Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špindlerův Mlýn je připraven na zimu

  9:54aktualizováno  9:54
Největší tuzemské lyžařské středisko Špindlerův Mlýn snad o víkendu spustí první vleky. Podle Miloslava Kebrleho ze špindlerovského skiareálu pracují už několik dní sněhová děla, a tak se očekává, že by se měly pro lyžaře otevřít alespoň sjezdovky na Horních Mísečkách. Špindlerovský skiareál zahrnuje čtyřiadvacet kilometrů sjezdových tratí a osmdesát kilometrů upravovaných běžeckých tras.

Zatímco běžkaři mají své stopy propojené po celých Krkonoších a dál do Jizerských hor a mohou si tak užívat pohybu na celkem třech stech kilometrech urolbovaných cest, sjezdaři jsou na tom bídně. Po loňském slibném začátku propojení permanentek několika jizerskohorských a krkonošských areálů se letos slehla zem, a tak si návštěvník Krkonoš musí kupovat pokaždé novou jízdenku.

Není možné si koupit týdenní lístek a podle počasí nebo nálady vyrazit za lyžováním do komfortního a drahého Špindlerova Mlýna, sportovní Rokytnice, nevalného Harrachova s věčně rozbitými sjezdovkami, slunečné Pece, rodinných Janských Lázní či některého z níže položených, ale dobře upravovaných lyžařských areálků.

Špindl s peněženkou v kapse

Při vjezdu do města svítí orientační tabule, na které se objevují volná parkovací místa. U přehrady stojí parkovné 100 korun za den, u autobusového nádraží 150 korun. Obě parkoviště jsou pojištěna proti krádeži aut, vloupání a poškození. Parkování pod Medvědínem a Hromovkou stojí po stokoruně za den a jsou bez pojistky.

Skibus propojující všechna parkoviště se sjezdovkami jezdí zdarma. První linkový autobus ke Špindlerově boudě vyráží z autobusového nádraží v 8:30 a další spoje následují až do půl šesté večer každou hodinu. Zpět jezdí každou celou hodinu. Jedna jízda přijde na 40 korun. Pro běžkaře je to o polovinu levnější než se nechat vytáhnout na hlavní krkonošský hřeben lanovkou.

Od jedenácti hodin dopoledne do pěti hodin večer se dá sjíždět upravená čtyřkilometrová sáňkařská dráha zpod Špindlerovy boudy k Dívčím lávkám. Nahoře si za šedesát korun půjčíte sáňky, dole je prostě přicvaknete ke zvláštnímu stojanu a odejdete do nejbližší restaurace. V sedm a devět hodin večer se jezdí zvláštní noční jízdy. Milovníkům sjíždění bez lyží či snowboardu může přijít vhod bobová dráha. Vozíky na kolečkách se řítí plechovým korytem bez ledu. Takové povyražení stojí sedmdesát korun.

Na Horních Mísečkách a ve Svatém Petru si lze užít i snowtubingu, což je sjezd na raftových gumových člunech ledovým korytem. Klienti při takové zábavě křičí hrůzou jako na atrakcích v lunaparku. Někdy oprávněně, pokud si vzpomenou na nedávnou tragédii v Harrachově, kdy vůdce raftu zůstal po havárii upoután na invalidní vozík.
Chirurgie a traumatologie jsou v centru města nedaleko od mostu.

Adrenalinové dobrodružství a kondiční sport

Snowboardové terény jsou připraveny ve Svatém Petru, kde se každý rok starají provozovatelé sjezdovek o mohutnou U-rampu a snowpark. Snowboardové zázemí připravuje také okolí vleku Krakonoš a letos nově i areál na Horních Mísečkách.
Kondiční běžci si nejlépe užijí na závodních tratích na Mísečkách. Turisté si vyběhnou po Masarykově silnici na Zlaté návrší. 

Skialpinisté jezdí přes zákaz ochranářů na Kotli a v Labském dole, což jsou nejlepším freerideovém kopce v Česku. Horolezci překračují stejný zákaz při lezení na ledopádech pod Labskou boudou.

Ceny do 21. prosince:
Dopoledne 280 Kč (děti 6-10 let 190), odpoledne 330 Kč (230), 1 den 450 Kč (310), 6 dnů 2150 Kč (1450)
Ceny od 22. prosince:
Dopoledne 300 Kč (děti 6-10 let 210), odpoledne 350 Kč (250), 1 den 490 Kč (340), 6 dnů 2340 Kč (1580)
Večerní lyžování: Svatý Petr 150 Kč, Horní Mísečky 80 Kč
Permanentka platí zároveň jako úrazová pojistka u Nationale-Nederlanden.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...Najdete na iDNES.cz