Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžných děl je v horách poskrovnu

  14:25aktualizováno  14:25
Bílá - Beskydám chybí v zimě především sníh. Na tom se shodují jak profesionální lyžaři, tak amatéři. Proto mnozí z nich alespoň jednou za zimní sezonu odjedou na pořádnou "lyžovačku" do některého z evropských lyžařských středisek v Rakousku, Itálii nebo Francii.

"Jsme daleko od Prahy. Proto je o Beskydy malý zájem," říká dlouholetý trenér žáků Jan Němec z oddílu Heat Ski Team v Bílé. "Beskydy mají přes zimu velké a nevyužité možnosti v ubytování. Lidé však raději jezdí jinam, protože v zimě tak chudé na sníh, jako byla například loni, prostě nemají na čem lyžovat."

Nejlepší jsou Bílá a Pustevny
Jan Němec řekl, že nejlepší podmínky v Beskydech mají v současnosti střediska Bílá a Pustevny. Každé z nich má čtyři sněžná děla.

"Ideální by bylo, kdyby bylo zasněžování všude. Umělý sníh je mnohem kvalitnější než přirozený. Je takřka nezničitelný a snese vyšší teploty než běžný. Na to by se ostatní střediska měla zaměřit," řekl Jan Němec.

Přestože trenér, který vedl tři roky i ženskou reprezentaci České republiky, jezdí se svými sportovci trénovat na ledovce do Rakouska, v Beskydech s nimi lyžuje polovinu dnů tréninkové přípravy na závody. "Beskydy jsou sice malé, ale naše. Lyžujeme tady rádi," říká upřímně Jan Němec.

Totéž říkají o Beskydech amatérští lyžaři. Ti ale upozorňují, že v cizině lze dnes lyžovat mnohem pohodlněji než v Beskydech. "Když člověk přijede na Bílou, plete se mu někdy na nevelké sjezdovce až dvě stě lidí pod nohy. Jsou tam dlouhé fronty a člověk sjede dvakrát a má toho občas fakt dost. Navíc ho závodní lyžaři na vleku předbíhají," řekl například Tomáš Kuchař, který kromě lyžování v Beskydech s přáteli jednou za zimu zamíří pravidelně do některého z alpských lyžařských středisek.

Lyžování v Beskydech čeká rozmach
Přesto Tomáš Kuchař potvrzuje, že se úroveň beskydských sjezdovek zlepšuje. "Na Pustevnách i na Bílé už se snaží. Na Bílé je dokonce noční lyžování, což může trochu pomoci snížit návaly v době, kdy jinde není sníh. Jezdíme hodně na Gruň a chceme letos vyzkoušet také obnovenou sjezdovku na Javorovém."

Trenér Jan Novák věří, že po vzniku krajů čeká Beskydy v oblasti lyžování rozmach. "Kraj bude chtít podpořit tento druh rekreace a bude do lyžování v Beskydech investovat. Tím by mohly vzniknout v Beskydech další moderní atrakce, jako například snowparky a sněhové U rampy. Jsme také schopni vysekat nové sjezdovky, ale chce to najít společnou řeč s ochranáři a ochránci přírody. Oni si málo uvědomují, že z výdělků z lyžování pak lze hradit i jejich ochranu přírody," míní trenér.

Jan Novák vítá vznik nových vleků se zasněžováním jako například na Morávce. "Každé nové zasněžování v Beskydech je dobré a přibližuje hory evropskému standardu. Dnes jsou lidé nároční a opravdu jezdí za lepším. Nám závodníkům stačí jeden kopec, ale ti, kteří investují do výbavy dost peněz, chtějí mít i dobré podmínky k lyžování," řekl Novák.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz