Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněhu je stále dost jen pro běžkaře

  17:53aktualizováno  17:53
Sněhové podmínky na horách nejsou ani na začátku ledna ideální - přírodního sněhu je stále málo, a proto provozovatelé lyžařských areálů musejí sjezdovky zasněžovat i uměle. Většinou velmi dobré podmínky však hory nabízejí běžkařům. Nejlepší jsou zatím v Krkonoších, kde na hřebenech leží 55 až 65 centimetrů sněhu a v provozu jsou sjezdové i běžecké tratě s výjimkou části Černé sjezdovky ve Svatém Petru. O víkendu zde přibylo až 15 centimetrů prachového sněhu a jsou tu ideální podmínky pro běžkaře. Krkonošská lyžařská cesta je upravena, uzavřena je ale cesta úbočím Kozích hřbetů a údolím Bílého Labe.

Jizerské hory a Krkonoše

Téměř jasnou oblohu, slunce a dobré podmínky pro běžkaře hlásí dnes i západní Krkonoše a Jizerské hory. Teploty se zde pohybují kolem pěti stupňů pod bodem mrazu a běžecké tratě jsou upravené. O něco horší podmínky jsou tu pro milovníky sjezdového lyžování. Podle pracovníků horské služby je sněhu málo a sjezdovky jsou místy vydřené. Přesto jsou upravené a všechny vleky jsou v provozu. Díky nízkým teplotám nahrazují provozovatelé sjezdovek výpadek přírodního sněhu sněhem technickým.

Orlické hory

Velmi dobré sněhové podmínky pro běžkaře jsou i v Orlických horách. Leží na nich zhruba 35 centimetrů sněhu. V Deštném je v provozu šest lyžařských vleků, sjezdovky jsou dosněžovány uměle.

Krušné hory

Nedostatkem sněhu stále trpí západočeská část Krušných hor, kde leží maximálně 20 centimetrů. Jezdí jen dva vleky na Božím Daru a jeden vlek pod Klínovcem. Zde nejsou dobré podmínky ani pro běžkaře - stopy nejsou upravené. Teploty se pohybují kolem minus čtyř stupňů.

Šumava

O něco lepší je situace v západočeské části Šumavy, kde leží na hřebenech maximálně 30 centimetrů sněhu. V provozu jsou dva kratší vleky na Špičáku, jezdí se na Godlhofu, Samotách, Nad nádražím a na Alpa-louce. Ráno zde naměřili 15 stupňů pod nulou. V jihočeské části Šumavy, kde sněhová pokrývka většinou nepřekračuje deset centimetrů, se naplno lyžuje jen v okolí Zadova a Nových Hutí. V lyžařském areálu Zadov je díky sněžným dělům sjezdovka na Kobyle pokryta vedle deseti centimetrů přírodního také 25 až 30 centimetry technického sněhu; v provozu jsou tři malé vleky i sedačková lanovka. Obdobné podmínky jsou i v Nových Hutích, kde jezdí všechny vleky.

Jeseníky a Beskydy

Slunečné počasí dnes vítalo lyžaře v Jeseníkách. Ve výše položených centrech jezdily vleky, i když podmínky pro sjezdové lyžování nejsou ideální a svahy jsou místy vydřené. Leží zde od 20 do 45 centimetrů sněhu, z toho nejvíc na Ovčárně, kde se v neděli poprvé rozjely dva kratší vleky.
Přestože v Beskydech na milovníky zimy nečeká bohatá sněhová nadílka - výška sněhu na svazích a úbočích se pohybuje od 15 do 30 centimetrů - lyžuje se ve většině středisek, teploty okolo minus deseti stupňů Celsia.

Střední Čechy

V jediném středočeském lyžařském areálu Monínec nedaleko Sedlce-Prčice na Benešovsku je zatím v provozu jen stopadesátimetrová, uměle přisněžovaná sjezdovka s vlekem.

Horní stanice lanovky ve Svatém Petru

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Najdete na iDNES.cz