Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spí žirafy vleže? Jděte se podívat

  12:11aktualizováno  12:11
Chcete na vlastní oči vidět, jestli žirafa ve spánku leží? Co dělá v noci tučňák nebo pandy červené, zatímco ostatní zvířata jsou už "v posteli"? Pak využijte mimořádné nabídky nočních procházek ZOO v pražské Troji. S průvodcem nahlédnete do soukromí zvířat a uvidíte věci, které při běžné návštěvě zahrady nespatříte.

Žirafa s nejhezčím úsměvem a největšíma očima - Ostrava, ZOO. | foto: Veronika Krajčovičová

"Letos poprvé vede trasa prohlídek pavilonem Indonéské džungle, kde odhalíte, jak prožívají noc varani komodští nebo orangutani či giboni. Expozice tohoto pavilonu je osvícená bílým světlem, kterým ošetřovatelé posunují denní režim chovaným zvířatům, a proto se nemusíte bát, že byste něco přehlédli," láká na prohlídku Vít Kahle, tiskový mluvčí zahrady.

Cestou k Africkému domu minete například pavilon Afrika zblízka, kde žijí drobní živočichové pouští a polopouští. Nenechte si ujít ani skupinku nosálů, která bude spát na vysokém stromě nad vašimi hlavami.

Vstupem do Afrického domu se rázem ocitnete uprostřed noční savany. Čile zde pobíhají hrabáči, žirafy naopak tiše spí. Stejně jako koně odpočívají vstoje, a jen pokud jsou hodně unavené, ke spánku si lehnou. Prohlídka, která trvá většinou dvě hodiny, končí u bazénu lachtanů a výběhu tučňáků.

Noční procházky se pořádají během srpna v pátek, sobotu a neděli od 20.30, 21.00 a 21.30. Vzhledem k velkému zájmu je ale nutné se na ně předem objednat - buď na telefonním čísle 296 112 230 nebo e-mailem: pr@zoopraha.cz. Vstupné pro děti do 15 let je 70 Kč, nad 15 let bez rozdílu věku 140 Kč.

Za světem zvířat do Troji

Pražská ZOO je domovem čtyř a půl tisíce zvířat.

Přímo k bráně zoo jezdí autobus 112 ze stanice Nádraží Holešovice. Kromě autobusu, ale můžete využít všechny známé dopravní prostředky, například parník, který vyráží každý den od Palackého mostu. Plavba začíná v 9.30, 12.30, 15.30 hodin a trvá 75 minut. Dospělý se sveze za 100 korun, děti pak za 60 korun.

První zvířata, která po vstupu do zahrady uvidíte, jsou pandy červené. Tito malí savci sídlí v expozici, která je výchozím bodem pro všechna další putování zahradou.

Odtud se také dostanete k největšímu lákadlu současné zoo. V listopadu 2004 byl otevřen pavilon Indonéská džungle. Prostorný skleník vytvořil prostředí tropického deštného lesa z jihovýchodní Asie s více než 50 druhy živočichů včetně orangutanů, gibbonů, varanů komodských či ptáků. Nedílnou součástí interiéru jsou monumentální umělé stromy a na 70 druhů živých rostlin.

Afrika zblízka

Poblíž Indonéské džungle stojí další zajímavý pavilon - Afrika zblízka. Budova vznikla přebudováním bývalého pavilonu malých zvířat a uvidíte zde více než 30 expozic pro téměř 50 druhů živočichů, jako jsou dikobrazi nebo pavouci.

Nesmíte zapomenout ani na návštěvu Afrického domu. Kromě skupiny žiraf Rothschildových tu najdete i hrabáče, prasata štětkouny, snovače a sarančata. Interiér pavilonu navozuje dojem africké vesnice, z níž se díváte jakoby do prosluněné savany. Vnitřní stáje pro žirafy měří na délku 90 metrů. Za povšimnutí stojí i model termitiště. K objektu přiléhá i výběh nazvaný Africké panorama. V tomto prostoru o velikosti pěti hektarů se prohánějí nejenom žirafy, zahlédnout můžete i antilopy nebo pštrosy.Malé opice a lemuři mají v pražské zoo nový, půlhektarový výběh

Může se hodit

Jak se sem dostat
Autobusem 112 z Nádraží Holešovice, parníkem od Palackého mostu

Otevírací doba
srpen: 9-19 hodin
září, říjen: 9-18 hodin

Kolik s sebou
dospělí 90 Kč
děti a studenti 60 Kč
možnost využití rodinného vstupného
vstupné za psa 20 Kč
lanovka 15 Kč/osoba

Noční prohlídky v srpnu
od 20.30, 21.00 a 21.30
děti do 15 let - 70 Kč
nad 15 let - 140 Kč
objednávky na tel.: 296 112 230  

Více info: www.zoopraha.cz

Dolní část zahrady byla v roce 2002 vážně poškozena velkou vodou. Výsledkem povodní byla celková rekonstrukce a výstavba nových pavilonů v této části zahrady. Přestavbou prošel například pavilon kočkovitých šelem. Budova byla znovu otevřena v srpnu 2004 a její interiér byl nejen přebudován, ale především doplněn o další expozice, například terárium pro pouštní plazy, akvateráriem pro anakondy velké nebo expozicí pro kočky rybářské.

Zajímavá je i část nazvaná Dětská zoo v sousedství dětského koutku. Vaše dítě zde může pohladit a nakrmit mnoho domácích zvířat.

Na webových stránkách zahrady www.zoopraha.cz si můžete svoji návštěvu detailně naplánovat. Máte zde na výběr pět možných tras, každá je jinak dlouhá a na každé se vám představí jiné expozice. Nejkratší trasa trvá hodinu a půl, nejdelší pak pět hodin, ale v zahradě se dá klidně strávit celý den.

V létě si rozhodně nenechte ujít komentovaný program, během kterého se dozvíte podrobnosti ze života různých zvířat, uvidíte jejich krmení nebo ukázky cvičení. Rozpis zastávek u vybraných zvířat najdete také na www.zoopraha.cz.

 

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz