Slovanská epopej

- Zapadlé mezi poli a loukami jižní Moravy leží městečko Moravský Krumlov se zchátralým zámkem. Právě v něm najdete opravdový poklad! V nedalekých Ivančicích se v roce 1860 narodil Alfons Mucha. Odešel do Prahy a do Paříže, kde se proslavil svým pojetím originálního uměleckého stylu nazvaného secese. Jeho největší dílo, Slovanskou epopej, však ve světových galeriích nenajdete - nachází se právě na zámku v Moravském Krumlově.
20 monumentálních obrazů o rozměrech až 8x6 metrů tu je rozmístěno v prostorách Rytířského sálu a zámecké kaple. Zobrazují stěžejní okamžiky z dějin slovanských národů, které mají připomínat jejich potomkům, z čeho vzešli a jak se vytvářely jejich dějiny. V souvislosti s vytvořením tohoto díla, které má tak silný národní a slovanský náboj, byl Mucha dokonce zatčen a vyslýchán gestapem. Mucha svoji epopej věnoval městu Praze. Ta však nenalezla dostatečné prostory a za 2. světové války byl tento malířský skvost uložen ve sklepním úkrytu, kde jej částečně poškodilo vlhko. V roce 1950 město zapůjčilo obrazy Moravskému Krumlovu, z nějž by se měly po roce 2002 vrátit zpátky do Prahy.

Může se hodit

Slovanská epopej na zámku je přístupná od dubna do října 9-12 a 13-16 hodin. Vstupné pro dospělé 50 Kč, studenti a důchodci 15 Kč. K zakoupení je tu i ohromný výběr reprodukcí Muchových plakátů v mnoha velikostech, pohlednice a monografie o Muchovi.

Muchovy obrazy nabývají gigantických rozměrů.


Témata: Důchodci, Paříž