Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

King Kong i muzikant. Valašské Sněhové království ukáže vyřezané sochy

  16:55aktualizováno  16:55
Po roce opanují Pustevny sochy z ledu a sněhu. Už popatnácté se na známém místě v Beskydech poblíž Radhoště koná mezinárodní sochařské sympozium Valašské sněhové království.

Valašské sněhové království, to je docela výstižné jméno pro tuhle oblíbenou akci. Silnice mezi Prostřední Bečvou a Pustevnami mizí v závějích, stromy po obou stranách jsou obaleny sněhem jako v legendárním Mrazíkovi.

Fotogalerie

Na parkovišti u konečné stanice autobusu pracuje těžká technika. Odklízí sníh, aby o víkendu bylo všechno připraveno. Přestože fouká ostrý vítr, na místě panuje čilý ruch. Někteří prodejci už staví mobilní stánky, jiní dávají dohromady dřevěné boudy, ve kterých budou nabízet frgály, korbáčiky, ale hlavně svařené víno a horkou medovinu.

Velký stan, ve kterém budou k vidění díla jednotlivých účastníků, stojí vlevo od prodejního centra. V pátek toho však k vidění ještě moc nebylo. Většinou šlo pouze o ledové kvádry poskládané na sebe do jednoduchých tvarů. Výjimku tvoří ledový trůn v rohu stanu.

"Lidé se na něm mohou klidně i vyfotografovat. Chceme tím předejít situacím, kdy se návštěvníci snaží dostat k sochám co nejblíže a doslova překáží tvůrcům, kteří na nich ještě pracují," poznamenala Dagmar Hrabalová, jedna z jeho autorů a zároveň organizátorka sympozia.

A proč jsou ostatní sochy zatím skutečně jen polotovary? Důvod je jednoduchý.

Led je poddajný materiál, libují si polské řezbářky

Mezi účastníky sympozia na Pustevnách nechybí polské řezbářky Anna Zarebová

Na Pustevny se dostaly, jak jinak, díky doporučení své kamarádky, která se zná s pořadateli akce. Dvě sympatické Polky, Anna Zarebová a Anna Nowakovská, si účast na sympoziu pochvalují. "Prostředí je tady úžasné," shodují se.

Pořádají se podobné akce i v Polsku?
Nowakovská: Čas od času ano, ale opravdu jen velmi zřídka. To spíše stavby sněhových soch. Tady v Česku je to však mnohem lepší.

Proč si to myslíte?
Pokud se v Polsku něco takového děje, je to ve městech a má to minimální propagaci. Tady jsme na horách, což je pro podobné akce daleko atraktivnější prostředí.

Co z vašich kvádrů vznikne?
Bude to malé dítě, které si hraje s ledovými kostkami.

Je práce s ledem podobná jako se dřevem nebo s kamenem?

Zarebová: Je to daleko snazší. Led je měkčí, není třeba velké síly. A výsledek je vidět velmi rychle. Nejtěžší je poskládat ledové kvádry na sebe.

Nowakovská: Led je poddajný materiál. Dělá se s ním dokonce lépe než se sněhem. Socha může být podstatně preciznější. Práce s ledem je pro mě relax.

"Než se kvádry trochu opracují a založí se základní kubus díla, trvá to klidně i dva dny. Základní tvary se začaly vyřezávat v pátek odpoledne," popisuje Hrabalová.

Každá ze skupin tvůrců má k dispozici dvacet bloků ledu, ze kterých mohou svoji sochu vystavit. Někteří méně nároční však vystačí i s polovinou tohoto přídělu.

Než návštěvník obejde několik obrovských sněhových válců, ze kterých se autoři snaží vytvořit postavu muzikanta nebo King Konga, nestačí se divit.

Ledové polotovary změnily svou podobu k nepoznání. Ve stanu není slyšet vlastního slova, do hlasitých pokynů se mísí zvuky motorových pil, sekyr nebo různých mačet, které sochaři k úpravám ledu používají.

A pokud je někdo na pochybách, co pod jejich rukama vlastně vzniká, Hrabalová má k dispozici náčrty všech soch tak, jak budou vypadat v neděli odpoledne.

Práce sochařů budou pokračovat až do nedělního dopoledne. Vyhlášení výsledků je plánováno na nedělní 14. hodinu.

Sochy budou vystaveny i celý následující týden. Za týden, přesně v sobotu 19. ledna, pak budou o nejpovedenější sněhové sochy soutěžit také soutěžící z přihlášených základních a uměleckých škol.

"Chceme takto zapojit do výtvarného života i školní mládež," vysvětlila Hrabalová. Po oba víkendy je pro návštěvníky připraven také doprovodný program, který začíná vždy od 10 hodin.

Pokud budete chtít Valašské sněhové království navštívit, můžete využít autobusové kyvadlové přepravy z Prostřední Bečvy od restaurace Zavadilka.

Jestliže pojedete vlastními auty, přibalte si pro jistotu i sněhové řetězy. Třetí možností je využít sedačkovou lanovku z Trojanovic.

Při dosavadních čtrnácti ročnících Sněhového království bylo vytvořeno přes 160 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než sto profesionálních výtvarníků z pěti zemí.

Prohlédnout ledové sochy si lidé mohou na Pustevnách na hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Prohlédnout ledové sochy si lidé mohou na Pustevnách na hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Najdete na iDNES.cz