Sofie: slasti i strasti Bulharska

  14:10aktualizováno  14:10
Na metropoli Bulharska poznáte slasti i strasti země. Na prohlídku města vám bude stačit zhruba den - památek zde není moc a navíc se nacházejí na poměrně malém prostoru. Nejlepší je proto Sofií chodit pěšky. Přitom však mějte na paměti: české turisty tady mají stále rádi, ale i pro ně občas platí v taxíku či v restauraci dvojí ceny.

Procházka Sofií
V Sofii mají i krátkou trasu metra, ale centrum se dá pohodlně zvládnout za hodinku po svých. Když už si vezmete taxík, tak se o ceně domluvte předem, někteří vykukové, podobně jako u nás, se snaží cizince napálit.

To samé platí v restauraci. Lístky v angličtině či němčině mají občas jiné ceny než ty bulharské. A že je ten rozdíl skutečně velký. Někdy bývá až dvojnásobný. Jinak však do restaurace jít musíte, neboť bulharská kuchyně je výborná (dejte si například různé pečené maso a salát), stejně jako některá vína (doporučuji červený mvrud). Více o bulharské kuchyni ZDE.

Jedním z možných překvapení Sofie je velké množství barů, restaurací či kaváren. Není to sice ještě stejná úroveň jako na Západě, ale výrazně se to zlepšilo a je z čeho vybírat. Posezení v hospodě (ostatně jako všude jinde) se tak stává v bulharské metropoli jedním z nejpříjemnějších zážitků.

Při pohledu na mapu Bulharska se nezdá poloha Sofie právě výhodná. Jistě, k moři je to několik stovek kilometrů a cesta není právě nejlepší. Ale zde jsou tři tipy, na které ze Sofie dosáhnete lehce.

Tipy na výlety
Prvním je skutečně jeden z nejúžasnějších zážitků Bulharska: kláštery v pohoří Rila. I na evropské poměry je to fantastická záležitost a jen 90 kilometrů od Sofie. Za dvě hodiny jízdy autem pak můžete být v Plovdivu, městu s pěknou starou částí. A třetí je Bansko (méně než tři hodiny autem), o němž se říká, že tam je nejlepší ubytování v zemi. To má i svůj dopad - je daleko dražší než jinde.

Až do bulharské metropole pojedete, už předem si ušetřete zklamání, protože Sofia není nijak výstavní město a dědictví komunismu je tam vidět daleko častěji, než je tomu u nás. Přestože se nacházíme na Balkáně (o němž slýcháváme většinou ty horší zprávy), je to město bezpečné. A samotní Bulhaři? Nemějte obavy, Čechy mají stále rádi. Dokonce hodně rádi.


Rotunda sv. Jiřího a římské památky

ROTUNDA SVATÉHO JIŘÍ A ŘÍMSKÉ PAMÁTKY
Když narazíte v centru Sofie na prezidentský palác, vejděte do jeho areálu. Překvapení bude dokonalé. Uvnitř jsou vykopávky z dob starého Říma a rotunda svatého Jiří. Kdo jste dlouho nebyl v Sofii, budete překvapen. Mile překvapen. Rotunda je otevřena po rozsáhlé rekonstrukci od roku 1998, předtím byla celých 70 nepřístupná.

Jenom deset metrů od ní je příjemná kavárnička (jak jinak, jmenuje se U Rotundy). Jste v centru, ale je to neuvěřitelně tiché místo. V okolních ulicích pak staré vykopávky pokračují.


Chrám Alexandra Něvského

CHRÁM ALEXANDRA NĚVSKÉHO
Je to jistě nejfotografovanější a nejznámější budova Sofie. Její pozlacená kupole vám nedá šanci ji minout. A ani ji nemíjejte - stavba z přelomu devatenáctého a dvacátého století je 76 metrů vysoká a 53 metrů dlouhá. Vejde se do ní až 7000 lidí, ale většinu týdne zde panuje klid.

V podzemních kryptách je vzácná sbírka výtvarného umění. Před chrámem na náměstí je trh, kde koupíte pěkné suvenýry i nevzhlednou veteš.
Vitoša

VITOŠA
Pokud budete mít možnost, pak do pohoří Vitoša jeďte. V létě jsou zde příjemné procházky či jízda na horských kolech, v zimě samozřejmě lyžování. Je to pouze 10 až 15 kilometrů od centra. Zajímavostí je, že z pohoří Vitoša vytéká až devět řek. A z některých míst budete mít výborný výhled na Sofii. Tedy pokud nebude zataženo, mraky se totiž nad Vitošou převalují dost často.


 Národní palác kultury

NÁRODNÍ PALÁC KULTURY
Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.


 

Chrám Alexandra Něvského v Sofii

Národní palác kultury. Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko.

Národní divadlo v Sofii bylo pojmenováno po Ivanu Vazovovi, nejznámějším bulharském spisovateli

Rotunda sv. Jiřího a římské památky v Sofii

Pohoří Vitoša v Bulharsku

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Turistický svět objevuje Srbsko. Nejvíce se v zemi líbí Číňanům

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Srbsko letos čeká rekordní příjmy z turistiky. Podle ministra obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasima Ljajiče...

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Najdete na iDNES.cz