Špionážní striptérky

Zatímco torontská policie, jakož i Royal Canadian Mountan Police (RCMP) – více známá jako kanadská jízdní policie -, intenzivně sledují a vyšetřují rozmáhající se trend, kdy východoevropské kriminální syndikáty houfně posílají děvčata z bývalých komunistických zemí pracovat jako striptérky v Kanadě, mnohé z nich jsou rekrutovány špiclovat pro torontskou policii.

Hospodářská situace v Kanadě je, i přes devastující daňový systém a další nedostatky způsobené levicovou federální vládou, v posledních letech ve velmi dobré kondici. Nejnižší nezaměstnanost (6,5 procenta) za posledních třicet let způsobuje, že v mnohých odvětvích je problém sehnat zaměstnance, zejména kvalifikované experty, kteří odcházejí do USA za lepšími platovými podmínami, hlavně však za (v porovnání s kanadským) pohádkovým daňovým systémem.

Zatímco nejmarkantněji se tato situace projevuje ve vědeckých oborech, zejména výpočetní techniky, nedostatek lidí je i v dalších, méně sofistikovaných profesích. Mnohé obchody mají na výkladních skříních známé cedulky Help wanted, znamenající volná místa. Většina Kanaďanů více vydělává a pochopitelně i více utrácí nejen při nákupech, ale při všech možných zábavách. Dobrá hospodářská situace se samozřejmě projevuje i vyšší návštěvností restaurací, hospůdek a v neposlední řadě i strip-barů.  Za těchto okolností je přirozené, že konjunktura způsobená dobrým byznysem je i mezi striptérkami.

Příliv velkého počtu striptérek z východní Evropy se datuje pádem tzv. železné opony. Na scénu začaly přicházet legitimní i nelegitimní agentury, kdy naivním devčatům bylo naslibováno všechno možné, a k jejich překvapení byly po příjezdu v lepším případě nuceny pracovat jako striptérky, v horším jako prostitutky.

Přes veškeré nedostatky velmi nefunkčního kanadského právního systému je nutno říci, že příslušná oddělení torontské policie v tomto směru dělají velmi dobrou práci. Často si lze v tisku přečíst případy odhalení pašeráckých gangů s bílým masem. Jak říkají mluvčí policejních sborů, je to však boj s tisícihlavou saní, málokterá z postižených v obavách před zabitím, s čímž parazitující pasáci vyhrožují, zavolá policii.

Kanada je v tomto směru jedním z nejlukrativnějších odbytišť na světě, a je tedy přirozené, že za krátký čas vstoupily na scénu velké východoevropské zločinecké syndikáty a převzaly nad příchodem striptérek kontrolu. Kromě dnes již pověstných ruských a ukrajinských gangů jsou to rovněž rumunské a maďarské zločinecké organizace. Pro tyto syndikáty je kontrola příchodu striptérek do Kanady jen jednou z mnoha činností. Ve stejné míře se zmíněné organizace zabývají rovněž pašováním drog, nezákonného obchodu se zbraněmi apod. Za takových okolností se nelze divit, že mnohé striptérky jsou placeny torontskou policií, které mohou bezesporu dodat cenné informace o velkých východoevropských mafiích a jejich bosech.

Adult Entertainment Association of Canada, organizace sdružující striptérky a další zainteresované v tomto průmyslu, plně podporuje striptýzové tanečnice v jejich spolupráci s policií, jak oznámil její právník Mendel Green. „Kluby a tanečnice chtějí mít ve své branži pořádek a provádět veškerou činnost v mezích zákona," řekl.

Je nepravděpodobné, že se z některé torontské striptérky vyvine novodobá Matta Hari, ale mohou značnou měrou usnadnit práci policii při potírání protizákonného trendu.

Z ontárijského Bramptonu srdečně své čtenáře zdraví  Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: vera.kohout@sympatico.ca