Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrky v Beskydech ničí škůdci. Václavky

  17:33aktualizováno  17:33
Někteří si trsy této houby nadšeně nosí domů. Za měsíc bude mít dokonce tato houba svůj "svátek". A ještě dnes někteří lidé nevěřícně zakroutí hlavou, když slyší, že může za pár týdnů či měsíců udolat vzrostlý smrk.

Václavka je současnou pohromou pro beskydské smrkové lesy. Stromu zaleze pod kůru a přetne životně důležité tepny. Smrku začne žloutnout jehličí, kmen pod kůrou zbělá a celý strom se stává snadnou kořistí i pro další škůdce.

Správce lesů na Jablunkovsku František Lipowski říká suše vcelku děsivá slova: "Do roku 2000 nebyla václavka velký problém. Nyní už hovoříme o malé šanci přežití smrku."

Václavka si nevybírá. Napadá smrky, které jsou čerstvě vysazené, i ty, které mají sto dvacet let. "V některých oblastech je ohrožena budoucnost smrku. Pokud totiž bude napadání václavkou pokračovat v takové míře jako doposud, můžeme do tří, čtyř let mluvit o brzkém zániku smrkových lesů v některých našich oblastech," říká správce František Lipowski.

Lesníci si zatím nevědí rady

Lesníci si zatím nedovedou vysvětlit, proč václavka smrky tak nemilosrdně likviduje. "Nevíme, jestli to nesouvisí se situací v Polsku, kde lesníci s václavkou například v nadlesnictví Ustroň bojují už třicet let. Určitou roli může hrát i kolísání hladiny spodní vody v přírodě. V období sucha stromy slábnou a nedokáží se bránit škůdcům," říká Lipowski.

Vliv na zvyšování napadání smrkových porostů václavkou může mít i změna globálního klimatu. "Časté kolísání teplot a vlhkosti má určitě zhoubný vliv na zdravotní stav smrku," říká lesní správce. Upozorňuje, že podíl viny na oslabování smrkových porostů může mít také dlouhodobý spad škodlivin.

Napadení václavkou se stalo například v revíru Nýdek tak kritické, že lesníci tam už nedávají žádné peníze na umělé vysazování smrků. Přitom václavka coby škůdce smrku není nic nového. "Staří lesníci radí, že kolem napadených smrků je třeba vyhloubit příkop do hloubky až osmdesáti centimetrů, a tím se údajně dá zabránit jejímu šíření," vysvětluje Lipowski.

Než vědci přijdou na příčiny a naleznou proti václavce účinnou zbraň, pokračují lesníci alespoň v postupné přeměně smrkových lesů na lesy s maximálním zastoupením listnatých stromů.

 

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Najdete na iDNES.cz