Během dne, kdy vůbec nebylo pěkné počasí, začalo na chvíli zpoza mraků...

Během dne, kdy vůbec nebylo pěkné počasí, začalo na chvíli zpoza mraků prosvítat slunce. Jeden z paprsků ozářil tři stromy, kterým někteří mí kolegové fotografové říkají "tři nevěsty". | foto: Tomáš Vocelka, MF DNES

Za jedovatými pavouky na Moravu. Začíná seriál procházek v přímém přenosu

  • 3
V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme zavítali do krajiny Moravského Toskánska, vinařského kraje kolem Kyjova, který překvapuje přirozeným výskytem sladkovodních želv i jedovatých pavouků. Komentovaná procházka s ruční kamerou nás zavedla na zajímavá místa v doprovodu odborníků.

Přímý přenos skončil, připravujeme záznam

Seriál Cesty kulturní krajinou je pomalá reality show o zdánlivě obyčejných místech naší země. V přímém přenosu procházíme krajinou Čech a Moravy za doprovodu odborníků a místních lidí, kteří k danému místu mají intimní vztah.

Stát se může cokoli. Potkáme nečekané kolemjdoucí, zažijeme rozmary počasí, je možné, že vyprávění nějakého hosta nás přestane bavit nebo na chvíli ztratíme mobilní signál zajištující přímý přenos. Prostě realita se vším všudy.

S malou ruční kamerou a streamovacím batohem jde kameraman krajinou krok za krokem, bez střihů a speciálních efektů. Dostáváme tak velmi autentický pohled do života českého venkova a maloměsta, jako bychom byli na místě osobně.

Až do listopadu 2017 se každou středu od 13:30 hodin můžete těšit na nějaké nevšední místo a v pomalých záběrech v přímém přenosu zažít jeho kouzlo. Program vytvořila redakce internetového pořadu Slow TV na Playtvak.cz ve spolupráci s urbanistou a výtvarníkem Janem Trejbalem.

Co je Slow TV a jak vysíláme?

Pořad Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů tak, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. V seriálu Cesty kulturní krajinou nosí kameraman na zádech batoh se speciálním routerem pro dvě SIM karty a miniaturní IP kamerou Axis, která má záběr 105° a k níž jsou připojeny dva bezdrátové mikrofony. Tato „polní sestava“ je samozřejmě velmi citlivá na sílu signálu mobilního operátora – improvizovaná scéna v přímém přenosu je však součást diváckého zážitku.

Společně jsme zajistili mnoho zajímavých hostů – starostů obcí, místních hasičů či muzikantů, geologů, archeologů i přírodovědců. Tichým průvodcem v celém cyklu je kameraman Branislav Pažitka.

Kde v Česku žijí želvy a jedovatí pavouci?

První díl seriálu se odehrál pouze interně na serveru Playtvak.cz a umožnil autorům tohoto originálního formátu získat důležitou zpětnou vazbu.

Téměř tři hodiny jsme se procházeli krajinou kolem vrchu Budče, kde stojí nejstarší dosud funkční stavba na území České republiky. Nahlédli jsme také do běžného života lidí ve vesnicích Zákolany a Trněný Újezd.

Úryvek z vysílání, při němž se spolu se starostkou Zákolan Lucií Wittlichovou a archeologem Petrem Medunou blížíme k akropoli na Budči, si můžete prohlédnout v záznamu. Celou procházku najdete ve Slow TV na Playtvak.cz.

V dalším díle jsme zavítali na jižní Moravu. Krajina kolem Kyjova dokáže být v poslední době až exotická. Čím dál teplejší podnebí umožnilo, že se zde daří nejen dobrému vínu, ale také sladkovodním želvám i jedovatým pavoukům, jako jsou třeba slíďák tatarský nebo vzácnější stepník moravský – i o tom jsme mluvili při procházce s pozvaným přírodovědcem Milanem Řezáčem.

Po cestě mezi Šardicemi a Kyjovem jsme se v doprovodu odborníků ze Státního pozemkového úřadu dozvěděli o místní erozi a úpravách krajiny a nakonec nás v Kyjově přivítal starosta František Lukl, který nám umožnil nahlédnout do místního života.

Slow TV procházky na Cestování.idnes.cz

Probíhají každou středu od 13:30

Program na říjen 2017

4. 10. - Cesta 1
Co se děje kolem nejstarší stojící stavby v Čechách? (Budeč, Zákolany, Trněný Újezd)
Starostka Zákolan nás provedla komunitním životem v obcích pod posvátnou akropolí na Budči v doprovodu archeologa, místního pastevce, hasičů a dalších. Téměř došlo i na draní peří. Záznam můžete najít zde.

11. 10. - Cesta 2
Za jedovatými pavouky na Moravě (Šardice, Kyjov)
Krajina jižní Moravy dokáže být exotická. O zdejším suchu a erozi při procházce promluví odborník ze Státního pozemkového úřadu a po cestě potkáme dokonce specialistu na jedovaté pavouky. V Kyjově nás čeká starosta s nastoupenou cimbálovkou.

18. 10. - Cesta 3
Jak se dělá řeka? Krajinou bitvy tří císařů (Němčany, Slavkov, Šlapanice)
Na místech, kde táhla napoleonská vojska, se ve 21. století řeší mírové úkoly. Jak pečovat o krajinu a města? Jak regulovat vodní toky? Kde mají být remízky? Projdeme se pěšky a popojedeme drožkou s hosty, kterým na tomto kusu země opravdu záleží.

25. 10. - Cesta 4
Divná místa na kraji Českého středohoří (Rtyně nad Bílinou, Kuřivody)
Severočeská hnědouhelná pánev je impozantní místo, které vyvolává emoce. Procházka s geology a odborníky na revitalizaci povede k překvapení. Náhle se ocitneme v bývalém zámku v Kuřivodech, kde se scházejí podivní lidé v „univerzálním psychiatrickém chrámu“.