Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh nyní lyžařům dopřává

  19:52aktualizováno  19:52
Velmi dobré sněhové podmínky čekají na lyžaře, kteří se o nadcházejícím víkendu vydají do českých hor. Až 130 centimetrů sněhu pokrývá hřebeny Krkonoš a dostatek je ho i ve všech ostatních střediscích v republice. Kvůli hrozícímu lavinovému nebezpečí by ale turisté neměli právě v Krkonoších vstupovat do uzavřených lokalit. Lyžaři si budou moci také tento víkend svůj pobyt na horách spestřit sledováním sportovních akcí. Ve špičáckém sportovním areálu na Šumavě se uskuteční mistrovství České republiky snowboardistů - Snowboard Cup. Na Božím Daru čeká návštěvníky zase závod Karlův běh.

KRKONOŠE

V Beneckuna šedesáticentimetrové vrstvě starého leží tři centimetry nového sněhu. Všechny vleky jsou v provozu. V Černém dolu Všechny vleky jsou v provozu. Sjezdovky pokrývá asi 20 centimetrů přírodního sněhu. V Dolním Dvoře jezdí všechny vleky. Na sjezdovkách leží 30 až 40 centimetrů sněhu. V Harrachově na svazích leží 60 centimetrů sněhu, sjezdovky jsou sjízdné, na některých místech jsou  dosněžovány umělým sněhem. V Janských Lázních jezdí všechna dopravní zařízení včetně kabinové lanovky na Černou horu.  Sjezdové tratě pokrývá 40 až 80 centimetrů sněhu. Běžkaři mohou využít na hřebenech upravené okruhy Černá a Světlá hora v délce 25 kilometrů.

V Malé Úpě jsou v provozu všechny lyžařské vleky v areálu U Kostela, sjezdovka Sára ve Spáleném Mlýně a vlek Hybnerka na Pomezních boudách. Na sjezdových tratích leží přibližně 30 centimetrů sněhu. Běžkaři mohou využít 10 kilometrů upravených stop od Pomezních bud k Lysečinské boudě.

V Peci pod Sněžkou jezdí všechna dopravní zařízení, sjezdovky pokrývá až 60 centimetrů sněhu. Na sjezdovkách Javor a U Lesa se každý den lyžuje do 21 hodin. Běžecké stopy začínající u horních stanic vleků jsou upraveny. Ve Strážném jezdí všechny vleky, sjezdovky pokrývá 40 až 60 centimetrů sněhu. Běžecké tratě na Špindlerův Mlýn a na Dolní Dvůr jsou upraveny.

Ve Špindlerově Mlýně jezdí všechna dopravní zařízení. Ve Svatém Petru, na Medvědíně a na Horních Mísečkách pokrývá uměle zasněžované sjezdovky 90 centimetrů sněhu. Na sjezdových tratích Labská, Hromovka, Krakonoš a Stoh leží přibližně 45 centimetrů přírodního sněhu. Na černé sjezdovce ve Svatém Petru se každý den lyžuje do 21 hodin. Na Horních Mísečkách a Na Pláních jsou k dispozici kvalitní běžecké stopy navazující na pravidelně upravovanou Krkonošskou lyžařskou cestu. Ve středisku je zaplněna asi polovina parkovacích míst.

Ve Velké Úpě pokrývá hlavní sjezdovku u lanovky na Portášky 30 až 40 centimetrů sněhu. Na výše položených sjezdovkách u Sagasserových bud je sněhová pokrývka silnější.

ORLICKÉ HORY

V uměle zasněžovaném areálu Sport profi v Deštné leží kolem 60 centimetrů technického a přírodního sněhu, sjezdové tratě jsou upraveny. Jezdí všech sedm vleků na Martě I, Martě II a na Špičáku, na jehož svazích je od 40 do 50 centimetrů přírodního sněhu. Přístupové cesty na vrcholy, které nyní pokrývá do 75 centimetrů sněhu, jsou ze střediska sjízdné na lyžích.

Ve středisku Říčky leží kolem 70 centimetrů sněhu. V provozu jsou čtyři vleky, z toho dva ve Ski centru. Uměle zasněžovanou černou sjezdovku pokrývá asi 80 centimetrů sněhu, červenou sjezdovku asi 60 centimetrů umělého a přírodního sněhu. Modrá sjezdovka má 40 centimetrů přírodního sněhu. Všechny tratě jsou upravené a čekací doba u vleků se pohybuje do 10 minut. Na hřebenech leží od 50 do 80 centimetrů sněhu, místy jsou naváté závěje. Běžkaři mohou využít upravených tratí v délce okolo 28 kilometrů.

na sjezdovkách pětatřicet centimetrů sněhu. Vleky jsou všechny v provozu. V horních partiích sjezdovek se objevují ledové plotny. V údolí Moravy jsou projeté běžecké stopy. Na vrcholu Sněžníku je ledová krusta.

KRUŠNÉ HORY

Lyžovat bude o víkendu možné ve všech krušnohorských střediscích. Zatímco většina běžeckých stop bude kvalitně upravena, řada sjezdovek je místy vydřená. Okolí Božího Daru čeká největší sportovní událost zimní sezony, kterou bude Karlův běh. Pořadatelé zajistí v sobotu i neděli speciální autobus, který vyjede z Karlových Varů v 7.30 hodin. Autobus zastaví v Ostrově u Jídelny přibližně v 8 hodin. Z Božího Daru odjede v 16 hodin. "Boží Dar žije přípravami na víkendový Karlův běh. Počítáme, že zde bude na všech parkovištích plno.

Na Božím Daru, Klínovci i Neklidu pojedou všechny vleky," uvedla Alena Řehořová z Informačního centra na Božím Daru. Obdobná situace je i na Kraslicku. "Vleky pojedou jak v Kraslicích, tak na Bublavě a Stříbrné," konstatovala Adéla Juránková z kraslického infocentra.

Svezení nabídnou o víkendu i sjezdovky v Abertamech, v Novém Městě a všechny areály v Preninku. Ve střední části Krušných hor bude upraveno šedesát kilometrů běžeckých stop, včetně Krušnohorské magistrály a tratí vedoucích do Německa. "Sjezdovky jsou sice místy vydřené, ale děláme vše pro to, abychom na víkend lyžování zajistili," uved l provozovetel vleků v Aši Eduard Kolárik.

Zájemci o běžecký sport budou moci ve Slavkovském lese využít upravené stopy v areálu mariánskolázeňského golfového hřiště. "V provozu bude o víkendu také vlek u Koliby, a to od 16 do 21 hodin," informoval Vladimír Černý z Mariánských Lázní.

ŠUMAVA

Na Šumavě včera panovalo bezvětří a slunečné počasí. "Všechny běžecké tratě i nadále udržujeme," uvedl Karel Žlábek z Informačního centra Prášily. Upozornil však na to, že v nižších polohách jsou stopy místy vydřené, ve výšce nad tisíc metrů se jezdí bez problémů. Krásné téměř jarní počasí láká také na Železnorudsko. Samoty a Belveder dostávají vrstvu umělého sněhu a podmínky pro lyžování jsou dobré.

"V noci mrzne, proto je možné pomocí technického sněhu udržovat sjezdovky v perfektním stavu," sdělila Kristina Lehečková z železnorudského informačního střediska. V místech, kde je více než půl metru sněhu, budou připraveny i trasy pro běžkaře. Na Špičáku jsou sjezdovky jedna a dvě sjízdné pouze v dolní části od Jezerní cesty. Lyžuje se na celých sjezdovkách číslo tři a pět, kde jsou v provozu i vleky. Ve špičáckém sportovním areálu se o tomto víkendu uskuteční mistrovství České republiky snowboardistů - Snowboard Cup. Pojedou se dva závody - v sobotu duel a v neděli slalom. Začátek je vždy v osmnáct hodin.


Díky ochlazení je v provozu většina lyžařských vleků ve vyšších polohách jihočeské části Šumavy. Po deseti centimetrech sněhu se lyžuje dokonce i v Kramolíně u Lipna, kde fungují i s dětským výtahem dva vleky. Nejlepší situace je v oblasti Zadova. Na Kobyle leží i s dvaceti centimetry technického sněhu čtyřiceticentimetrová pevná vrstva a mrzne. Jezdí zde tři vleky až do 21 hodin a sedačková lanovka. Vleky jsou v pohybu také v Nových Hutích a na Kvildě, kde naměřili včera ráno sedmnáct stupňů pod nulou. Kvilda má do patnácti centimetrů sněhu, na běžeckých stopách ještě víc.

Vleky jezdí také na Javorníku. Správci zadovského areálu upravili osmdesát kilometrů běžeckých stop na klasickém okruhu. Od Zadova do Nových Hutí je dokonce uhlazeno deset kilometrů pro bruslení na lyžích. Do lyžařského střediska zve také rakouský Hochficht, kde je od 40 do 60 centimetrů tvrdého sněhu.

JESENÍKY, BESKYDY

Narozdíl od minulého slunečného víkendu, který vylákal na hory i ty lyžaře, kteří se zpočátku zalekli sněhové kalamity, se v Jeseníkách i Beskydech řádně ochladilo. V sobotu však již horská služba i meteorologové očekávají mírné oteplení. Středeční větrná smršť, která si vyžádala zastavení všech vleků na Červenohorském sedle, protože vítr dosahoval kolem sta kilometrů v hodině, ustoupila.

"Naši hosté se museli přizpůsobit a najít si náhradní program. Lyžovat opravdu nešlo, vítr byl životu nebezpečný," popisuje vichřici recepční hotelu na Červenohorském sedle Jana Ryšánková. "Je to zase v pořádku, jedou všechny vleky, i když kopce zahalila mlha." Kvůli silnému nárazovému větru, museli provozovatelé zastavit například vlek C. "Sněhová pokrývka dosahuje od sto čtyřiceti centimetrů na Pradědu přes třicet v Karlově a v Ramzové," uvedl náčelník jesenické horské služby Milan Gracias.

Podle něj budou běžecké stopy na víkend upraveny a sněhová pokrývka je nyní v horách ideální, ranní teploty se pohybují kolem sedmi stupňů pod nulou. Obdobná situace panovala i v Beskydech, kde vítr znepříjemňoval lyžařům pobyt v horách i včera. "Vítr tady lomcoval snad se vším, navíc pořádně mrzlo," tvrdí obsluha lanovky na Pustevny. "Během dne se vítr utišil, fouká jen mírně. Mělo by se oteplit už v sobotu, teploty se ale asi nepřehoupnou přes nulu," řekl náčelník Horské služby Beskydy Jaroslav Kozák.
 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz