Splňte si tajná přání na Krétě

  • 8
Dobré jídlo, víno Retsina a domácí rakije. Dědečkové na oslících spěchající po obědě do vesnice na skleničku, tisíce olivovníků a prastaré památky. Tak lze shrnout řecký ostrov Krétu. Není divu, že právě zde Rhea povila svého syna Dia, aby ho uchránila před hněvem vládce Kronose.

Život kolem kafenionu
Centrem každé krétské vesnice je "kafenion" - hospůdka. Scházejí se zde všichni muži z vesnice, aby nad sklenkou rakije, ouza či šálkem kávy pobesedovali. V rukou si pohrávají s neodmyslitelným "kombolóionem" - korálky vyrobenými ze dřeva, jantaru či drahých kamenů. A navzdory čtyřicetistupňovým teplotám jsou téměř všichni oblečeni v černých kalhotách a košili.

Krétské ženy naopak vysedávají na zápraží domků a vyšívají či pletou. Do kafenionu nechodí, ten zůstává pouze mužským teritoriem.

Krétští Řekové mají pověst pohostinných lidí. Na otázku, kde by se tady dala koupit voda, vás dovedou ke své studni.

V restauracích turisty často přichází pozdravit majitel, který po večeři přinese na účet podniku domácí rakiji nebo plátky melounu. Kréťané vstávají brzy ráno a odcházejí na svá políčka či do olivových hájů. Poledne tráví v kafenionu, aby se, až slunce klesne níž, vrátili ke své práci.

Nepodrobitelní Kréťané 
S podobným rytmem se můžete setkat i ve městech, kde se však často přizpůsobují turistickému ruchu. Kréťané jsou považováni za tvrdé, svobodomyslné a statečné lidi. Stačí se podívat do historie krétského ostrova, o který usilovali Římané, Arabové, Benátčané, Turci i nacisté. Kréťané se nikdy nevzdávali a vždy svým okupantům znepříjemňovali život.

Ostrov mýtů a historie
Na Krétě - 275 kilometrů dlouhém a až 62 kilometrů širokém ostrově - turisté naleznou jak kilometry pláží, tak vysoké hory, které jsou protkány mýty a historií. Ta na vás dýchá z každého koutu ostrova.



Pevnost ze 16. století v Réthymnonu

Zatímco na severu naleznete především turistická letoviska, v nichž každý hovoří anglicky, jih je více zemědělský, na angličtinu tady moc neslyší a potkáte zde méně turistů. Ještě před nimi jih ostrova objevili v šedesátých letech hippies, kteří se usadili v přímořském městečku Mátale. Skalnaté pobřeží Mátaly údajně zaujalo i Dia, který právě na jeho pláže přinesl na zádech unesenou princeznu Europu.

Mezi nejkrásnější krétská města patří Réthymnon a Chaniá. Réthymnonu vévodí mohutná pevnost, kterou postavili Benátčané. Po turecké nadvládě zde zůstala mešita sultána Ibrahima.

V Chanii turisty přitahuje zejména krásný benátský přístav s malebnými hospůdkami. Stejně jako v Réthymnonu i zde se můžete donekonečna procházet malými kamennými uličkami, kde našli své místo řemeslníci a výborné restaurace nabízející typická řecká jídla: musaku, pastítsio a souvláki.



Palác Knóssos

Palác Knóssos
Nejenom historikové se na Krétu vydávají, aby spatřili jedny z nejznámějších vykopávek na světě: palác Knóssos. Dochované zbytky paláce sahají do roku 2000 před naším letopočtem. Podle legendy zde sídlil král Mínóa a o několik století později (roku 67) se právě Knóssos stal centrem římské nadvlády nad ostrovem.

Na začátku dvacátého století se britský archeolog Arthur Evans pokusil malou část paláce zrestaurovat, což dnes vyvolává rozporuplné reakce.

Vykopávky nalezené na tomto místě, ale i v okolí paláce Faistos pocházejícího ze stejného období jako Knóssos, si je možné prohlédnout v archeologickém muzeu v Irákleionu.

Górtys - útočiště Hanibala
Každého návštěvníka zajímajícího se o historii zaujmou také pozůstatky římského hlavního města ostrova - Górtys. Jeho počátky spadají do období druhého století před naším letopočtem. V roce 189 zde našel útočiště slavný vojevůdce Hanibal, který prchal před Římany.

Největší zajímavostí Górtysu je především první psaný evropský právní systém známý pod názvem górtyský zákoník. Ten neznal trest smrti, jednotlivé společenské vrstvy odsuzoval rozdílně. Do opěrné stěny římského amfiteátru byly zabudovány kvádry s textem z pátého století. Zákoník byl vystaven na nedaleké hoře. Platón právě kvůli tomuto kodexu označil Krétu za kolébku zákonodárství.



Klášter Vrondísi


Země klášterů
Centrem náboženství - 90 procent Kréťanů vyznává pravoslavnou víru -, ale i statečnosti a odporu proti okupantům se staly kláštery.

V jednom z nich - ve Vrondísi musí mít každý Západoevropan pocit, že se zde zastavil čas. Ve stínu průčelí prodávají vstupenky mniši v kutnách, v prastaré kašně Adama a Evy se chladí kýta a soudek vína. Pod sochami Adama a Evy, kterým podle pověsti usekli hlavy Turci, vytéká pramenitá voda ze čtyř chrličů. Kdo se jí napije a dotkne se staletého platanu poblíž, splní se mu do roka a do dne nejtajnější přání.

Dalším významným místem na Krétě je klášter Arkádi. 8. listopadu 1866 zde 700 vlastenců a 300 ozbrojených vojáků neuhájilo klášter před tureckými oddíly. Než aby se vzdali, vyhodili sebe a klášter do povětří. Turisty jsou hojně navštěvovány i kláštery Vrondísi a Préveli, poblíž druhého jmenovaného je jedna z nejkrásnějších pláží Kréty.



Proslulá soutěska Imbros

Přírodní krásy
Kréta je také ostrov s překrásnými přírodními krásami. Tisíce turistů každé léto míří do nejdelší soutěsky v Evropě Samariá měřící osmnáct kilometrů.

Pokud se chcete vyhnout "husímu pochodu", navštivte stejně krásnou a pouhých šest kilometrů dlouhou soutěsku Imbros. Za návštěvu stojí i malá městečka na jihu ostrova, jako Frangokastéllo či Kokynos Pyrgos a Agia Galini.

Ptáte se, jaký je krétský recept na dobrou náladu a dlouhověkost? Je jím olivový olej, kterého se zde ročně vyprodukuje až 120 tisíc tun. Olivovníky, kterých je na tomto ostrově více než dvacet milionů, najdete zejména na jihu ostrova.

Může se hodit

Ti, kteří si chtějí Krétu prohlédnout "zblízka", si zde mohou půjčit automobil. Ceny pronájmu na jeden den začínají na sedmi stech korunách, o ceně se vyplatí smlouvat. Více o cenách pronájmu aut - ZDE.

Na Krétu lze jezdit celý rok, nejkrásnějším obdobím je jaro.

Malebné městečko Chania, kde se smísily turecké a křesťanské vlivy. Benátský přístav obklopují kavárničky, jen pár kroků odtud leží chanijská perla - čtvrť Topanás s úzkými uličkami, malými krámky a tavernami.

Každý bedekr turistům doporučuje návštěvu soutěsky Samaria. To je však v létě - vinou horka a množství turistů sebevražda. Vydejte se raději do soutěsky Imbros, je mnohem kratší a neokupují ji záplavy turistů. Soutěskou, která se v jednom místě zúží až na dva metry, vás bude provázet zvuk zvonečků koz kri-kri.

Zbytky paláce, který se stal centrem mínójské kultury, sahají do roku 2000 před naším letopočtem. O částečnou rekonstrukci paláce se pokusil britský archeolog sir Arthur Evans. Nápadité sloupy turistům umožňují popustit uzdu fantazii a představit si palác v celé jeho kráse.

Nedaleko kláštera Préveli leží jedna z nejkrásnějších pláží Kréty, kde je možné se koupat jak ve sladké, tak v mořské vodě. Koryto řeky lemují palmy, oleandry a eukalypty.

Hlavní dominantou města jsou hradby a pevnost ze 16. století. Jak Krétou kráčela historie, kostel svatého Mikuláše v pevnosti se změnil na mešitu sultána Ibrahima s velkou kupolí. Za návštěvu určitě stojí i benátský přístav, uličky Starého města s domy s dřevěnými balkony.

Pohled na oprýskané zdi kláštera a usměvavé mnichy, kteří si v benátské fontáně s postavami Adama a Evy chladí kýtu masa a soudek s vínem, potěší každého romantického snílka. Atmosféru umocňují pomerančovníky rostoucí na nádvoří.

,