Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněhu je stále dost jen pro běžkaře

  17:53aktualizováno  17:53
Sněhové podmínky na horách nejsou ani na začátku ledna ideální - přírodního sněhu je stále málo, a proto provozovatelé lyžařských areálů musejí sjezdovky zasněžovat i uměle. Většinou velmi dobré podmínky však hory nabízejí běžkařům. Nejlepší jsou zatím v Krkonoších, kde na hřebenech leží 55 až 65 centimetrů sněhu a v provozu jsou sjezdové i běžecké tratě s výjimkou části Černé sjezdovky ve Svatém Petru. O víkendu zde přibylo až 15 centimetrů prachového sněhu a jsou tu ideální podmínky pro běžkaře. Krkonošská lyžařská cesta je upravena, uzavřena je ale cesta úbočím Kozích hřbetů a údolím Bílého Labe.

Jizerské hory a Krkonoše

Téměř jasnou oblohu, slunce a dobré podmínky pro běžkaře hlásí dnes i západní Krkonoše a Jizerské hory. Teploty se zde pohybují kolem pěti stupňů pod bodem mrazu a běžecké tratě jsou upravené. O něco horší podmínky jsou tu pro milovníky sjezdového lyžování. Podle pracovníků horské služby je sněhu málo a sjezdovky jsou místy vydřené. Přesto jsou upravené a všechny vleky jsou v provozu. Díky nízkým teplotám nahrazují provozovatelé sjezdovek výpadek přírodního sněhu sněhem technickým.

Orlické hory

Velmi dobré sněhové podmínky pro běžkaře jsou i v Orlických horách. Leží na nich zhruba 35 centimetrů sněhu. V Deštném je v provozu šest lyžařských vleků, sjezdovky jsou dosněžovány uměle.

Krušné hory

Nedostatkem sněhu stále trpí západočeská část Krušných hor, kde leží maximálně 20 centimetrů. Jezdí jen dva vleky na Božím Daru a jeden vlek pod Klínovcem. Zde nejsou dobré podmínky ani pro běžkaře - stopy nejsou upravené. Teploty se pohybují kolem minus čtyř stupňů.

Šumava

O něco lepší je situace v západočeské části Šumavy, kde leží na hřebenech maximálně 30 centimetrů sněhu. V provozu jsou dva kratší vleky na Špičáku, jezdí se na Godlhofu, Samotách, Nad nádražím a na Alpa-louce. Ráno zde naměřili 15 stupňů pod nulou. V jihočeské části Šumavy, kde sněhová pokrývka většinou nepřekračuje deset centimetrů, se naplno lyžuje jen v okolí Zadova a Nových Hutí. V lyžařském areálu Zadov je díky sněžným dělům sjezdovka na Kobyle pokryta vedle deseti centimetrů přírodního také 25 až 30 centimetry technického sněhu; v provozu jsou tři malé vleky i sedačková lanovka. Obdobné podmínky jsou i v Nových Hutích, kde jezdí všechny vleky.

Jeseníky a Beskydy

Slunečné počasí dnes vítalo lyžaře v Jeseníkách. Ve výše položených centrech jezdily vleky, i když podmínky pro sjezdové lyžování nejsou ideální a svahy jsou místy vydřené. Leží zde od 20 do 45 centimetrů sněhu, z toho nejvíc na Ovčárně, kde se v neděli poprvé rozjely dva kratší vleky.
Přestože v Beskydech na milovníky zimy nečeká bohatá sněhová nadílka - výška sněhu na svazích a úbočích se pohybuje od 15 do 30 centimetrů - lyžuje se ve většině středisek, teploty okolo minus deseti stupňů Celsia.

Střední Čechy

V jediném středočeském lyžařském areálu Monínec nedaleko Sedlce-Prčice na Benešovsku je zatím v provozu jen stopadesátimetrová, uměle přisněžovaná sjezdovka s vlekem.

Horní stanice lanovky ve Svatém Petru

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz