Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh zkomplikoval sčítání šelem v Beskydech

  11:12aktualizováno  11:12
Čerstvý sníh, který v kraji napadal těsně před víkendem, zamíchal ochranářům plány na sčítání šelem v Beskydech. Členové Správy chráněné krajinné oblasti a někteří dobrovolníci tady jen těžko zkoumali, kde se pohyboval vlk, rys či dokonce medvěd. "Stopy pod ním zmizely a přívaly sněhu také způsobily, že šelmy v takovém počasí příliš nevylézají a jsou v brlozích nebo norách," řekla odbornice na šelmy ze Správy chráněné krajinné oblasti v Rožnově pod Radhoštěm Dana Bartošová. Ochranáři prošli zejména česko-slovenské pohraniční pásmo od Mostů u Jablunkova na české straně Beskyd až po horu Makyta na Slovensku.

Spolu s ochranáři se na sčítání podílejí i lesní správy, které rovněž pohyb šelem v Beskydech dokumentují. "Než se výsledky vyhodnotí, bude to chvíli trvat," řekla Bartošová. Ochranáři a lesníci však už nyní mají důkazy, že v Beskydech se objevil v minulých dnech jeden vlk. "Víme prokazatelně o jednom vlku samotáři, který už několik let prochází své velké teritorium, zasahující k nám ze Slovenska. Stopy se objevily v lednu, nyní už ale může být zase zpátky na Slovensku," řekla Dana Bartošová.

Ochranáři soudí, že vlk brázdí lesy sám proto, že buď ho původní smečka od sebe vyhnala nebo padla za oběť zbraním zřejmě slovenských myslivců. "Už několik let ho pozorujeme. Nyní se objevil například v oblasti Bílé a Starých Hamrů," uvedla Bartošová. "Jestli bude dál sám, nevíme. Může hledat samici. Uvidíme."

Vlka v lednu spatřili i někteří obyvatelé Starých Hamer. Zemědělec Petr Šimeček, jemuž vlci v polovině devadesátých let zlikvidovali stádo vzácných ovcí, se na výskyt vlků dívá nevraživě: "Vlka jsme zjistili přímo v obci. To přece nejde. Zavolal jsem lesníkům, ti potvrdili vlčí stopy. Nechci je tady a nechtějí je tady ani myslivci," říká chovatel.

Ochranáři ale namítají, že vlků se nemusí bát ten, kdo správně svá zvířata střeží. Okresní úřad už navíc několik let v případě výskytu vlků upozorňuje obyvatele Beskyd, aby si zabezpečili hospodářství. "Tento vlk nepůsobí nijaké škody. Není vůbec nebezpečný a je velmi plachý. Musím ale říci, že vlků je mnohem méně, než jsme byli zvyklí pozorovat před pár lety," tvrdí Bartošová a připisuje to za vinu slovenským myslivcům, kteří měli už druhým rokem povoleno dva a půl měsíce vlky střílet. "Máme sice neověřené zprávy, že se objevili i další vlci, ale to jsou zatím jen opravdu neověřené zprávy," míní Dana Bartošová.

Ochranáři se také domnívají, že v Beskydech spí zimním spánkem nejméně jeden medvěd. Nechtějí však blíže specifikovat místo jeho brlohu. "Je to někde v oblasti kolem Bílé, ale neradi bychom je upřesňovali, aby měl klid. Je možné, že také není jen jeden. Minulý rok jsme registrovali v chráněné oblasti čtyři medvědy," řekla Dana Bartošová.

 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz