Sofie: slasti i strasti Bulharska

  14:10aktualizováno  14:10
Na metropoli Bulharska poznáte slasti i strasti země. Na prohlídku města vám bude stačit zhruba den - památek zde není moc a navíc se nacházejí na poměrně malém prostoru. Nejlepší je proto Sofií chodit pěšky. Přitom však mějte na paměti: české turisty tady mají stále rádi, ale i pro ně občas platí v taxíku či v restauraci dvojí ceny.

Procházka Sofií
V Sofii mají i krátkou trasu metra, ale centrum se dá pohodlně zvládnout za hodinku po svých. Když už si vezmete taxík, tak se o ceně domluvte předem, někteří vykukové, podobně jako u nás, se snaží cizince napálit.

To samé platí v restauraci. Lístky v angličtině či němčině mají občas jiné ceny než ty bulharské. A že je ten rozdíl skutečně velký. Někdy bývá až dvojnásobný. Jinak však do restaurace jít musíte, neboť bulharská kuchyně je výborná (dejte si například různé pečené maso a salát), stejně jako některá vína (doporučuji červený mvrud). Více o bulharské kuchyni ZDE.

Jedním z možných překvapení Sofie je velké množství barů, restaurací či kaváren. Není to sice ještě stejná úroveň jako na Západě, ale výrazně se to zlepšilo a je z čeho vybírat. Posezení v hospodě (ostatně jako všude jinde) se tak stává v bulharské metropoli jedním z nejpříjemnějších zážitků.

Při pohledu na mapu Bulharska se nezdá poloha Sofie právě výhodná. Jistě, k moři je to několik stovek kilometrů a cesta není právě nejlepší. Ale zde jsou tři tipy, na které ze Sofie dosáhnete lehce.

Tipy na výlety
Prvním je skutečně jeden z nejúžasnějších zážitků Bulharska: kláštery v pohoří Rila. I na evropské poměry je to fantastická záležitost a jen 90 kilometrů od Sofie. Za dvě hodiny jízdy autem pak můžete být v Plovdivu, městu s pěknou starou částí. A třetí je Bansko (méně než tři hodiny autem), o němž se říká, že tam je nejlepší ubytování v zemi. To má i svůj dopad - je daleko dražší než jinde.

Až do bulharské metropole pojedete, už předem si ušetřete zklamání, protože Sofia není nijak výstavní město a dědictví komunismu je tam vidět daleko častěji, než je tomu u nás. Přestože se nacházíme na Balkáně (o němž slýcháváme většinou ty horší zprávy), je to město bezpečné. A samotní Bulhaři? Nemějte obavy, Čechy mají stále rádi. Dokonce hodně rádi.


Rotunda sv. Jiřího a římské památky

ROTUNDA SVATÉHO JIŘÍ A ŘÍMSKÉ PAMÁTKY
Když narazíte v centru Sofie na prezidentský palác, vejděte do jeho areálu. Překvapení bude dokonalé. Uvnitř jsou vykopávky z dob starého Říma a rotunda svatého Jiří. Kdo jste dlouho nebyl v Sofii, budete překvapen. Mile překvapen. Rotunda je otevřena po rozsáhlé rekonstrukci od roku 1998, předtím byla celých 70 nepřístupná.

Jenom deset metrů od ní je příjemná kavárnička (jak jinak, jmenuje se U Rotundy). Jste v centru, ale je to neuvěřitelně tiché místo. V okolních ulicích pak staré vykopávky pokračují.


Chrám Alexandra Něvského

CHRÁM ALEXANDRA NĚVSKÉHO
Je to jistě nejfotografovanější a nejznámější budova Sofie. Její pozlacená kupole vám nedá šanci ji minout. A ani ji nemíjejte - stavba z přelomu devatenáctého a dvacátého století je 76 metrů vysoká a 53 metrů dlouhá. Vejde se do ní až 7000 lidí, ale většinu týdne zde panuje klid.

V podzemních kryptách je vzácná sbírka výtvarného umění. Před chrámem na náměstí je trh, kde koupíte pěkné suvenýry i nevzhlednou veteš.
Vitoša

VITOŠA
Pokud budete mít možnost, pak do pohoří Vitoša jeďte. V létě jsou zde příjemné procházky či jízda na horských kolech, v zimě samozřejmě lyžování. Je to pouze 10 až 15 kilometrů od centra. Zajímavostí je, že z pohoří Vitoša vytéká až devět řek. A z některých míst budete mít výborný výhled na Sofii. Tedy pokud nebude zataženo, mraky se totiž nad Vitošou převalují dost často.


 Národní palác kultury

NÁRODNÍ PALÁC KULTURY
Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.


 

Chrám Alexandra Něvského v Sofii

Národní palác kultury. Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.

Národní divadlo v Sofii bylo pojmenováno po Ivanu Vazovovi, nejznámějším bulharském spisovateli

Rotunda sv. Jiřího a římské památky v Sofii

Pohoří Vitoša v Bulharsku

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...Najdete na iDNES.cz