Smrk: kouzelná hora, kouzelné výhledy

  • 19
Zimní atmosféru můžete ve vyšších polohách našich hor klidně zažít i když sněhová nadílka není ještě zcela ideální. Stačí k tomu docela obyčejná námraza, o kterou v chladných dnech není na horách nouze. Pokud nevěříte, zajděte se přesvědčit třeba na 1276 m vysoký Smrk v Beskydech.

Krásný kopec

Druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd Smrk (1276 m) patří k našim nejkrásnějším a nejmajestátnějším vrcholům. Vystupuje zhruba uprostřed pohoří vedle neméně majestátní Lysé hory (1323 m), od níž ho dělí hluboké údolí řeky Ostravice.

Oba největší beskydští velikáni představují nezaměnitelnou dvojici, která svým celkovým "objemem horské hmoty", mohutností a obrovským převýšením (okolo 900 m) u nás nemá obdoby.

Zatímco Lysá hora s televizním vysílačem i hospodou je hojně navštěvována a vede na ni silnice, podstatně méně vyhledávaný vrchol Smrku, dostupný po rozbahněném chodníčku, zdobí pouze turistický rozcestník a bujné porosty kosodřeviny. Ze všech beskydských vrcholů je Smrk určitě nejhezčí, svými krajinářskými hodnotami předčí určitě i své dva jmenovce, které dominují Jizerským a Rychlebským horám.


Lysá hora z vrcholu Smrku

Kudy nahoru

Nejkratší a také nejstrmější cesta na Smrk vede po žluté značce od hráze přehrady Šance, mnohem častěji se však vyráží po červené od nádraží v Ostravici. Tento výšlap dlouhý 8,5 kilometru vede pohodlnými traverzovými lesními cestami velmi strmým severním svahem a trvá zhruba 3 hodiny.

Značená trasa prochází místy, která postihla na sklonku sedmdesátých let těžká kalamita. Uschlé lesy se proměnily v obrovské holoseče, ty však již v současné době postupně zarůstají a okolí vypadá mnohem optimističtěji než před lety.

Významným orientačním bodem je sedlo mezi Malým Smrkem a Smrkem, odkud se otevírá hezký pohled na Malou Fatru. Odtud je to na samotný vrchol zhruba kilometr mírného stoupání. Těsně před dosažením cíle se v těsné blízkosti chodníku nachází za komunistů několikrát zničená a vždy znovu obnovená malá kamenná mohyla věnovaná památce Johna Lennona.

JAK SE TAM DOSTAT

Východiskem na Smrk je rekreační obec Ostravice, která je nejdostupnější z Ostravska. Vlakové i autobusové spojení je velmi dobré ve všední dny, v sobotu i v neděli. Autem pojedete po hlavní do Frýdku-Místku, kde uhnete do Frýdlantu nad Ostravicí.

Dalším východiskem může být Čeladná nebo Kunčice pod Ondřejníkem, vlaky ani autobusy sem však nejezdí tak často jako do Ostravice.

Na Smrku nestojí (což je určitě dobře) žádná chata, takže jídlo i pití musíte vzít s sebou a v hospodě se zastavit až po túře. Velmi dobře se vaří například v restauraci Kněhyně na horním konci Neladné (kolem vede červená značka ze Smrku).

Jako jednodenní výlet lze výstup na Smrk celkem pohodlně realizovat například také z Olomoucka, Zlínska a při brzkém vstávání i z Brněnska či Jesenicka. Pro zájemce ze vzdálenějších míst je nutné ubytování. Největší množství hotelů a penzionů najdete v Ostravici.

Rozhled za odměnu

Největší odměnou za dosažení jakéhokoli vrcholu bývá rozhled. O beskydském Smrku to však platí dvojnásob. Od rozcestníku na nejvyšším bodě stačí udělat několik kroků po neznačené, ale zřetelné pěšině směrem dolů a naskytne se podívaná jako z letadla.

Téměř kolmo dole se rozprostírá hustě osídlená, samotami posetá podbeskydská krajina, naproti Ondřejník, za ním Frýdek-Místek a ještě kousek dál Ostrava. Napravo Lysá hora a pod ní malé domečky a komín pily v Ostravici. Při zimní inverzi se daleko na obzoru třpytí hřeben Jeseníků.

Směrem na západ je výhled omezenější, stačí však popojít asi půl kilometru po červené značce přes kosodřevinu a zakrslý les ke skalisku, jehož vršek vše vynahradí: Radhošť, Kněhyně a Frenštátský Javorník jsou odtud vidět jako na dlani.

Další velkolepý pohled nabízejí paseky v okolí lovecké chaty Hubertka, kolem níž sestupuje červená trasa velikým obloukem do Horní Čeladné. Široké výhledové panorama zabírá pestrou mozaiku vzájemně se překrývajících horských hřebenů a kopců od Velké Javořiny v Bílých Karpatech až po Velký Rozsutec na Malé Fatře.

Sestup na vlak

Příjemný a pozvolný sestup ze Smrku končí u dřevěné kapličky v Horní Čeladné, odkud vede k nejbližšímu vlakovému nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem 3,5 km dlouhá modře značená trasa po asfaltové silničce mezi samotami a nově budovaným golfovým hřištěm.

Kulturní tečkou za překrásným výletem může být prohlídka dřevěného kostelíku sv. Prokopa a Barbory z 18. století, jenž byl do Kunčic pod Ondřejníkem přenesen roku 1931 z Podkarpatské Rusi.


Dřevěná kaplička v Horní Čeladné

 

Lysá hora z vrcholu Smrku

Mlhy nad údolím říčky Čeladenky

Ondřejník z vrcholu Smrku

Horský les cestou na Smrk

Dřevěná kaplička v Horní Čeladné