Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spí žirafy vleže? Jděte se podívat

  12:11aktualizováno  12:11
Chcete na vlastní oči vidět, jestli žirafa ve spánku leží? Co dělá v noci tučňák nebo pandy červené, zatímco ostatní zvířata jsou už "v posteli"? Pak využijte mimořádné nabídky nočních procházek ZOO v pražské Troji. S průvodcem nahlédnete do soukromí zvířat a uvidíte věci, které při běžné návštěvě zahrady nespatříte.

Žirafa s nejhezčím úsměvem a největšíma očima - Ostrava, ZOO. | foto: Veronika Krajčovičová

"Letos poprvé vede trasa prohlídek pavilonem Indonéské džungle, kde odhalíte, jak prožívají noc varani komodští nebo orangutani či giboni. Expozice tohoto pavilonu je osvícená bílým světlem, kterým ošetřovatelé posunují denní režim chovaným zvířatům, a proto se nemusíte bát, že byste něco přehlédli," láká na prohlídku Vít Kahle, tiskový mluvčí zahrady.

Cestou k Africkému domu minete například pavilon Afrika zblízka, kde žijí drobní živočichové pouští a polopouští. Nenechte si ujít ani skupinku nosálů, která bude spát na vysokém stromě nad vašimi hlavami.

Vstupem do Afrického domu se rázem ocitnete uprostřed noční savany. Čile zde pobíhají hrabáči, žirafy naopak tiše spí. Stejně jako koně odpočívají vstoje, a jen pokud jsou hodně unavené, ke spánku si lehnou. Prohlídka, která trvá většinou dvě hodiny, končí u bazénu lachtanů a výběhu tučňáků.

Noční procházky se pořádají během srpna v pátek, sobotu a neděli od 20.30, 21.00 a 21.30. Vzhledem k velkému zájmu je ale nutné se na ně předem objednat - buď na telefonním čísle 296 112 230 nebo e-mailem: pr@zoopraha.cz. Vstupné pro děti do 15 let je 70 Kč, nad 15 let bez rozdílu věku 140 Kč.

Za světem zvířat do Troji

Pražská ZOO je domovem čtyř a půl tisíce zvířat.

Přímo k bráně zoo jezdí autobus 112 ze stanice Nádraží Holešovice. Kromě autobusu, ale můžete využít všechny známé dopravní prostředky, například parník, který vyráží každý den od Palackého mostu. Plavba začíná v 9.30, 12.30, 15.30 hodin a trvá 75 minut. Dospělý se sveze za 100 korun, děti pak za 60 korun.

První zvířata, která po vstupu do zahrady uvidíte, jsou pandy červené. Tito malí savci sídlí v expozici, která je výchozím bodem pro všechna další putování zahradou.

Odtud se také dostanete k největšímu lákadlu současné zoo. V listopadu 2004 byl otevřen pavilon Indonéská džungle. Prostorný skleník vytvořil prostředí tropického deštného lesa z jihovýchodní Asie s více než 50 druhy živočichů včetně orangutanů, gibbonů, varanů komodských či ptáků. Nedílnou součástí interiéru jsou monumentální umělé stromy a na 70 druhů živých rostlin.

Afrika zblízka

Poblíž Indonéské džungle stojí další zajímavý pavilon - Afrika zblízka. Budova vznikla přebudováním bývalého pavilonu malých zvířat a uvidíte zde více než 30 expozic pro téměř 50 druhů živočichů, jako jsou dikobrazi nebo pavouci.

Nesmíte zapomenout ani na návštěvu Afrického domu. Kromě skupiny žiraf Rothschildových tu najdete i hrabáče, prasata štětkouny, snovače a sarančata. Interiér pavilonu navozuje dojem africké vesnice, z níž se díváte jakoby do prosluněné savany. Vnitřní stáje pro žirafy měří na délku 90 metrů. Za povšimnutí stojí i model termitiště. K objektu přiléhá i výběh nazvaný Africké panorama. V tomto prostoru o velikosti pěti hektarů se prohánějí nejenom žirafy, zahlédnout můžete i antilopy nebo pštrosy.Malé opice a lemuři mají v pražské zoo nový, půlhektarový výběh

Může se hodit

Jak se sem dostat
Autobusem 112 z Nádraží Holešovice, parníkem od Palackého mostu

Otevírací doba
srpen: 9-19 hodin
září, říjen: 9-18 hodin

Kolik s sebou
dospělí 90 Kč
děti a studenti 60 Kč
možnost využití rodinného vstupného
vstupné za psa 20 Kč
lanovka 15 Kč/osoba

Noční prohlídky v srpnu
od 20.30, 21.00 a 21.30
děti do 15 let - 70 Kč
nad 15 let - 140 Kč
objednávky na tel.: 296 112 230  

Více info: www.zoopraha.cz

Dolní část zahrady byla v roce 2002 vážně poškozena velkou vodou. Výsledkem povodní byla celková rekonstrukce a výstavba nových pavilonů v této části zahrady. Přestavbou prošel například pavilon kočkovitých šelem. Budova byla znovu otevřena v srpnu 2004 a její interiér byl nejen přebudován, ale především doplněn o další expozice, například terárium pro pouštní plazy, akvateráriem pro anakondy velké nebo expozicí pro kočky rybářské.

Zajímavá je i část nazvaná Dětská zoo v sousedství dětského koutku. Vaše dítě zde může pohladit a nakrmit mnoho domácích zvířat.

Na webových stránkách zahrady www.zoopraha.cz si můžete svoji návštěvu detailně naplánovat. Máte zde na výběr pět možných tras, každá je jinak dlouhá a na každé se vám představí jiné expozice. Nejkratší trasa trvá hodinu a půl, nejdelší pak pět hodin, ale v zahradě se dá klidně strávit celý den.

V létě si rozhodně nenechte ujít komentovaný program, během kterého se dozvíte podrobnosti ze života různých zvířat, uvidíte jejich krmení nebo ukázky cvičení. Rozpis zastávek u vybraných zvířat najdete také na www.zoopraha.cz.

 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Najdete na iDNES.cz