Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský ráj bez romských osad má přilákat víc turistů

  15:34aktualizováno  15:34
Tahle záplatovaná silnice z Letanovců vede do Slovenského ráje. Jenže když se na obzoru objeví pestrobarevná dřevěná osada, kde žije sedm set Romů, turisté se obracejí. My jedeme dál.

Slovensko, romská osada Letanovce - Největší romská osada na Slovensku pod Vysokými Tatrami se bude stěhovat. Romové si staví nové byty a původní osada bude srovnána se zemí. Mělo by to do oblasti přilákat víc turistů. | foto: Radek MičaMF DNES

Neznají vodovod ani elektřinu

Naše auto okamžitě obklopí chumel ušmudlaných dětí. Vyrostly tu bez teplé vody, záchodu i elektřiny. Chytají nás za rukávy, prosí o "cukríky“ a jeden tlouštík se dožaduje "korunek“.

U jediné studny před blátivou osadou klečí jedenáctiletá děvčata. Je zima, přesto, rukávy vyhrnuté, nabírají vodu. "Nejste z Brna? Tam naši jezdí pracovat. Načerno,“ chlubí se.

Vtom se z roští vynoří hůl a hlava staršího muže, který spustí neuvěřitelný ryk. "Utíkejte,“ radí mi dívenky a hošík za mnou křičí: "Nic si z toho nedělejte. Cikáni kríčajú.“

Za mými zády se mezitím sbíhají muži z osady.

Kolem fotografa se strhla mela. Jeden chlapík se snaží handlovat: "Dej mi pětistovku a řeknu ti, kde bydlí Cikáni, kteří na vás nebudou křičet. Uvaří vám kafíčko, pozvou vás dál,“ zvyšuje hlas a snaží se vecpat do auta. Na cestě se objevuje hulákající chlap s holí. Za ním vyjíždějí další na rozhrkaných kolech. Ženou se s hukotem k nám. Nasedáme do auta, agresivního mladíka fotograf vystrkuje s dvousetkorunou. Mizíme.

Podobných živelných romských ghett jsou na Slovensku stovky. Když před třemi lety vláda Mikoláše Dzurindy snížila Romům dávky ze 4 000 korun na polovinu s tím, že další peníze si mohou vydělat na veřejně prospěšných pracích, Romové, zvláště ti východoslovenští, se vzbouřili a rabovali obchody.

Slovensko, romská osada Letanovce
Letanovce

Místo osady penzion pro turisty

Letanovskou osadu čeká úplné přesídlení. Obec se jí chce zbavit, protože leží na atraktivním pozemku. "Na jejím místě chceme vybudovat parkoviště a časem třeba penzion pro turisty, kteří odtud mohou vstoupit rovnou do Slovenského ráje,“ plánuje starosta Peter Kacvický.

Z obce je to kousek i do Vysokých Tater. Mohlo by to být ideální místo pro dovolenou.

Kam ale Romy vystěhují? Obec už začala stavět domky s teplou vodou i elektřinou nedaleko vesnice Spišský Štvrtok. "Všem bylo jasné, že s tím musíme něco dělat. Naštěstí tam ještě nevypukla žloutenka nebo tuberkulóza jako jinde na Slovensku,“ říká starosta.

Zadarmo ale Romové bydlení nedostanou. "Ti, kteří u nás mají trvalé bydliště, si na stavbě musí část nákladů odpracovat. A taky nebudou ničit to, co si sami postavili,“ vysvětluje Kacvický. "A až bude všech 96 bytů hotových, počítáme že v roce 2010, tak je všechny hromadně přestěhujeme a osadu zbouráme. Kdybychom je stěhovali postupně, stará osada by se dál a dál plnila jejich příbuznými, kteří za nimi kočují,“ dodává Kacvický, který si mezi Romy vydobyl respekt.

Slovensko, romská osada Letanovce
TIP NA KNIHU

O problematice romských osad na Slovensku zajímavě pojednává kniha slovenské autorky Ingrid Antalové nazvaná Chaos Totalos s podtitulem Správa z geta.

Obraz romské osady na východním Slovensku vznikal po dobu tří let, kdy autorka mailovou poštou rozesílala svým přátelům dopisy, v nichž líčila bezprostřední dojmy z "geta“ a vlastní práci nadace v romské komunitě. Úryvky z dopisů tvoří obsah knihy.

Nebude to další ghetto?

Úhledné řadovky už rostou v poli za Spišským Štvrtkem. Ves se má jmenovat Strielniky. Proč, to nikdo z Romů neví. O lopatu se tu opírá Rom Igor Kroščen. "Elektrické dráty už tu jsou. Slíbili nám domy, obchod, školu i kostel. Už se těšíme. Ještě dva roky,“ říká. A jestli by nechtěl bydlet ve Spišském Štvrtku? "S bílými? Ne! My žijeme jinak. Hlavně ať tu je obchod,“ říká.

Totéž si myslí i starosta, který s komunitou vyjednával. "Přímo v Letanovcích žijí i rodiny, které se chtěly začlenit. Romové z vedlejší osady jsou však jiní. Jsou rádi, že žijí spolu. Neovládají žádné řemeslo. Zahrají na nástroj, který dostanou do ruky, i když neznají noty, ale za housle by nedali korunu,“ říká Kacvický, kterému kvůli budování domků vyhrožovali anonymové smrtí či podpálením Slovenského ráje.

Slovensko, Strielniky
Romové si budují nové domy ve Strielnikách. Igor Kroščen (vlevo v pruhovaném svetru) se do nového bydliště těší

Ne všichni jsou totiž z nových sousedů nadšeni. "Nedejbůh, aby se s nimi kamarádily moje děti! Oni se nezmění! Za dva roky ty jejich domky budou zdemolované,“ lamentuje upravená Romka ze Spišského Štvrtku. Podobnou obavu sdílí i zedník Jan. "Musíme na ně pořád dohlížet a stejně jen klábosí. Hlavně aby to pak nezničili,“ říká.

"Myslím si, že polohu mají Letanovce pro turistický ruch naprosto ideální, dokonce velmi atraktivní. Člověk by se mohl rozhodnout, zda si udělá výlet do Tater, třeba na Lomnický štít, nebo jestli se vydá k vodopádům do Slovenského ráje. Mně osobně by se taková dovolená velmi líbila," říká Lucie Motyčková z Ostravy, která jezdí na dovolenou na Slovensko každoročně.

"Co se stěhování romské osady týče, možná by bylo lepší, kdyby domky postavili blíž vesnici, a pokusili se tak odbourat vzájemnou xenofofii. Ale pokud Romům toto řešení vyhovuje, pak proti němu nic nemám," míní Lucie Motyčková.

Jak se hromadné stěhování sedmi set lidí z dřevěné osady do nové obce Strielniky zapíše do historie Slovenska, zda se Romům otevře cesta do "ráje“ a turistům do "Ráje“, se však teprve uvidí.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz