Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžka bude navždy jiná. Nová poštovna už stojí.

  14:53aktualizováno  14:53
Vrchol Sněžky opět změnil svoji podobu. Stavbaři dokončili montáž dřevěné konstrukce nové poštovny, boudy s občerstvením a vyhlídkou, která zaplnila volné místo po zbourané České boudě.

Stavba nové poštovny na Sněžce | foto: Ondřej LitteraMF DNES

"Máme hotový dřevěný skelet, vypnuta vnitřní zavětrovací lana, přikrytou střechu a začínáme montovat rámy pro okna skleněného pláště,“ informoval Pavel Klimeš, jehož stavební firma poštovnu buduje.

Stavba nové poštovny na Sněžce

Přestože Sněžka se svými 1602 metry nad mořem není žádnou velehorou, její výška a s ní spojený nižší tlak vzduchu hrají při stavbě prosklené poštovny důležitou roli, kterou nelze podcenit.

"Prostor mezi zdvojenými skly se vyplnil plynem už při výrobě v Teplicích, kde je o třetinu vyšší tlak vzduchu než na Sněžce. Kdybychom skla ponechali tak, jak jsou, tak by se vyboulila. Proto musíme tlak izolačního plynu mezi skly po vyvezení na vrchol snížit,“ vysvětlil Klimeš.

Stavba nové poštovny na Sněžce 

Po dokončení skleněného pláště už bude zbývat pouze nainstalovat vnější hydraulicky ovládané dřevěné okenice, jejichž otevíráním a zavíráním bude možné dát objektu podobu moderní stavby či obyčejné dřevěné boudy, a dobudovat samostatně stojící konstrukci točitého schodiště k vyhlídkové plošině.

Bude-li stavbařům přát počasí, měla by nová poštovna přivítat první hosty o tradiční Svatovavřinecké pouti na začátku srpna. "Snad to vyjde. Ale montujeme originální skládačku z dvaceti tisíc dílů navrženou speciálně pro vrchol Sněžky, takže nějaký nečekaný problém se může vždy objevit,“ upozornil Klimeš.

Stavba nové poštovny na Sněžce

Těžce prosazovaný projekt

Moderně pojatý objekt nové České poštovny podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana se vrcholu nejvyšší české hory dotýká jen prostřednictvím deseti patek, takže převážná část jeho podlahy se vznáší nad povrchem hory.

Nová poštovna na Sněžce, stavba se posunula na rok 2007
Vizualizace nové poštovny na Sněžce. Autořu projektu: Ing.arch. Patrik Hoffman, prof.Ing.arch. Martin Rajniš. Zdroj: vize.com

Netradiční moderní stavbu s plochou střechou nebylo snadné prosadit. Výhrady k ní měli především správci Krkonošského národního parku, kterým vadilo zejména to, že si původně nemohli vybírat z více variant. Proto sami oslovili tři architektonické ateliery, které na jejich žádost vypracovaly celkem devět alternativních návrhů. I v tomto rozšířeném výběru dopadla nejlépe drobně upravená původní studie architektů Rajniše a Hoffmana, na kterou nakonec kývli správci parku i ministerstvo životního prostředí, jež muselo ke stavbě v nejpřísněji chráněné zóně národního parku vydat zvláštní povolení.

Nová poštovna vyrůstá na místě podstatně větší České boudy, kterou uzavřeli v roce 1990 kvůli vypouštění nečištěné odpadní vody hygienici. Od té doby nejvýše položená budova v republice chátrala a její osud se definitivně naplnil před třemi lety, kdy došlo k její demolici.

Poštovní služby na Sněžce

Česká poštovna na Sněžce opatřila první dopisy a pohlednice kulatým razítkem už 11. září 1899. V roce 1938 po obsazení Sudet německou armádou se poštovna uzavřela a její provoz nepokračoval ani po válce.

Poštovní služby na Sněžce obnovila až v roce 1995 bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková. Ta pro poštovnu opravila malý domek, v němž ve třicátých letech minulého století sídlil kiosek s občerstvením.

Nová poštovna dnes vyrůstá na Sněžce na místě České boudy, která byla zdemolována v roce 2004.


***Přečtěte si o Sněžce ve Stroji času: Od dřevěnic ke skleněnému kvádru

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz