Spojené státy zaútočily na Afghánistán

Mohutné exploze a protiletadlová palba zahřměly večer v afghánské metropoli Kábulu. Odveta USA za teroristický útok 11. září na New York a Washington, ke kterému se přihlásil Usáma bin Ládin zkrývající se právě v Afghánistánu, začala kolem půl sedmé večer. Městem otřáslo asi pět mohutných explozí, po nichž vzápětí následovala protiletadlová palba. Téměř okamžitě po prvním výbuchu, patrně v jihozápadní části města, byly v celé metropoli přerušeny dodávky elektřiny. V jihozápadní části Kábulu se nachází palác Darulaman, starobylá královská rezidence, a pevnost Balahisar.

 Dalším terčem útoků spojenců bylo východoafghánské město Dželálábád. Cílem údajně bylo letiště nedaleko města. Ministr zahraničí protitalibánské opozice Abdulláh Abdulláh řekl, že zasaženy byly zřejmě i tři výcvikové tábory poblíž města. Útok na Dželálábád přišel asi 14 minut po útoku na hlavní město Kábul. Další útok směřoval na město Kandahár.
   
DALŠÍM CÍLEM ÚTOKŮ BUDE ZŘEJMĚ ÍRÁN

Někteří přední američtí zákonodárci tvrdili, že ve válce proti terorismu bude příštím terčem Spojených států zřejmě Irák. Šéf republikánské menšiny v Senátu Trent Lott prohlásil, že jakákoli akce proti Iráku přijde samozřejmě až poté, co se Spojené státy vypořádají s Usámou bin Ládinem a s jeho společníky, kteří jsou obviněni z teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu 11. září. Zdůraznil, že nedávné výroky náměstka ministra obrany Paula Wolfowitze o tom, že Irák bude v určité době cílem, jsou pravděpodobně správné.˝
    

Senátor Joseph Lieberman, demokrat z Connecticutu a někdejší kandidát na
viceprezidenta, prohlásil, že zřejmé kontakty mezi sebevražednými atentátníky a
činiteli irácké zpravodajské služby budoucí akci proti Bagdádu ospravedlňují.
"Pokud stopy směřují do Iráku a je mezi nimi spojitost s útoky 11. září, anebo s
terorismem obecně, měli bychom na ně vyrazit," řekl Lieberman.