Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžných děl je v horách poskrovnu

  14:25aktualizováno  14:25
Bílá - Beskydám chybí v zimě především sníh. Na tom se shodují jak profesionální lyžaři, tak amatéři. Proto mnozí z nich alespoň jednou za zimní sezonu odjedou na pořádnou "lyžovačku" do některého z evropských lyžařských středisek v Rakousku, Itálii nebo Francii.

"Jsme daleko od Prahy. Proto je o Beskydy malý zájem," říká dlouholetý trenér žáků Jan Němec z oddílu Heat Ski Team v Bílé. "Beskydy mají přes zimu velké a nevyužité možnosti v ubytování. Lidé však raději jezdí jinam, protože v zimě tak chudé na sníh, jako byla například loni, prostě nemají na čem lyžovat."

Nejlepší jsou Bílá a Pustevny
Jan Němec řekl, že nejlepší podmínky v Beskydech mají v současnosti střediska Bílá a Pustevny. Každé z nich má čtyři sněžná děla.

"Ideální by bylo, kdyby bylo zasněžování všude. Umělý sníh je mnohem kvalitnější než přirozený. Je takřka nezničitelný a snese vyšší teploty než běžný. Na to by se ostatní střediska měla zaměřit," řekl Jan Němec.

Přestože trenér, který vedl tři roky i ženskou reprezentaci České republiky, jezdí se svými sportovci trénovat na ledovce do Rakouska, v Beskydech s nimi lyžuje polovinu dnů tréninkové přípravy na závody. "Beskydy jsou sice malé, ale naše. Lyžujeme tady rádi," říká upřímně Jan Němec.

Totéž říkají o Beskydech amatérští lyžaři. Ti ale upozorňují, že v cizině lze dnes lyžovat mnohem pohodlněji než v Beskydech. "Když člověk přijede na Bílou, plete se mu někdy na nevelké sjezdovce až dvě stě lidí pod nohy. Jsou tam dlouhé fronty a člověk sjede dvakrát a má toho občas fakt dost. Navíc ho závodní lyžaři na vleku předbíhají," řekl například Tomáš Kuchař, který kromě lyžování v Beskydech s přáteli jednou za zimu zamíří pravidelně do některého z alpských lyžařských středisek.

Lyžování v Beskydech čeká rozmach
Přesto Tomáš Kuchař potvrzuje, že se úroveň beskydských sjezdovek zlepšuje. "Na Pustevnách i na Bílé už se snaží. Na Bílé je dokonce noční lyžování, což může trochu pomoci snížit návaly v době, kdy jinde není sníh. Jezdíme hodně na Gruň a chceme letos vyzkoušet také obnovenou sjezdovku na Javorovém."

Trenér Jan Novák věří, že po vzniku krajů čeká Beskydy v oblasti lyžování rozmach. "Kraj bude chtít podpořit tento druh rekreace a bude do lyžování v Beskydech investovat. Tím by mohly vzniknout v Beskydech další moderní atrakce, jako například snowparky a sněhové U rampy. Jsme také schopni vysekat nové sjezdovky, ale chce to najít společnou řeč s ochranáři a ochránci přírody. Oni si málo uvědomují, že z výdělků z lyžování pak lze hradit i jejich ochranu přírody," míní trenér.

Jan Novák vítá vznik nových vleků se zasněžováním jako například na Morávce. "Každé nové zasněžování v Beskydech je dobré a přibližuje hory evropskému standardu. Dnes jsou lidé nároční a opravdu jezdí za lepším. Nám závodníkům stačí jeden kopec, ale ti, kteří investují do výbavy dost peněz, chtějí mít i dobré podmínky k lyžování," řekl Novák.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz