aktualizováno  10:56
Je to unikát, který proslavil České Budějovice v celé Evropě. Koněspřežku vedoucí do rakouského Lince, první a ve své době nejdelší železnici na starém kontinentě, dnes však připomíná v krajském městě jen malý domek. Stojí u čtyřproudé silnice a ze stran ho svírají dva supermarkety.

U obce Rybník na Krumlovsku byla otevřena stezka zabývající se historií koněspřežky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

S Muzeem koněspřežky na Mánesově ulici měl Jihočeský kraj velké plány. Chtěl před ním postavit koleje, repliku historického vozu, informační panely. Jenže projekt brzdí spory o pozemky. Konkrétně jde o 19 metrů čtverečních u muzea, které patří společnosti Koh-i-noor Holding.

Kvůli nedořešeným majetkovým vztahům tak Jihočeské muzeum, které o odkaz koňské dráhy pečuje, nemohlo zažádat o evropskou dotaci ve výši 2,2 milionu korun. Zatím připravilo jen poloviční projekt na obnovu interiéru bývalého strážního domku. Do sporu už se na žádost Koh-i-nooru vložil hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Po sestavení koalice pro něj prý bude koněspřežka jednou z priorit.

Podle ředitele Jihočeského muzea Pavla Šafra je zodpovědnost za problémy částečně na straně kraje, který měl majetkoprávní vztahy se společností vyřešit už dříve.

"Já jsem měl s generálním ředitelem Vlastislavem Břízou dvě příznivé schůzky. Jednal jsem s ním o obsahové náplni projektu, nikoliv o majetku. Potom mě překvapilo, když mi na písemnou žádost odpověděl, že o venkovní obnově muzea nemůže být řeč, když není vyřešený majetek," líčí Šafr.

Mluvčí Koh-i-nooru Holding Martin Doležal se brání, že na konci března firma vyzvala ředitele muzea a vicehejtmana Františka Štangla (ODS) k jednání o podrobnostech nájemní smlouvy k pozemku. "Dodnes na tento dopis nikdo nereagoval. Svalování viny za zpoždění projektu a zejména za propásnutí možnosti žádat o dotace na Koh-i-noor Holding považuji za nehorázné," podotýká Doležal.

U Rybníka zpřístupnili torzo mostu

Zatímco oživení českobudějovického památníku blokují spory, u obce Rybník na Českokrumlovsku zpřístupnily Lesy ČR torzo mostu koňské dráhy.

"Ve výšce přes 10 metrů se klenul nad údolím s potokem. Na náspu se nachází zbytky strážního domku. V 50. letech byla část mostu zbourána při výstavbě cesty," řekl lesní správce Martin Honetschläger. Na vycházkovém okruhu v okolí památky najdou turisté i 10 informačních tabulí.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Najdete na iDNES.cz