Slovenská hvězda Malino

  • 5
V létě se Slovensko stalo skutečným hitem mezi českými turisty. Jazyková a geografická blízkost i dobré ceny přilákaly statisíce lidí z Česka. Zůstane Slovensko hitem i v zimě? Některá slovenská zimní střediska svým vybavením určitě české lyžaře nezklamou. K nejoblíbenějším i nejmodernějším z nich patří Malino Brdo pod Ružomberkom.

"Malino", jak tomuto oblíbenému centru říkají Slováci, se stalo jedním z nejlépe vybavených v celé zemi.

Lyžování na Maliném Brde má přitom už poměrně dlouhou a na místní poměry dokonce neobvyklou tradici.

Po druhé světové válce ružomberský továrník, vynálezce, zlepšovatel a podnikatel Lichardus postavil na Maliném Brde, což je název kopce na úbočí Velké Fatry nad Ružomberkem, první vlek dlouhý 700 metrů.

Už tehdejší stroj dosahoval kapacity 500 osob za hodinu, což nebylo tehdy tak málo, a jmenoval se Turdus. Od té doby se toho mnoho změnilo.

Jedno z nejmodernějších slovenských středisek
Od 15. prosince 2001 se Malino Brdo (leží v nadmořské výšce 1209 metrů nad mořem) může pyšnit novým vybavením. Přibyly sem osmimístná kabinková lanovka a čtyřsedačka.

Na turisty zde čeká sedm vleků, ten nejdelší měří 7200 metrů. A to je ve slovenských podmínkách rekord. Modernizace ovlivnila i rychlost vleků. Kabinkou se nahoru dostanete za 4,8 minuty, sedačkou to trvá 6,4 minuty. Kapacita vleků je více než 9000 lidí za hodinu.

Tipy iDNES na lyžování na Slovensku

Všechny druhy lyžování na Liptově

Kolik stojí vleky a lanovky na Slovensku - ZDE

Malino Brdo se sice ani zdaleka nevyrovná renomovaným střediskům například v Alpách, ale na Slovensko to není špatné. Celková délka sjezdových tratí je dvanáct kilometrů. Z toho je jenom jedna černá - těžká - sjezdovka, ostatní jsou středně těžké, u dětských vleků se nachází pouze lehké sjezdovky.

Pokud jsou ideální sněhové podmínky, hlavní sjezdovka z Maliného Brda až dolů do Hrabova, které leží v nadmořské výšce 545 metrů nad mořem, měří 4,7 kilometrů. Dalších šest tratí, které jsou zde k dispozici, pravidelně zasněžuje deset sněhových děl.

Ke zkvalitnění pobytu přispívá také moderní samoobslužná restaurace, na které si turisté zvykli i v alpských střediscích.

Termální lázně
V blízkosti Skiparku se nacházejí známé termální lázně. Není nic lepšího než ukončit lyžařský den právě tam, v termální vodě.

Lázně Bešeňová, vzdálené od Malinova Brda deset kilometrů, vznikly na bázi horkých pramenů léčivých vod. Voda o teplotě sedmdesát stupňů se na povrch dostává prostřednictvím vrtu. Do šesti bazénů se pak voda ochlazuje.

Termální prameny v Bešeňové působí blahodárně především na pohybové ústrojí a urologické problémy. Kromě toho má voda také příznivé účinky na pleť a na jaře a na podzim působí dobře i na dýchací ústrojí.

Termální koupaliště Lúčky, vzdálené od lyžařského areálu pouze dvanáct kilometrů, se specializuje na léčbu ženských nemocí. Kromě toho ovšem zde nabízejí i relaxační a kondiční pobyty, termální bazén, saunu a fitnes. A to za návštěvu určitě stojí.

Celé lyžařské středisko je velmi dobře dostupné autem, vlakem a pro náročnější klientelu dokonce i letadlem (nejbližší letiště je v Popradu). Naleznete ho na mezinárodním železničním tahu Praha - Žilina - Košice.

LYŽOVÁNÍ NA SLOVENSKU

PLUSY
* Levné ubytování (v soukromí je možné bydlet od 200 slovenských korun za den).
* Lze se stravovat v restauracích, aniž by to výrazně zatížilo rodinný rozpočet.
* Ceny permanentek jsou mnohem přijatelnější než kdekoliv jinde v Evropě (za jeden den v sezoně - od 7. 1. do 23. 3. zaplatíte za jednodenní permanentku 500 Sk).

Nejsou zde jazykové problémy.

MINUSY
* Zimní sezona je zde kvůli sněhovým podmínkám méně jistá než například v Alpách.
* Někdy se nejedná o rozlehlá střediska a chybí tím větší zázemí.
* Služby nefungují nejlépe (například v restauracích velmi často).
,