Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko chce přilákat i české lyžaře. Na nové lanovky a slevy

  13:11aktualizováno  13:11
Slovensko se snaží nalákat do země lyžaře. Skiareály ve Vysokých a Nízkých Tatrách proto letos investovaly do modernizace vleků, lanovek, zasněžování, ubytovacích kapacit a služeb 21 milionů eur (přes půl miliardy korun). Tatranští podnikatelé připravili pro lyžaře i speciální balíčky a slevy.

Vysoké Tatry, stanice lanovky Skalnaté pleso | foto: Profimedia.cz

V Tatranské Lomnici ve Vysokých Tatrách investovali do lyžařských areálů 13 milionů eur (320 milionů korun). Dalších 8 milionů eur (197 milionů korun) si vyžádala modernizace zimního střediska Jasná v Nízkých Tatrách. Za poslední tři roky investice ve Vysokých a Nízkých Tatrách činily celkem 45 milionů eur (1,107 miliardy korun).

V Jasné a Tatranské Lomnici se letos zprovoznily dvě nové šestimístné lanovky a zároveň se investovalo do zasněžovací techniky. Část investic směřovala i do zlepšení zázemí pro lyžaře, otevřena byla nová dětská restaurace či hudební kluby.

Po zavedení eura před dvěma lety klesl ve Vysokých a Nízkých Tatrách počet zahraničích lyžařů a mnohamilionové investice mají tento trend zvrátit. "V té době bylo totiž euro silné a okolní měny slabší, takže jsme uměle zdražili, i když my jsme ceny nezvyšovali. Spíše naopak. Ceny jdou v posledních letech dolů například pomocí speciálních pobytových balíčků," vysvětlila Katarína Šarafínová ze společnosti Tatry Mountain Resort.

Čeští turisté se opět začínají do Tater vracet

Letos se prý situace zlepšila a do Vysokých i Nízkých Tater zavítalo více českých turistů. "Sledujeme nárůst a už v letních měsících přijelo do Tater více českých turistů. Věříme, že tento trend se přesune i do zimních měsíců a že bude vyšší i počet českých lyžařů," dodala Šarafínová.

Přilákat více českých lyžařů má do Tater například speciální sleva na sezonní lístky, kterou svým 20 tisícům členů nabídl Svaz Lyžařů ČR.

Návštěvníků horských hotelů na Slovensku v letní sezoně přibylo proti loňsku zejména díky Čechům přibližně o pět procent, loňský propad o téměř 20 procent to však nenahradilo.

"Stoupla nám návštěvnost ze všech okolních zemí, nejvýraznější to bylo u Čechů, pak u domácích hostů a Poláků," uvedl ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. V roce 2008 zaznamenaly Vysoké Tatry podle Chudého nejvyšší návštěvnost za uplynulá dvě desetiletí. Návrat na tuto úroveň po loňském propadu potrvá pravděpodobně ještě dva až tři roky, dodal Chudý.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...Najdete na iDNES.cz