Spojeným arabským emirátům ubývá původní obyvatelstvo

Obyvatelé Spojených arabských emirátů (SAE) se ve své zemi rychle stávají menšinou. Místní oficiální činitele a obchodníky stále víc znepokojuje skutečnost, že se musejí spoléhat na zahraniční dělníky, kteří už nyní tvoří přes devadesát procent ze tří miliónů aktivně činných pracovních sil. Je to zdaleka největší procento ze všech zemí Zálivu, jejichž hospodářství se transformuje zásluhou rozlehlých nalezišť ropy a plynu. Rychlá přeměna emirátů z malých kmenových společenství v moderní stát, kde jsou běžné osmiproudové dálnice a třpytivé mrakodrapy, stála těžké úsilí v zemi, jejíž obyvatelé tradičně odmítají podřadnou, nekvalifikovanou práci.

"Žijeme v nebezpečí. Náš národ je ohrožen, poněvadž většina důležitých aktivit je v rukou cizinců," říká obchodník Džuma Balhúl. Je jedním z desítky činitelů, akademiků a obchodníků SAE, které tento měsíc pozval k debatě přední list Chálidž. Jejím tématem byla otázka, zda spatřují jako hrozbu pro obyvatelstvo příliv pracovníků ze zahraničí a rostoucí lhostejný přístup politiků k této otázce.
    Podle zjištění pozvaných, cizinci v podstatě ovládají soukromý sektor a ve státním sektoru tvoří zahraniční dělníci až 60 procent veškeré pracovní síly emirátů. Podle posledního oficiálního sčítání v roce 1997 měly SAE 2,7 miliónu obyvatel; z tohoto počtu bylo více než 75 procent cizinců. V soukromí činitelé SAE říkají, že nyní jsou v jejich zemi
asi čtyři milióny obyvatel, z toho 85 procent cizinců, především z Indie, Pákistánu a dalších zemí jihovýchodní Asie. V roce 1968, tři roky před získáním nezávislosti na Británii, tvořili obyvatelé emirátů 62 procent všech aktivních obyvatel.
    Účastníci besedy v listě Chálidž obecně konstatovali, že se obávají nové vlny příchodu nekvalifikovaných dělníků za situace, kdy SAE, jako středisko regionálního obchodu a turistiky v Zálivu, má v úmyslu přistoupit k přeměně státu v informační a technologické centrum.
    "Kdo zaplní všechny ty nové budovy a mrakodrapy?" ptá se Balhúl a sám si odpovídá: "Cizinci. Opravdu všechny podobné projekty potřebujeme?" "Stojíme před vážnou otázkou, která vyžaduje rychlé řešení. Jsme jako spoutaní. Žádám rychlé řešení, než se z nás původních
obyvatel stane jednoprocentní menšina," požaduje generální tajemník Federální národní rady, jmenovaného parlamentu SAE, Muhammad Mazrújí.
    Diskutéři uvedli, že "záplava zahraniční dělníků stírá arabský charakter země, jejíž některé oblasti vypadají, jako by byly někde v Indii či v Pákistánu a ne v SAE". "Nejlépe je vidět skutečné složení společnosti ve Sjednocených arabských emorátech na ulici. Na každé z nich napočítáte na sto cizinců jen dva původní obyvatele," říká smutně.

Abu Dhabi, hlavní město Spojených arabských emirátů.

Golfový klub v Dubaji.

Moderní most v Ras Al-Khajmah.