Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh na horách vydrží zřejmě celý týden

  10:59aktualizováno  10:59
Příznivci lyžování se mohou radovat. Sněhové podmínky na českých horách byly tento víkend skvělé a meteorologové slibují, že minimálně ještě celý týden vydrží. "Bude se sice mírně oteplovat, předpokládáme ale, že se teploty udrží téměř celý týden pod bodem mrazu. Pokud by sníh koncem týdne někde mizel, tak to bude jen v nižších polohách," řekl Daniel Tudor, prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. "Na horách spíš sníh ještě připadne," dodal. Vývoj na delší období si ale už odhadnout netroufl.

Náhlou sněhovou nadílku z konce minulého týdne lyžaři přivítali. Řada z nich totiž sobotu i neděli považovala za poslední možnost pořádné si zalyžovat. "Je nádherně. Mohlo by to vydržet i  přes celý týden. Ale je konec února, takže to spíš ro ztaje," hodnotil včera situaci Pavel Nosek z Ústí nad Labem, který se v neděli vydal s manželkou na běžky do okolí děčínského Sněžníku. "My se nyní snažíme dohnat alespoň to, co jsme skoro celou zimu nemohli," doplnil.

Stejný nápad jako on dostaly o víkendu i další desítky příznivců běhu na lyžích. Řadu z nich tvořili na Sněžníků turisté ze Německa. Majitelé vleků v některých lyžařských střediscích na severu Čech přes ideální sněhové podmínky ale zas tak spokojení nebyli. Lidí sice přijelo mnoho, vlekaři i pracovníci Horské služby se však shodli, že čekali daleko větší nápor.

"Na sjezdovkách leží asi šedesát centimetrů velmi pěkného sněhu, je navíc dobré počasí, přesto nejsou svahy zcela zaplněné. Přijelo několik tisíc lidí, i tak to byl spíš průměrný víkend," zhodnotil volné dny dobrovolný člen Horské služby na Božím Daru Josef Roubíček. S jeho hodnocením souhlasí i Rudolf Patzelt z Horské služby na Telnici, kde fungovalo všech šest zdejších vleků. "Přijelo docela hodně lidí, ale zažil jsem jich zde i více. Na druhou stranu jsme měli díky tomu poměrně klid, pouze v sobotu si jedna dívka poranila nohu," uvedl Patzelt z místní Horské služby. "I my jsme neřešili mnoho úrazů. Odváželi jsme pouze lyžaře se zlomeným stehnem a s poraněným kolenem. Mezi dalšími zraněními převládaly běžné lyžařské úrazy," dodal Roubíček.

Lépe na tom byla menší severočeská lyžařská střediska. Jen v Klínech na Mostecku například napadlo přes půl metru sněhu, šedesáti centimetry se chlubil i nedaleký Český Jiřetín. "Lidí přijelo tolik, že lyžaři museli dokonce čekat nejméně deset minut na vleky," řekl jeden z provozovatelů místních vleků Luboš Pernica. Naplno pojedou zdejší vleky po celý tento týden, jejich majitelé totiž chtějí alespoň trochu srovnat letošní spíše slabou sezónu. 
 
Slunečné dny, mrazivé noci a dostatek sněhu na kvalitní sportování vytvořily o víkendu také ze Šumavy lyžařský ráj. Například v zadovském areálu i na Nových Hutích byly v provozu všechny vleky a po svazích se proháněly stovky lyžařů. "Podmínky jsou velmi dobré. Na sjezdovkách leží od třiceti do pětačtyřiceti centimetrů sněhu, na Kobyle jsme navíc už dvakrát za sebou uměle zasněžovali," potvrdil šéf Lyžařského areálu Zadov Zdeněk Střeleček.

Na rozdíl od minulého víkendu se výrazně zlepšila i kvalita běžkařských tras na Šumavě. "Celý osmdesátikilometrový okruh jsme čerstvě projeli ještě v sobotu ráno," dodal Střeleček. Po čtrnáctidenní přestávce začal fungovat i vlek na Kvildě. "O víkendu tady dohromady lyžovalo asi pět stovek lidí. Věřím, že to ještě nebude konec zimní sezony, vždyť v noci teplota klesla až na minus dvacet," uvedl provozovatel kvildského vleku Jan Veverka.

Zájem turistů o lyžování zaznamenali rovněž členové Horské služby. Tentokrát však museli zasahovat i u jedné tragické události. "Přímo v běžecké stopě u Knížecích Plání zemřel v sobotu na srdeční selhání šestapadesátiletý muž z Benešovska," upřesnil dobrovolný člen Horské služby Zadov Lubomír Pichler.
 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz