Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se náhlé pohyby zemské kúry o nízké intenzitě projevují skoro každý den. Vyrazte tedy na výlet za pozorováním seismických jevů, vulkanické činnosti a vyhaslou sopkou a navštivte seismologické muzeum.
Skalná leží v lesnaté krajině přírodního parku Kamenné vrchy, jen pár kilometrů...

Skalná leží v lesnaté krajině přírodního parku Kamenné vrchy, jen pár kilometrů od městečka najdete rezervaci Soos. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Jen necelých sedm a půl kilometru od Františkových Lázní leží ojedinělé území, které jinde v Evropě nenajdete. Národní přírodní rezervace SooS je krajina plná mokřadů, rašelinišť a slanisek, kde jsou ve vzduchu cítit plyny unikající ze zemské kůry a vůně minerálních solí. Jejich krystalky pokrývají zem a společně s černou rašelinou vytváří barevné přírodní úkazy.

Důkazem vulkanické činnosti jsou pak mofety. Vypadají jako kaluže bublající vroucí vody, ale ve skutečnosti se jedná o výrony suchého oxidu uhličitého o teplotě nižší než 100 °C (nejčastěji 20–30 °C). Tento plyn má původ až v zemském plášti a k povrchu překonal vzdálenost třiceti kilometrů. Pozůstatky sopečné aktivity potvrzují i horké minerální prameny.

Císařský pramen obsahuje především železo, léčivou Glauberovu sůl a síran železnatý.

Nejvydatnějším je Císařský pramen, jež byl v devatenáctém století prohlášen jako léčivý. Pramen jímá vrt hluboký kolem deseti metrů a jeho teplota kolísá mezi 14–18 °C, což z něj činí nejteplejší přírodní vývěr v Chebské pánvi. Kyselka, v níž probublává oxid uhličitý, obsahuje velké množství minerálních látek (6,5g/ l), především železo, léčivou Glauberovu sůl a síran železnatý.

Nejchutnější z minerálních vod v okolí Františkových Lázní se dát pít jen na místě vývěru. Pro transport není vhodná, protože po naplnění do lahve dojde během několika minut k vysrážení solí a k chuťové degradaci.

Pramen Věra není pitný, tvoří se v něm mohutné výrony oxidu uhličitého doprovázené bílou pěnou.

Druhý pramen, který na území SooS vyvěrá, se jmenuje Věra. Je však znečištěn humáty (zbytky organických látek) a zaplaven vodou z rašelinového jezírka, proto není pitný. Často se v něm tvoří mohutné výrony oxidu uhličitého doprovázené obláčky bílé pěny. Okolí českého Yellowstonu je stále seismicky aktivní a občas tady pocítíte zemětřesení. Děje se tak díky uvolnění velkého množství oxidu uhličitého a posunu horninových mas podél tektonických zlomů.

Neškodný vulkán

Při toulání krajinou v okolí Františkových Lázní si zřejmě nevšimnete, že jdete kolem jedné z nejmladších sopek na území naší republiky. Nenápadná Komorní hůrka je stará víc jak čtyři sta padesát tisíc let a kdysi chrlila lávu. Vznikla erupční aktivitou ve čtvrtohorách na dně vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi. Dnes tu doznívající vulkanickou činnost připomíná jen oxid uhličitý, který probublává na zlomových liniích.

Rezervací prochází naučná stezka po povalových chodnících, která vede i kolem mofet a horkých minerálních pramenů.

Komorní hůrka patří k nejprobádanějším sopkám v Evropě a patrně i na světě. Její výzkumy probíhaly hlavně kvůli sporům mezi neptunisty a plutonisty na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, kteří se přeli o původu návrší Komorní hůrky. Neptunisté si mysleli, že vzniklo ve vodě, plutonisté přičítali jeho vznik „vnitrozemskému ohni“ uvnitř Země. V té době Komorní Hůrku navštívili a zkoumali přední světoví odborníci.

Sopka zajímala také básníka Johanna Wolfganga Goetheho, jež byl zároveň vášnivým přírodovědcem. Sběratel minerálů navrhl Kašparu Šternberkovi, aby dal ve vnitřku kopce razit štolu. Hrabě tak učinil a nechal zbudovat tři sta metrů dlouhou důlní chodbu, která přinesla nezvratný důkaz, že se jedná o sopku. Ta vznikla jediným výbuchem a vyvrhla lávu, po jejímž ztuhnutí vznikl čedič. Dělníci jej pak lámali jako stavební kámen. Ve středověku dobývali také sopečný tuf, z něhož vznikla Černá věž chebského hradu. Sopečný popel se zase těžil na udržování parkových cest ve Františkových Lázních. Těžební činnost byla ukončena až v roce 1951, kdy byla tato oblast vyhlášena státní přírodní rezervací.

Na skále na Komorní hůrce byl vytesán reliéf Goethovy hlavy s nápisem, který připomíná básníkovu návštěvu.

Uvnitř sopky je malý kruhový prostor, odkud je vidět na povrch.

Dnes je Komorní hůrka zařazena mezi národní přírodní památky a stala se součástí česko – bavorského geoparku Egeria. Cesta na zalesněný, pět set tři metrů vysoký kopec tvořený vulkanickým materiálem, není nikterak náročná.

Sopku si prohlédnete pouze z venku, ale plánuje se zpřístupnění jejích vnitřních prostor. Čeští seismologové a vulkanologové chtějí totiž otevřít dvě stě let starou štolu, která návštěvníkům ukáže vyhaslou přívodní dráhu magmatu. Třicet metrů dlouhá chodba povede do hloubky sedmnácti metrů a nejspíš se zde objeví i přístroje na měření teploty, magnetismu nebo na gravimetrická měření, která zjišťují změnu tíhového pole Země.

Po stopách seismologů

Informace získané v terénu si ověříte a doplníte v jediném seismologickém muzeu v České republice. To se nachází jen deset kilometrů od Komorní hůrky, ve Skalné. Muzeum vzniklo díky Geofyzikálnímu ústavu v Praze, městu Skalná a manželům Noppersovým, kteří poskytli prostory statku ze šestnáctého století.

Starší typ jednosložkového seismometru pro měření vertikálního pohybu

Širokopásmový seismometr zaznamenává seismické signály v širokém frekvenčním pásmu.

V interaktivní expozici proniknete do tajů zemětřesení. Uvidíte různé přístroje (včetně seismometrů) a zařízení, přičemž funkci některých z nich si můžete osobně vyzkoušet.

Na seismickém monitoru pak máte šanci sledovat mapu se všemi probíhajícími zemětřeseními na světě. Data z Národního informačního centra pro zemětřesení popisují čas, místo a velikost seismických událostí. Lokální seismická síť WEBNET zase monitoruje zemětřesné aktivity v západních Čechách. Jedná se převážně o zemětřesné roje, o seismické otřesy v sériích, které trvají několik dní až týdnů a pro Chebsko jsou typické. V srpnu 2021 například způsobily zemětřesení o velikosti 2,86 magnituda.

V expozici jsou i světelné seismické barografy, jež pomocí diod ukazují sílu otřesu při dupnutí, zemětřesné desky (znázorňují reakci staveb na zemětřesení) či zařízení vydávající zvuk, který se objevuje při zemětřesení. Atraktivní zážitek pak umocní návštěva středověké štoly pod hradem Vildštejn, kde se nachází měřící stanice sítě WEBNET.

Měřící stanice sítě WEBNET se nachází v žulovém masivu hradu Vildštejn.

Chodba původně sloužila jako chladná spižírna, v níž obyvatelé hradu skladovali víno a potraviny. Od roku 1994 však poskytuje zázemí měřící stanici, která má v žulovém masivu vynikající podmínky (stabilní teplotu a pevné usazení).

Přístroje zaznamenávají data a posílají je do Prahy do Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Tam údaje porovnávají s dalšími stanicemi a vyhodnocují. Na základě výsledků pak mají odborníci přesný přehled o tom, co se děje hluboko pod zemí.

Může se hodit

Ve vstupním prostorách rezervace SooS je nainstalovaný seismometr, který slouží k pozorování měření intenzity zemětřesení. Návštěvníci tak uvidí, jaká zemětřesení proběhla jak v ČR, tak i ve světě.

SooS, Komorní hůrka i Skalná jsou dobře dostupná místa pro cyklisty (cesta vede zejména po silnicích). Těsně pod kopcem Komorní hůrky však budete muset sesednout, zamknout kolo v obci a na vrchol dojít pěšky.

V okolí Komorní hůrky vede krátká, zhruba jeden kilometr dlouhá naučná stezka, zaměřená na geologii a historii sopky.

Kromě auta a kola se dostanete do Skalné také autobusem, který jede z Františkových Lázní.

Na návštěvu seismologického muzea včetně měřící stanice ve Skalné se objednejte předem na e-mailu: muzeumskalna@ig.cas.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...