Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sníh nadále trápí řadu zemí

  12:37aktualizováno  12:37
Sníh, vítr a nyní i silné mrazy trápí řadu zemí po celém světě. Sníh tak třeba viděli i obyvatelé tureckého Istambulu či severu Floridy, kde jsou vločky téměř raritou. Ve střední Evropě se naštěstí daří díky slunečnému počasí silničářům sníh a led rychle odklízet z hlavních tahů, nicméně řada úseků je však stále špatně sjízdná a řidiči musí být maximálně obezřetní. Některé obce na Slovensku a v Polsku zůstávají stále odříznuty od okolního světa.

SLOVENSKO

I když se počasí na Slovensku postupně zlepšuje, na mnoha místech, zejména v centrálních oblastech a na východě země, by neměli řidiči zapomenout na zimní výbavu a sněhové řetězy. Některé severoslovenské úseky silnic nižší kategorie jsou totiž stále buď nesjízdné, nebo se na nich jezdí doslova krokem. Podle údajů Slovenské správy silnic jsou všechny slovenské dálnice sjízdné. V úseku dálnice D1 Ivachnová - Važec je na vozovce asi dvoucentimetrová vrstva sněhu. Zvýšenou pozornost by měli řidiči věnovat i jízdě na dálnici D61 u Trnavy, kde jsou na vozovce zbytky sněhových jazyků a náledí.

Silnice první a druhé třídy jsou zasněžené zejména v severní části západního a východního Slovenska a v centrální části země. Na většině komunikací v okresech Košice-okolí, Michalovce, Trebišov, Svidník, Banská Bystrica, Žilina a Trenčín se dopoledne tvořily závěje a sněhové jazyky.

Nesjízdných úseků ale ubývá; vyskytují se však ještě hlavně ve Vysokých Tatrách, v okrese Stará Ľubovňa i dalších zejména horských oblastech na silnicích nižších kategorií. V některých dalších okresech na severu a východě země je nadále kvůli silnému větru vyhlášen kalamitní stav. Aktuální údaje o sjízdnosti jsou na internetové stránce Slovenské správy silnic (www.ssc.sk).

Téměř 40 vesnic a chatových oblastí v okrese Žilina ale nadále zůstavá od v důsledku mimořádné nadílky sněhu již od Nového roku odříznuto od okolního světa. Kritická situace je rovněž v některých obcích Liptova, Oravy a Kysuc, kde výše sněhu dosahuje kolem dvou metrů. "Odlehlejší oblasti a osady jsou nepřístupné a možnost zdravotnického zabezpečení a zásobování potravinami je minimální," řekl mluvčí Krajského úřadu v Žilině Ján Filip. I když sněžení v uplynulých hodinách ustalo, život lidem neustále komplikují silné mrazy. Rekordní mráz byl dnes zaznamenán zejména na středním Slovensku. Ranní teplota ve Sliači (okres Zvolen) klesla pod minus 24 stupňů Celsia.


POLSKO

Polští silničáři společně s armádou obnovili průjezdnost na všech hlavních silničních trasách v zemi. Horší situace stále panuje na místních cestách. Stovky obcí jsou nadále odříznuty od světa, na 3500 škol vyhlásilo mimořádné prázdniny. Sníh již není největším problémem, shodují se polští záchranáři. Obavy nyní vzbuzuje především silný mráz, když teploty v některých regionech Polska klesly až pod minus 25 stupňů Celsia. V odříznutých obcích začínají podle polského Rádia Zet lidem docházet zásoby otopu a nový nemají šanci dostat.

Přestože se situace na hlavních polských silničních trasách postupně vrací k normálu, cestování po nich je stále velmi nebezpečné. Celé kilometry silnic jsou po odklizení sněhu pokryty souvislou vrstvou ledu bez jakéhokoliv posypu. "Kdo vysloveně nemusí, ať za volant nesedá," shodují se silničáři s policisty.  Nejhorší situace na místních komunikacích panuje v jižních oblastech Polska v blízkosti hranic s Českou republikou a Slovenskem. Do sněhem zasypaných vesnic se za použití těžké mechanizace pokoušejí dostat silničáři společně s vojskem. Postupně se zlepšuje situace rovněž na železnici. Všechny trasy jsou již průjezdné a vlaky postupně opět začínají jezdit podle platného jízdního řádu. V minulých dnech některé soupravy nabíraly zpoždění od 17 do 24 hodin.

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ

Další sníh padal ve čtvrtek na jižní státy USA, které jsou jinak zvyklé i v zimě na mírné a slunečné počasí. Další sněhová nadílka po středeční sněhové bouři, která zasáhla celý jih od Louisiany po Virginii, ochromila provoz na letišti v Atlantě a na silnicích si vyžádala deset obětí při dopravních nehodách na nebezpečně kluzkých silnicích. Například dálnice spojující státy Georgia a Alabama byla uzavřena poté, co se na ní utvořila 43 kilometrů dlouhá zácpa.

Policie hlásily v jednotlivých státech stovky dopravních nehod, při nichž místní řidiči neuvyklí jízdě na sněhu sklouzávali ze silnice, naráželi do svodidel nebo jeden do druhého.  V hlavním městě Virginie Richmondu napadlo 15 centimetrů sněhu. Vločky viděli i užaslí obyvatelé měst Pensacola a Marianna na severu Floridy. Nízké teploty vedly na Floridě k rekordnímu prodeji dřeva na topení, farmáři museli přikrývat úrodu a v Jacksonville a Tallahassee se před chladem ukrývaly v útulcích stovky lidí.

I dnes se očekává až 30 centimetrů sněhu na některých místech Georgie, v Severní Karolíně a Virginii. Na jednom z nejrušnějších letišť světa v Atlantě byly ve středu i ve čtvrtek zrušeny stovky letů a noc muselo na letišti strávit nedobrovolně skoro 5000 cestujících. Dnes, kdy by v Atlantě měla teplota vystoupit nad nulu, by se měl letecký provoz vrátit k normálu. V Jižní Karolíně guvernér nařídil 64.000 státních zaměstnanců, aby zůstali doma, a uzavřena zůstala i většina místních škol. I další jižní státy doporučily občanům, aby pokud možno zůstali doma. Ve čtvrtek nefungovala řada podniků a například Coca-Cola v Atlantě ponechala na svých zaměstnancích, aby zvážili, zda se mohou dostat do práce.

TURECKO

Vydatné sněžení dnes ráno paralyzovalo dopravu ve značné části tureckého největšího města Istanbulu. To se zahalilo do 20 centimetrů vysoké pokrývky sněhu.  Příval sněhu si vyžádal zastavení provozu na mezinárodním Atatürkově letišti v evropské části města. Na silnicích turecké megapole, která není na takové přísuny sněhu příliš zvyklá, byly zaznamenány četné dopravní nehody.

Dva mosty přes Bosporskou úžinu, které úřady pro provoz uzavřely, se pokryly ledem a desítky obyvatel se je snažily přejít, aby se dostaly na druhý břeh. Záběry klouzajících chodců ukazovaly televizní stanice. Zpravodajská televizní stanice NTV informovala, že kvůli počasí se dokonce zpozdilo otevření istanbulské burzy. V Istanbulu, kde by mělo sněžit až do soboty, prodloužily školy prázdniny. Nepřízeň počasí provázená místy sněhovými bouřemi zasáhla rovněž další části Turecka, zejména severozápad, centrální oblasti a východ.

RUMUNSKO

Silné sněžení doprovázené teplotami do minus 15 stupňů Celsia a silným větrem ochromilo dopravu ve velké části Rumunska. Asi nejhorší podmínky jsou v Transylvánii a v Dobrudži, kde sněhová pokrývka dosahuje místy až 1,5 metru. Sníh způsobil, že byl přerušen provoz na 15 silnicích, ovlivněn byl i provoz na železnici. Uzavřeny byly přístavy Konstanca, Sulina, Mangalia a též kanál spojující Dunaj s Černým mořem.  Mnoho Rumunů zůstalo uvězněno po oslavách Nového roku v karpatských rekreačních objektech.

ŘECKO

Nad aténskou Akropolí se dnes rozpoutala sněhová bouře, která v celé aglomeraci řecké metropole narušila pozemní, leteckou i námořní dopravu. Způsobila také výpadky v dodávkách elektrické energie. Sníh, který padal ve velkých vločkách, změnil silniční síť aglomerace a jejího okolí ve velké kluziště. Automobily musely jezdit jen s řetězy, uvedly řecké sdělovací prostředky. Provoz městských autobusů byl přerušen. Centrální dálnice, která spojuje severní a jižní předměstí, byla rovněž uzavřena, jakož i úseky dálnice na okraji Atén. Prefektura zakázala do metropole vjezd kamiónů, které nejsou vybaveny řetězy, až do 18:00 hodin.

Mezinárodní letiště v Aténách muselo zrušit několik vnitřních letů, čímž se zpozdily všechny ostatní lety. Přerušeno bylo také veškeré námořní spojení s ostrovy. Vlna chladného počasí, která zasáhla celé Řecko, má podle meteorologů trvat až do neděle.

 

Ze sněhu mají radost hlavně děti. Ve městě Hattiesburg v americkém státu Mississippi se po sněhové bouři děti koulovaly.

Autor:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Další z rubriky

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.