Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souk al-had je pro turisty zkouškou odvahy

  13:24aktualizováno  13:24
Pokud zavítáte při své dovolené do tuniského Sousse, které je třetím největším městem této země a je vzhledem ke své poloze na mořském pobřeží vyhledávaným turistickým centrem, nenechte si ujít návštěvu zdejšího tržiště - Souk al-had. Stojí to za to vidět! Obrňte se ale pevnými nervy a opravdu silnými lokty. Souk al-had je pro turisty z Evropy, zvyklé poněkud jiným mravům, zkouška odvahy.

Taxi, kterých je v Sousse mraky, jako ostatně po celém Tunisu, Vás tam z centra města zaveze za jeden až tři dináry, tedy v přepočtu za maximálně devadesát korun. Taxíky jsou v Tunisu celkem levným dopravním prostředkem a je rozumné jejich služeb využívat.

Hned jak dorazíte na místo, aniž byste ještě prošli branami tržiště, je třeba jednat rychle a tvrdě. Takže. Hbitě vystupte z vozu, protože jinak se dočkáte toho, že na váš klín usedne další nedočkavý cestující. Není to snad absolutní bezohledností místních obyvatel, ale spíše fakt, že Tunisané, jako celá řada dalších Afričanů, neuznávají osobní svobodu a klidně se o vás budou třít a dotýkat se vás. Nemyslí to špatně, je to jejich mentalita. A navíc!!! Zájem o taxi je u Souk al-had maximální.

Jen co budete na ulici v davu Tunisanů a turistů, není dobré se zmateně rozhlížet a přemýšlet co, kde a jak. Nezdržujte se prohlížením zboží hrstky prodejců před bránou tržiště. Když budete mít sílu, nakoupíte uvnitř. Roztáhněte plíce a prodírejte se hustým davem. Pozor ale, pokud upadnete, budete ušlapáni!

Až hlavní nápor v bráně povolí, dokážete se znovu nadechnout, ale osamostatnit se a v klidu si prohlédnout nabízené zboží téměř nelze. Lidí je tu opravdu moc. První dojen je ten, že Souk al-had je jen ohromný second hand obnošeného šactva pod širým nebem. Ale o kus dál, když se proderete úzkými uličkami, uvidíte pravý africký trh. Prodavači v tureckém sedu nabízejí všelicos od ovoce, zeleniny, koření až po koberce, kartáče a stříbrné šperky. A dál? I se zvířaty se tu obchoduje, můžete si koupit malé želvičky, kozy, krávy a někdy dokonce i koně. Rozhodně to ale nejsou plnokrevníci. Koně v Tunisu, ale i ostatní zvířata, totiž vypadají tak, že potřebují okamžitě pomoc bojovníků za práva zvířat.

Moc toho asi v Souk al-had nekoupíte, protože ten boj o život a maximální hluk z neustálých výkřiků trhovců, vás hodně vyčerpá. A kde vzít sílu na to ještě smlouvat! A to prostě musíte, protože první nabídnutá cena od obchodníka je v průměru tak desetrát vyšší než je skutečná hodnota kupovaného zboží. Že si ale z ohromného trhu nic hmatatelného neodnášíte vůbec nevadí. Důležitý je prožitek, který máte v sobě a ten stojí skutečně za to.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Najdete na iDNES.cz