Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špindlerův Mlýn je připraven na zimu

  9:54aktualizováno  9:54
Největší tuzemské lyžařské středisko Špindlerův Mlýn snad o víkendu spustí první vleky. Podle Miloslava Kebrleho ze špindlerovského skiareálu pracují už několik dní sněhová děla, a tak se očekává, že by se měly pro lyžaře otevřít alespoň sjezdovky na Horních Mísečkách. Špindlerovský skiareál zahrnuje čtyřiadvacet kilometrů sjezdových tratí a osmdesát kilometrů upravovaných běžeckých tras.

Zatímco běžkaři mají své stopy propojené po celých Krkonoších a dál do Jizerských hor a mohou si tak užívat pohybu na celkem třech stech kilometrech urolbovaných cest, sjezdaři jsou na tom bídně. Po loňském slibném začátku propojení permanentek několika jizerskohorských a krkonošských areálů se letos slehla zem, a tak si návštěvník Krkonoš musí kupovat pokaždé novou jízdenku.

Není možné si koupit týdenní lístek a podle počasí nebo nálady vyrazit za lyžováním do komfortního a drahého Špindlerova Mlýna, sportovní Rokytnice, nevalného Harrachova s věčně rozbitými sjezdovkami, slunečné Pece, rodinných Janských Lázní či některého z níže položených, ale dobře upravovaných lyžařských areálků.

Špindl s peněženkou v kapse

Při vjezdu do města svítí orientační tabule, na které se objevují volná parkovací místa. U přehrady stojí parkovné 100 korun za den, u autobusového nádraží 150 korun. Obě parkoviště jsou pojištěna proti krádeži aut, vloupání a poškození. Parkování pod Medvědínem a Hromovkou stojí po stokoruně za den a jsou bez pojistky.

Skibus propojující všechna parkoviště se sjezdovkami jezdí zdarma. První linkový autobus ke Špindlerově boudě vyráží z autobusového nádraží v 8:30 a další spoje následují až do půl šesté večer každou hodinu. Zpět jezdí každou celou hodinu. Jedna jízda přijde na 40 korun. Pro běžkaře je to o polovinu levnější než se nechat vytáhnout na hlavní krkonošský hřeben lanovkou.

Od jedenácti hodin dopoledne do pěti hodin večer se dá sjíždět upravená čtyřkilometrová sáňkařská dráha zpod Špindlerovy boudy k Dívčím lávkám. Nahoře si za šedesát korun půjčíte sáňky, dole je prostě přicvaknete ke zvláštnímu stojanu a odejdete do nejbližší restaurace. V sedm a devět hodin večer se jezdí zvláštní noční jízdy. Milovníkům sjíždění bez lyží či snowboardu může přijít vhod bobová dráha. Vozíky na kolečkách se řítí plechovým korytem bez ledu. Takové povyražení stojí sedmdesát korun.

Na Horních Mísečkách a ve Svatém Petru si lze užít i snowtubingu, což je sjezd na raftových gumových člunech ledovým korytem. Klienti při takové zábavě křičí hrůzou jako na atrakcích v lunaparku. Někdy oprávněně, pokud si vzpomenou na nedávnou tragédii v Harrachově, kdy vůdce raftu zůstal po havárii upoután na invalidní vozík.
Chirurgie a traumatologie jsou v centru města nedaleko od mostu.

Adrenalinové dobrodružství a kondiční sport

Snowboardové terény jsou připraveny ve Svatém Petru, kde se každý rok starají provozovatelé sjezdovek o mohutnou U-rampu a snowpark. Snowboardové zázemí připravuje také okolí vleku Krakonoš a letos nově i areál na Horních Mísečkách.
Kondiční běžci si nejlépe užijí na závodních tratích na Mísečkách. Turisté si vyběhnou po Masarykově silnici na Zlaté návrší. 

Skialpinisté jezdí přes zákaz ochranářů na Kotli a v Labském dole, což jsou nejlepším freerideovém kopce v Česku. Horolezci překračují stejný zákaz při lezení na ledopádech pod Labskou boudou.

Ceny do 21. prosince:
Dopoledne 280 Kč (děti 6-10 let 190), odpoledne 330 Kč (230), 1 den 450 Kč (310), 6 dnů 2150 Kč (1450)
Ceny od 22. prosince:
Dopoledne 300 Kč (děti 6-10 let 210), odpoledne 350 Kč (250), 1 den 490 Kč (340), 6 dnů 2340 Kč (1580)
Večerní lyžování: Svatý Petr 150 Kč, Horní Mísečky 80 Kč
Permanentka platí zároveň jako úrazová pojistka u Nationale-Nederlanden.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz